Вашингтон гледа на југ Киргистана са геополитичким интересом
Нису завршиле дебате о уласку полиције ОЕБС-а на југ Киргистана, а у западној штампи нове вести. САД објављују о намери да се створи друга војна база на територији Киргистана. Она може бити у граду Ош, у којем су недавно били међуетнички нереди.
У нову базу у Ошу САД су спремне да уложе до 10 милиона долара. Сума није баш велика за буџет Пентагона. Зато нови објекат, као говоре аутори идеје, треба да обезбеди амерички тил у случају дестабилизације ситуације у региону. До тога могу довести етнички конфликти између Киргиза и Узбека, који живе на територији Киргистана. Други задатак нове базе је спречавање да у Киргистан уђу терористи талибана са територије суседног Авганистана. Како изјављују у Пентагону и Белој кући, на бази у Ошу ће бити смештени војници и официри, који ће имати само стрељачко оружје, бацаче мина и граната, те никаква војна техника. Ипак војна база је војна база, и налази се хиљада километара далеко од америчке територије, зато пак у близини Русије, подсећа експерт Института за стратешка истраживања Аждар Куртов:
Ма шта рекли, војна база Американаца у Киргистану - то је база која тешко да ће помоћи стабилности у тој републици. Јер говори се да ће та база бити намењена још и за обуку представника органа реда Киргистана у борби против тероризма. Али Киргистан је члан организација као што су ШОС, ОДКБ, ЗНД, у којима већ постоје школски центри и други одговарајући центри за борбу против тероризма. Присуство Киргистана у тим организацијама је логично, јер су регионалне, налазе се у државама Централне Азије, а база Американаца није таква. И мало вероватно да је сама борба против тероризма разлог да се киргистански кадрови обучавају. Треба тражити друге разлоге, поправљати услове који терају народ Киргистана на пут тероризма и борбу против власти. По правилу ти услови су у социјално-политичкој равни.
Како кажу експерти, постоји и друга опасност. У случају војног конфликта са Ираном нова база Американаца на југу Киргизије може да постане објекат за узвратни ударац, а то ће увући у рат минимум део Централне Азије, јер све земље региона овако или онако улазе у различите политичке и војне блокове, а значи дужне су да бране једна другу у случају спољне агресије.
У самом Бишкеку избегавају да коментаришу изјаве САД. „Шеф државе Роза Отунбајева не води никакве преговоре о томе. Тиме ће се бавити нови парламент и влада", - изјавио је руководилац информативно-координационог центра владе Фарид Нијазов. Сада се америчко војно присуство у Киргистану ограничава транзитним центром на аеродрому Манас, преко којег се шаље роба војницима НАТО-а у Авганистан. База у Ошу ће осетно увећати војне могућности САД у Централној Азији, коју је Вашингтон већ објавио за једну од зона својих интереса.
- Извор
- Глас Русије, © Фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »