BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Аполон ће поново управљати Бољшoј театром

Аполон ће поново управљати Бољшoј театром
08.08.2010. год.
Хоће ли бити промењене новчанице због смоквина листа?

Хоће ли бити промењене новчанице због смоквина листа? То се питање поставља у вези са завршетком  рестаурације чувене квадриге Аполона на тимпанону Бољшој театра. Већ је почела демонтажа скела, те ће почетком септембра историјска фасада  театра бити готова.
 

Данашња новчаница од 100 рубаља на једној страни има слику Бољшој театра, на другој  његов главни симбол - кочије Аполона. Вероватно ће она касније постати нумизматски раритет. Ствар је у томе што приказ кочија и грчког бога уметности  данас не одговарају оригиналу. Током рестаурације су скулптуралној композицији вратили низ изгубљених током времена елемената, међу њима су ловоров венац, копча на огртачу и смоквин лист. Дакле, замена новчанице је потпуно вероватна.
 

 Што се тиче саме квадриге, њен историјат је богат догађајима. Скулптурална група од алабастера с коњима који јуре украшавала је театар још 1825. године. Међутим,  у време великог пожара, који је потпуно уништио позориште, она се разбила. Приликом обнављања театра 1856. године композицију су одлучили да израде у трајнијем материјалу - металу, те су  то наручили код чувеном петербуршког вајара Петра Клодта. Нико у Русији боље  од њега није умео да ваја коње - они су код њега били као да су живи.  Његове скулптуралне композиције украшавају  Аничков мост у Санкт-Петербургу.  Право ремек-дело је  била и квадрига Аполона. Дивно, скулптурално тачно су изливени били и ситни детаљи: 58 листова у венцу Аполона, нокти на његовим божанственим прстима, ексери на потковицама коња, чак и зуби коња - ретки, излизани што је морало да сведочи о племенитом узрасту тих животиња, - одушевљено прича рестауратор Владимир Никифоров. Он је рекао да је скулптурална група била изведена у мешовитој техници у галванопластичкој фабрици војводе Лајхтербершког у Санкт-Петербургу, - каже рестауратор. Она се састоји од неколико делова, изведених на различите начине: нешто је ковано, нешто је лемљено, а глава Аполона,  гриве и репови коња су  израђени методом галванопластике - у специјалним кадама су на калупе наносили јоне бакра. Међутим, и метал је подложан времену. При детаљном истраживању скулптуре 2007. године стручњаци су открили много деформација, међутим, историјски споменик је био доста добро очуван.


Према речима Владимира Никифорова, стање објекта није било толико лоше да би га ради рестаурације требало потпуно демонтирати. Одлучено је било спровести радове на лицу места - крпљење разноразних рупа, пукотина, шавова све до обнављања изгубљених елемената.


Скулптуралну композицију су  премазали специјалним заштитним слојем који чува од атмосферских утицаја. Владимир Никифоров је убеђен да је квадриги Аполона гарантован дуги живот.


Само да не дође до неких непредвиђених катаклизама, - рекао је рестауратор и сетио се да је у време Другог светског рата 1941. године бомба погодила фоаје Бољшој театра. Квадрига је онда мада не много, а ипак пострадала: пробушена је била глава Аполона и пострадали други елементи скулптуре. У нормалним условима, мислим, он ће се одржати десетине и стотине година, - сматра рестауратор Владимир Никифоров.


Обнављање чувене квадриге је важан део опширне реконструкције Бољшој театра која се води од 2005. године. Већ су завршени спољни зидови зграде, уређен парк испред театра. Данас се води монтажа техничке опреме позорнице, почело је обнављање јединствене акустичне сале, воде се радови на ентеријерима. Руконструкција мора да буде завршена до октобра 2011. године.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Andrew®/cc-by/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА