BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Влада РФ забранила продају жита у иностранство или Свет има хлеба за 107 дана

06.08.2010. год.
Под забраном скоро све житарице

Русија привремено замрзава испоруке жита на спољно тржиште. Мораториј ће трајати до краја године.
 

Под забраном је пшеница, раж, јечам, кукуруз, пшенично или пшенично-ражано брашно. Та одлука је диктирана аномално високом температуром и сушом, рекао је на седници владе премијер Владимир Путин:
 

Сматрам да је потребно да се привремено уведе забрана извоза са територије РФ жита и других пољопривредних добара од жита. Да, ми имамо довољно резерви - 9,5 милиона тона. Али ми не смемо да дозволимо скок унутрашњих цена намирница. Морамо да сачувамо стоку и да створимо резерве за наредну годину. Како каже наш народ, „залихе не отежавају џеп".
 

У Русији постоје државне резерве жита. Део њих се налази у такозваном интервентном фонду. Он је намењен за одржавање стабилних цена на унутрашњем тржишту. Интервентни фонд ће помоћи пољопривредницима због суше, рекао је Путин.
 

Наравно, држава би била заинтересована да прода те резерве на аукцији. Али наш задатак у овом случају није да добијемо што је могуће више новца, већ да помогнемо пољопривредницима , којима је сада потребна помоћ. Зато ћемо разделити то жито без аукција, према потражњи региона РФ и региони ће морати да укажу такву помоћ према објективним критеријумима, које је разрадило Министарство пољопривреде.
 

Светска тржишта су реаговала на руски мораторијум скоком цена. На чикашкој берзи цена фјучерс уговора за пшеницу је порасла за 60%. Поскупео је такође кукуруз и пиринач, али одлука Русије није једини разлог колебања цена намирница на светском тржишту. У петак је влада Јапана изразила оправдану забринутост поводом дејства међународних шпекуланата, који хитно купују огромне количине жита. Министар пољопривреде, шумарства и рибарства Масахико Јамада је навео податке о томе да шпекуланти купују имеђу осталог пшеницу и позвао на опрез.
 

Колебања цена су незгодна још и због тога што је ова година неродна за многе извознике. За Канаду, ЕУ, Казахстан, Украјину. У Кини и Пакистану најјаче у историји поплаве су уништиле сав посејани пиринач и кукуруз. Као резултат свега тога у свету само производња пшенице ће бити смањена за 18-20 милиона тона. Како и да је, експерти немају разлог да говоре о страху да ће цене скочити до неких рекордних показатеља. Рекорди су постигнути 2008. године у условима недостатка пшенице и пиринча у неким регионима планете. Сада су у целини цене дупло мање. Разлика садашње ситуације је у томе да свет има велике залихе пшенице за стратешке намене. Укупни обим према подацима Светског житног савета достиже 187 милиона тона - који могу 107 дана да прехране свет. 2008. године, на пример, залихе су биле 124 милиона тона - односно, за 73 дана.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА