Грузија се спрема за реванш
У августу 2008 управо је Грузија извршила агресију и била иницијатор рата на Кавказу. Многи политичари у приватном разговору признају то, али не говоре о томе јавно, рекао је Дмитриј Медведев, одговарајући на питање новинара Гласа Русије. У августу 2008. године Русија је била приморана да предузме мере да принуди Грузију да прихвати мир:
Дмитриј Медведев: Говорећи о догађајима пре две године, желео бих да кажем, да сматрам све одлуке донесене у том периоду апсолутно оправданим и да су доказале своју ефикасност. Наша земља је помогла народима Абхазије и Јужне Осетије, учинила је то у критичној ситуацији, када је под знаком питања био сам идентитет, њихово постојање. Ми смо одбранили те народе. Они који су изразили забринутост, могли су да се убеде у то да су дејства руске стране биле диктиране само једним - жељом да сачува животе људима, на које је напао агресор, и ничим више.
Догађаји у Закавказју 2008 године су још једном потврдили, да рат не може бити начин решавања међународних проблема. Војна акција режима Сакашвилија према суседним републикама је коначно ставио тачку на могућности да Абхази, Јужни Осетини и Грузини живе у једној држави. Де факто Абхазија и Јужна Осетија живе одвојено од Грузије још од почетка 90-их година и много пута су молили Русију и друге државе да де јуре признају ту чињеницу. То није могло да се не деси одмах после августовског војног конфликта Тбилисија и Цхинвала, који је показао да је Сакашвили сам распарчао Грузију. И процес међународног признања Абхазије и Јужне Осетије ће се без сумње наставити.
Да ли је руководство Грузије научило нешто од свега што се догодило?
Није. Режим Сакашвилија се и даље нада на реванш. На Женевским консултацијама о ситуацији у Закавказју Грузија одбија да потпише меморандум о непримени силе и непонављању војних дејстава. То потврђује и појачана милитаризација земље. Војска Грузије пролази обуку у војним жариштима, на пример, у Авганистану. Повећава се количина оружаних снага, активно се купују нови системи наоружања. Стручњаци НАТО поново као и пре две године пре упада у Цхинвал врше војну обуку грузинске армије. На граници са Јужном Осетијом јача војно присуство.
Пре две године Русија је упозоравала западне партнере да је наоружавање Сакашвилија пут ка војној авантуру. Нису желели да слушају. Грузија је започела рат. Зар нас историја ничем не може научити?
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Остале новости из рубрике »