BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Испод Лењинове слике пронађен портрет цара Николаја II

Испод Лењинове слике пронађен портрет цара Николаја II
15.11.2016. год.
Са друге стране платна совјетског уметника Владислава Измајловича на коме је у пуној величини насликан вођа Октобарске револуције Владимир Лењин, испод слоја боје која се раствара у води током рестаурације је откривен портрет цара Николаја II.


Руски император је био „скривен“ читавих 90 година. „То је велики двострани портрет на коме су радили сликари различитих политичких режима. У питању је јединствени феномен који досада није био познат у историји уметности“, изјавили су рестауратори за „Руску реч“.

Илустрација: Прес-фотоИлустрација: Прес-фото
До овог открића су дошли рестауратори Академије примењене уметности „Штиглиц“ у Санкт Петербургу, којој је Руски музеј још 2013. године послао овај портрет на рестаурацију. Рестаурисани радови двојице сликара биће представљени у Музеју примењене уметности Санкт Петербурга 30. новембра 2016. године.

 

Илустрација: Прес-фотоИлустрација: Прес-фото
Историјат „двоструког“ портрета почиње 1896. године, када је сликар Иља Галкин, који је у више наврата сликао портрете чланова царске породице, направио крупан свечани портрет цара Николаја II (280х184 цм). Те године је цар био крунисан, а платно је било насликано са циљем да буде постављено у сали за седнице Петровског училишта трговачког удружења.





Након револуције 1917. године здање училишта је претворено у обичну школу, а 1924. године, после Лењинове смрти, Владислав Измајлович је, како претпостављају научници, премазао царев портрет са неколико слојева боје и са друге стране насликао вођу светског пролетаријата.




Лењин је насликан како стоји на плочнику испред зграде Адмиралитета. Слика је постављена на исто оно место у сали за седнице и тамо је стајала готово цело столеће, док руководство школе није донело одлуку да његов портрет пошаље на рестаурацију, јер је био оштећен још у време СССР-а.


У доњем делу слике су откривене многобројне ситне рупе за које се претпоставља да су трагови од удараца бајонетима у жару револуционарне борбе. Занимљиво је да се на рендгенском снимку платна види да се Лењинова и царева глава практично подударају“, истакнуто је у информативној служби академије.







Олег Краснов,
Руска реч

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА