Љето у Србији између неба и асфалта
Готово 70 одсто грађана Србије ове године не планира да отпутује на летовање, показало је истраживање агенције ТНС Медиум Галуп. У београдским туристичким агенцијама кажу да је сезона катастрофална.
На летовање ће ове године најмање становници централно-западне Србије, а Економ: еастови дописници јављају да ни у другим крајевима није боља ситуација. Тако ће из целе источне Србије на море тек 2.000 срећника.
Нишлије су се одувек купале у Нишави. Од сада већ давних времена када је била чиста и кад се ишло на чувену плажу звану Ђачко острво, па до новијег доба када санитарци поручују да река није за купање. Али кад загусти са врућинама онда се без пардона скаче у реку.
Врућине у овом граду, какве се не памте, натерале су једне да беже у врбов хлад поред реке, друге у викендице или код рођака на село. Риболовци беже на оближња језера - Облачинско и Крајковачко (код Мерошине), Бованско (између Алексинца и Сокобање), Завојско (код Пирота) и Власинско (изнад Сурдулице), или на Мораву и Нишаву.
Домаћа радиност
Страствени риболовци Драган Арсовић, представник београдске продуцентске куће “Про-вижн” и слободни новинар и филмски критичар Бранислав Милтојевић, хвале се да им замрзивачи стењу од ранијих улова, али су се протеклог викенда са Бованског језера вратили само мокрих гаћа. Можда би боље прошли да су тог дана били комплетни, да су са њима били и гимназијски директор Лека и пензионисани пуковник Мирко. Арса и Бане у повратку су се тешили пред једном сеоском задругом уз ладно пивце за риболовачке живце.
Неки се хладе у домаћој радиности са ногама у лавору, а они који имају мало лове не одустају од шприцера на терасама Старе Србије, Галије и других кафана. Они упорно протурају теорију о ефикасном хлађењу изнутра, али тугују што нема више оних старих добрих кафана са коцкастим чаршавима у којима су певали Чокалија и Роби. Кажу и да нема више ни содаџија и сода-воде са којом се праве најбољи шприцери.
Од соде, ипак, не одустају чувени “петкари”, једно необично друштво које се код чувеног “Американца” на брду Кованлук окупља сваког петка већ више од 30 година. Газда Кокан Мандић каже да уколико “петкарима” не обезбеди соду за шприцере, они је донесу из гепека својих аутомобила и бекријају онда заједно са њим до зоре. Иначе, лето појачава нишлијску носталгију и за још два пића којих више нема - клакером и бозом.
Док популарни “Грош“ носталгично пева да “Нема више старог Ниша”, увече кад мало захлади добро се једе и пије у “Шећер мали”,” Нишлијској меани”, “Старој Србији” и “Галији” и код већ помињаног “Американца” у башти крај древног бунара, или у Казанџијском сокачету (остатку старонишког амбијента) у центру града, у којем доминирају кафићи, али и пршти фантастичан роштиљ “код Мирка” и “код Мартина”. Ту, под кровом конака “Дуо Д” можете јести разна маштовита јела, а издвајају се “пилетина на безобразан начин” и “пилетина на много безобразан начин”. Све то кува Миша Раденковић и љуткасто је, наравно.
Освежења за „џ“
Увече је освежавајуће прошетати древном Тврђавом и свратити у башту Дома планинара у којој се поред осталог може попити и “четничка кафа “ са ликом чича Драже на шољи.
Нишка млађарија се у ове летње дане уз око 500 динара дневно (за улазницу, пивце и макар једну пљескавицу) од врућина брани на базенима Спортског центра у Чаиру, код Наиса, и војном базену у насељу Врежина. Викендом се иде и на излете на Каменички вис, на Бојанине воде, у Сићевачку и Јелашничку клисуру и друга излетишта око града.
Популарна је и оближња Нишка Бања, у коју долазе старији да лече срце и костобољу, али ћете од јутра до мрака крај потока топле воде који пресеца бањски парк видети гомилу старих и младих како брчкају ноге у води. Неће знати да вам објасне што то раде, осим што ће рећи да су “чули од многих да је лековито за вене и циркулацију”?! Можда и није лековито, али је за „џ”!
Ако у граду на Нишави ових дана спас потражите у вечерњој шетњи кејом уз обале ове реке, наилазите на групе младих којима су кафићи скупи, али који се, уз гитаре и пиво и сокове купљене у маркетима, очигледно добро забављају. Ниш јесте град са само три слова, али ипак у њему можете наћи триста начина да преживите врућину, па и немаштину.
Где се путује ван Србије
Летња сезона је катастрофална, може се чути међу туристичким посленицима. И они који путују бирају јефтинија одредишта, па не чуди што је апсолутни лидер у свим крајевима Србије - Грчка. Следе Турска, Бугарска, Египат, а са укидањем виза нешто је више путника у Шпанију. Купци скупих аранжмана су “ретка врста”, чак и у Београду у ком се, како статистика каже, и ако је судити по просечној плати, најбоље живи.
Миланка Новаковић, власник и директор “Мондораме”, једне од најпознатијих туристичких агенција у Нишу, каже да је задовољна аранжманима за Грчку, Турску, Бугарску, Шпанију, Египат,црногорско приморје и Охрид. Најбоље иду хотели средњих категорија, или апартмани уз исхрану у сопственој режији.
У Тимочкој крајини туристичке агенције једва састављају крај са крајем и већином су посредници. Грчка је најомиљенија, затим следи скупља Турска, потом Бугарска која је Тимочанима погодна због близине и лагане језичке баријере. У Црну Гору се махом иде у приватни смештај, сопствене викендице или код рођака. Путници ка осталим егзотичним дестинацијама могу се побројати на прсте.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »