Дмитриј Медведев: Русија мора да живи по предвидљивом сценарију
Русија треба стабилно да се развија и да живи по предвидљивом сценарију. Тако је изјавио пред новинарима у Сочију председник Дмитриј Медведев, када је упитан о изборима 2012 године. Он је рекао, да је један од услова стабилности легитимна предаја власти и нормални односи међу странкама и унутар странака.
Председник Русије Дмитриј Медведев би желео да остави после себе стабилну земљу са политичким системом који ради предвидљиво. Он је рекао да не зна ко ће се кандидовати на место председника 2012. године. Одговарајући на питање, хоће ли он и премијер Владимир Путин бити конкуренти, председник је казао, да жестока конкуренција блиских снага за време изборне кампање неће бити од користи за Русију. „Не знам шта ће бити 2012. године, не знам ко ће се кандидовати, - рекао је шеф државе на сусрету са новинарима. „То може да буде Медведев, може да буде Путин, а може да буде и неко трећи", - изјавио је председник.
Говорећи о својим данашњим односима са Владимиром Путином, Дмитриј Медведев је рекао да са једне стране односи се нису променили, остали су пријатељски, а са друге стране - доживели су кардиналне промене. „Наши садашњи односи, - додао је Дмитриј Медведев, - су односи председника и бившег председника, на то се не сме заборављати".
Експерти, ипак, за сада не виде могућност неке треће кандидатуре. Неког који би мога да постане наследник и који ће наставити оно што су започели Дмитриј Медведев и Владимир Путин. Али политиколог Николај Петров сматра да ће за годину и по у Кремљу доћи до процеса самоопредељења:
Сада је управо то време када политичка класа бира модел за следећи председнички мандат, или можда за следећа два мандата и када ће и доћи до те одлуке, о којој су Путин и Медведев много пута говорили. Очигледно је још да у најближе време нећемо посматрати неке озбиљне унутрашње промене.
Политичка стабилност у земљи говори о стабилности у социјалном и економском плану, сматра вице-председник Руског савеза индустријалаца и предузимача Игор Јургенс:
И страни и домаћи инвеститори морају да више или мање схвате на коју ће страну да превагне клатно руске економије и политике. У вези тога, наравно, неопходно је учинити избор, јер земља мора да живи у неким предвидљивим оквирима.
У нечему је то налик на амерички модел развоја државе, када главне политичке партије демократа и републиканаца могу да дискутују и да не налазе споразум по неким посебним питањима. Ипак вектор напретка се не окреће за 180 степени. Очигледно је да је руским лидерима ближи тај модел од оног којег се придржавају многе државе постсовјетског простора, у којима свака нова власт троши огромне напоре на усмеравање земље на други политички курс.
- Извор
- Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Будући председник САД раније је био оптужен за субверзију избора 2020. године и неправилно руковање поверљивим документима.
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Остале новости из рубрике »