Општа климатска мобилизација
Природа се побунила. Невиђене суше у Русији и Европи, поплаве у Пакистану и Кини, несреће у другим крајевима света приморавају човечанство да консолидује напоре у борби против климатских аномалија.
Цео низ руских региона - међу којима Московска, Нижегородска, Вороњешка, Рјазанска областа - сударили су се са великим шумским пожарима, који су у неким случајевима прешли и на насеља. Ватра оставља људе без кровом над главом, а смог над градовима сведочи и размерама стихије. Десетине људи је погинуло. Федералне и регионалне власти преузимају све могуће напоре да се несрећа заустави.
Хиљаде спасилаца се боре са ватром, стотине јединица технике, војне јединице. Чим се стихија узме под контролу власти планирају хитну изградњу нових станова за оне који су остали без крова над главом и исплату новчане компензације за изгубљену имовину. Како изјављују руски руководиоци до зиме ће сви имати своје домове, а за сваког је предвиђена материјална помоћ од скоро 3,5 хиљаде долара из федералног и регионалног буџета за изгубљено имање и такође по 100 хиљада долара за изградњу домова. Прве исплате се остварују већ сада. Да помогну желе и најближи партнери Русије - Украјина и Немачка.
Глобална промена климе је изазвала не само природне и еколошке несреће. Под знаком питања је економски развој целих региона и намирнице за милионе људи. О томе сведочи невиђени раст цена жита, који је изазвала суша у Русији и другим земљама произвођачима жита. И поред тога што су климатске промене последњих година постале тема активне дискусије на различитим светским сценама, некакви глобални међународни механизми у борби против стихија нису израђени. Последњи климатски самит у Данској су сви без изузетка оценили као фијаско.
Данас је сасвим очигледна неопходност међународне кооперације: чак најјаче земље могу да остану без напредних технологија за борбу против стихија, сматра руководилац програма „Клима и енергетика" Фонда дивље природе Алексеј Кокорин:
Основни формат такве сарадње је Конвенција ОУН за климу, али активни Кјотски протокол је недовољан за ефикасно партнерство у климатској сфери. Потребан је нов споразум који ће бити ефикаснији и у оквиру њега морају бити договорене заједничке акције развијених земаља и земаља у развоју.
Еколози говоре о томе да су велике суше, поплаве, одрони земљишта били и раније, али постали су чешћи. Данас пред човечанством стоји задатак да се оставе по страни политички и економски неспоразуми и да почне да се договара. Природа нас пожурује. И иако није успео договор у Копенхагену, то је сасвим могуће на следећој конференцији за климу у Мексику.
- Извор
- Глас Русије, фото: © Фото: SXC.hu/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »