Ваздушни десант: 80 година у строју
С неба - на земљу - у бој - то је девиза ваздушно-десантне војске Русије. Ове легендарне јединице су се формирале 2. августа пре тачно 80 година. Тог дана је први пут на вежбама извршен десант падобранима.
Ваздушно десантна војска - једна је од најмлађих јединица у Оружаним снагама Русије. Од првог дана свог постојања ВДВ је војска за „прву линију", способна да изврши најтежи задатак. Девиза за десантну војску је још једна - „Нико осим нас", и она се сматра елитом руске армије. У историји јединице има много херојских и драматичних страница, говори Херој Русије, ветеран ВДВ Александар Маргелов:
На жалост, у годинама Великог Отаџбинског рата десантне јединице нису могле да се покажу у пуној мери, јер није било довољне количине авијације, која би била способна да пренесе велику војску за кратко време. Па ипак, већ 1941-1942. године код Вјазме и Јухновим био је извршен десант великих јединица који су дуго отежавали продор фашистичких војски према Москви. Затим су били десанти у току Дњепровске и других операција, али у мањим количинама у поређењу са крупним десантима хитлеровске Немачке и наших савезника - Енглеза и Американаца, а после рата је постало јасно, да држава мора да има такву војску, која ће за најкраће време бити пребачена у било који рејон војних дејстава.
Руске десантне јединице су биле активне у жариштима конфликата у земљи и иностранству. Оне су увек тамо где је посебно опасно, где је потребан висок степен спремности, храброст, без разлике да ли се ради о миротворној мисији или учешћу у антитерористичкој операцији. У Чеченији у току контратерористичке операције војници Псковске десантне дивизије су стајале до последњег и одбили напад терориста којих је било неколико пута више. Данас су „плаве беретке" у руским војним објектима у Киргизији.
Легендарни командант ВДВ је био „Батја" - генерал армије, Херој Совјетског Савеза Василиј Маргелов, који је много учинио за развој савремених Ваздушно-десантних снага Русије. Говори син Василија Маргелова, који је и сам служио у десантним јединицама Александар Маргелов:
Отац је гледао далеко унапред. Ти задаци које је он поставио за ваздушно-десантне војске нису изгубили актуалност ни данас. Заиста, наша нова техника за ВДВ је остварење идеја и одлука генерала Маргелова.
Десантне војске имају савремену технику, која се у току вежби спушта са неба заједно са војницима. То је већ одавно нормална ствар. А приви пут је спуштено оклопно возило 1973 године. То је био веома ризичан експеримент. Ево како о томе прича син генерала Василија Маргелова, који је и сам учесник тог десанта:
Оцу је било веома тешко да добије дозволу министра одбране за овај експеримент. Нама су отворено рекли: „Ви немате средства за индивидуално спасавање". Командант је морао дуго да наговара министра одбране, маршала Гречко, како би он да дозволу за експеримент. И тек када је мој отац рекао да ће скочити његово син, Гречко је пристао. Истина, питао је зашто син. Батја је рекао да је за време рата видео много смрти, и ако се не дај боже нешто деси неће да кажу да зарађује славу на туђим костима. Затим су ми људи који су тада били поред њега рекли да је при првом нашем десанту он држао напуњен пиштољ. Тако се припремио за наше приземљење. Док смо се спуштали он је попушио целу кутију папироса марке „Беломорканал".
Ваздушно-десантне војске - то је најмобилнији и најспособнији род војске. Командант руских ВДВ генерал-поручник Владимир Шаманов је 100% сигуран у своје борце. У августу у Ивановској области биће масовне војне вежбе „крилате пешадије", на којима ће показати нове начине вођења борбе и ново оружје.
- Извор
- Глас Русије, фото: Риа Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »