Пажња: да ли је потребна клима-контрола?
Аномална жега, која већ месец и по дана траје у Русији, натерала је многе да размишљају: да ли би можда човек могао да контролише климу? Можда би требало створити механизме уз чију би помоћ управљање температуром на читавој Земљи било лако попут регулисања микроклиме у кући помоћу клима-уређаја? Познати руски климатолог академик Јуриј Израел, примајући у Кремљу од руског председника Дмитрија Медведева орден за заслуге пред Отаџбином, замолио је за пружање помоћи у организацији у Русији прве међународне конференцие за питања стабилизације климе уз помоћ нових технологија.
Директор Института глобалне климе и екологије, академик Јуриј Израел је, изгледа, у Русији један од ватрених присталица рукотворног смањења температуре на планети. Како каже сам научник, ту методологију му је сугерирала сама природа. Забележено је да после ерупције вулкана, када се у атмосферу избацује огромна количина ситних комадића материје, ствара се својеврсна завеса. Она смета продирању на Земљу сунчевих зрака. То резултирна смањењем температуре. Академик уверава да је могуће смањити темпернатуту за 1 до 2 степена помоћу распрскивања из авиона у стратосфери 600 хиљада аеросолних честица које би садржале диоксид сумпура. Честице сумпура у горњим слојевима атмосфере би служиле као екран за сунчеве зраке и тиме спречиле глобално отопљавање.
Данас научници у читавом свету траже начине хлађења планете. Све чешће се чује термин геоинжињеринг. Присталице тих метода предлажу да се у орбиту лансирају огледала, која би одбијала сунчеве зраке, засаде у Сахари еукалипте који привлаче воду; уз помоћ специјалних бродова испаравају морску воду и стварају беле облаке. Они ће заклонити тамне шуме и мора, површина Зкмље ће постати светлија, те ће се мање загрејати.
Главно је што привлачи у свим тим пројектима - једноставност решења. И то, многи економисти процењују те технологије као најефикасније, јер осетан резултат може да буде постигнут не кроз десетине и стотине година, већ за две до три године.
Међутим, огромни број експерата сматра такво мешање у живот Земље веома опасним. Такви глобални експерименти у размерима земаљске кугле могле би да промене распоред токова топлоте између екватора и полова, онда би се потпуно променила слика распореда падавина, - каже координатор климатског програма Фонд Дивље природе Алексеј Кокорин.
Сви глобални начини утицаја на климу су веома опасни. Они су вероватно добри за случај када не постоји други излаз из такве ситуације. Ако би нас угрожавала катастрофа, мислим да би сви пристали на те методе. Данас су главне препоруке научника ипак повезане са смањивањем емисија углендиоксида у атмосферу, односно треба лечити болест, а не симптоме. Температура је само симптом. За сада имамо довољно снага да би постепено у току 40 до 50 година стабилизовали и обуставили емисије угљендиоксида. Даље, надам се да ће наша деца и унуци моћи да учине да би се клима вратила свом природном стању.
Саветник за климу и енергетику Програма развоја УН Александар Аверченков сматра да за сада човечанство није спремно за то да би се радикално мешало у климатске процесе. Данас не постоје неки међународни уговори који би регулисали пројекте геоинжињеринга. Постоји међународна конвенција која забрањује модификације времена за војне сврхе, али ју је тешко применити у сфери геоинжињеринга, - сматра експерт.
Вреди оценити са хуманог гледишта да ли имамо право за такво мешање, јер утицајем на климатски систем можемо добити на једном месту побољшање, на другом погоршање. Мењати читав глобални систем је веома одговоран корак. Човечанство углавном није спремно за то, и то не само технички, већ и политички, економски, са правног гледишта, чак и етички. Међутим, као научна тема она има право на постојање. Човек је може истраживати, али је рано говорити о томе као о практичном инструменту утицаја на климу.
Експерти сматрају да би забрана истраживања у области геоинжињеринга била најгора политика. Они поздрављају одржавање међународне научне конференције, посвећене тој теми. Сигурно ће бити основан јединствени форум који ће ујединити и присталице, и противнике. Отворено разматрање ће омогућити оцену предности и мана геоинжињеринга.
Еколози се надају да ће на конференцији бити предложене нове технологије апсорбовања угљендиоксида, као и начини смањења човековог утицаја на климу. Последњих деценија он спаљује сувише много угља и нафте, сече шуме и загађује мора и реке. Можда данас све то платимо?
- Извор
- Глас Русије, фото: «Голос России»/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »