BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Газдују српском храном

Газдују српском храном
01.08.2010. год.
Док се домаће компаније боре са ликвидношћу, комшије се све чешће појављују у улози купца. Најпознатији наши брендови већ продати Хрватима, а на мети и остали

Иза омиљених српских робних марки одавно не стоји српски капитал. Тога смо се, међутим, сетили када су њихов добар део већ купиле, или намеравају да их купе - хрватске компаније. Куповином словеначке „Дроге Колинска“, хрватска „Атлантик група“ стоји иза читаве лепезе доказаних производа на тржиштима бивше Југославије. „Агрокор“, регионални лидер у прехрамбеној индустрији, годинама је власник „Фрикома“ и „Дијаманта“, а недавно се чуло да мерка и „Карнекс“, „Серво Михаљ“ и „29. новембар“, па и „Имлек“. Најаве су демантовали, али пошто се домаћи привредници боре са ликвидношћу, уколико дође до продаје, Хрвати су виђени као купци.

Криза није најбоље време за продају капитала. Међутим, „Истрабенц“, некада већински власник „Дроге Колинска“, није имао избора. Дугови су их притерали у ћошак, па су „Атлантик групи“ продали оно што јој је било потребно - компатибилну компанију која јој отвара тржишта Србије, Босне и Херцеговине и Македоније.

-Генерално, ово није добро време за продају. С друге стране, онај ко купује капитал, води рачуна и о другим стварима - сматра Милан Ковачевић, консултант за страна улагања. - Повећавају се изгледи да ће расти потрошња за неке индустријске гране, а неки други произвођачи у тој бранши можда су у лошој ситуацији. Онима који улажу отвара се могућност да повећају учешће на тржишту.

Из „Салфорда“, власника „Имлека“, али и из „Бамби Пожаревца“, „Књаза Милоша“ и млекаре „Суботица“, поручују да су се стекли услови за продају ових предузећа. Не зна се ко су потенцијални купци, али док већина у Србији кубури с капиталом, играчи из Хрватске све више напредују.

-Имају и неке наше компаније капитал - додаје Ковачевић. - Међутим, капитал може и да се позајми. Чињеница је да је хрватска економија у бољој ситуацији од наше. Имају већи бруто друштвени производ, плата у Загребу дупло је већа него у Београду…


БРЕНДОВИ ОСТАЈУ


Економисти подсећају да странци не купују српске брендове - већ капитал власника тих брендова.

-Брендови остају „везани“ за одређено подручје и тржиште - објашњава Ковачевић. - Имате „смоки“ и „најлепше жеље“ који су популарани у Београду, и то ће тако и остати. Иако се мења власник капитала, бренд остаје „Штарков“, и важност тог бренда остаје на том подручју.


ЧИЈИ СУ



Већински власник „Штарка“, „Гранд прома“ и „Паланачког кисељака“, пре недавне продаје, била је словеначка компанија „Дрога Колинска“. Садашњи власник „Карнекса“ је „Ашмор инвестмент менаџмент“ из Лондона. „Имлек“ је у власништву инвестиционог фонда „Салфорд“



  • Извор
  • Новости
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.


У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.

Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА