BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Има ли Земља двојнике?

Има ли Земља двојнике?
29.07.2010. год.
Откривено 706 нових планета, 140 од њих сличне Земљи

Пет сунчаних система, 706 нових планета, 140 од њих сличне по величини и појединим физичким карактеристикама са Земљом открио је космички телескоп НАСА-е звани "Кеплер". Колико је тачна ова информација коју преноси лист „Санди Тајмс"? Да ли су заиста пронашли планете на којима постоји живот? На ова и друга питања за Глас Русије одговара научни сарадник Института астрономије РАН Олег Малков.


Вероватноћа да се пронађу планете на којима постоји живот је веома велика. Астрономи не виде разлог према којем би планета Земља требала да буде таква каква јесте једина у нашој Галаксији, говори научник:


Са друге стране, - говори Олег Малков, - пронаћи планету на којој има живота, или налик на Земљу према физичким карактеристикама - по тежини, размерама - веома је тешко. Те планете које сада откривају и уз помоћ телескопа „Кеплер" и уз помоћ француског система „Коро" и других инструмената на земљи - то су веће планете, сличне Јупитеру или Сатурну, и налазе се исувише близу централној звезди. Управо је тако лакше открити планету.


Пре отприлике 400 година измишљен је телескоп. То је променило претставу људи о свету. Они су схватили да око звезда треба да постоје планете. Почев од 1992. године, од проналаска стотина планета око других звезда, које су назване егзопланете, научници су почели да схватају да се планете у Галаксији могу пронаћи свуда, и да оне имају мноштво карактеристика планета Сунчаног система.


Али то су биле крупне планете и гасне, а мале, камене, као наша Земља или као Марс за сада нису открили. Ипак, могућност њиховог постојања нико не оспорава. Сматра се да планетарни системи нису нека реткост, већ да је правило да свака нормална звезда има планетарни систем.


Пронаћи планету је могуће по промени сјаја звезда. Што се и ради помоћу телескопа „Кеплер". Он посматра неки део неба и прати промене сјаја истовремено око 100 хиљада звезда. Те промене могу да се дешавају из много разлога, па и чисто физичким - звезда, на пример, може да пулсира. Али један од разлога јесте и присуство звезде, наглашава Олег Малков:

 
Планета, пролазећи по звезданом диску, прекрива део светла, а телескоп то региструје. То су веома тачна фотометричка посматрања. Према промени сјаја звезде може се претпоставити да тамо постоји једна или неколико планета. „Кеплер" је почетком ове године открио пет таквих система, али то су били, како их ми зовемо, „врући Јупитери", односно планете које су веома близу звезди. Сада је „Кеплер" завршио стадијум посматрања који је трајао око месец и по и открио је промену сјаја око 700 звезда.


Колико је много планета налик на Земљу, показаће време, говори научник. Истраживачи тима „Кеплер" планирају да објаве своје резултате почетком 2011. године.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА