BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Битка за воду – истина или измишљено?

Битка за воду – истина или измишљено?
29.07.2010. год.
"Борба за воду ће бити све жешћа"

У најскоријој будућности на планети може да почне права битка за воду. Чисте, пијаће воде на Земљи је све мање, земаља и територија у којима се осећа дефицит воде је све више. Озбиљност ситуације схвата већина чланова међународне заједнице. Генерална скупштина ОУН је донела резолуцију, која штити право човека на воду.


Вода је најраспрострањенија супстанца на Земљи - то је општепозната чињеница. Али на жалост није сва вода питка. Како кажу медицинари, у свету од болести које изазива нечиста вода сваки дан умире око 2 милиона људи. У многим земљама Азије и Африке чиста вода кошта као злато, а у другим земљама је има превише. Битка за изворе већ почиње. То потврђује и чињеница да резолуцију Генералне скупштине ОУН нису подржале све земље. Делегати 41. земље међу којима Канаде, САД, Велике Британије и Аустралије су се уздржали од гласања.


Борба за воду ће бити све жешћа, убеђен је руски хидрогеолог Игор Давиденко:


2002. године академик Леонид Абалкин је у једној од својих књига отворено написао да у свету постоји око 2 хиљаде места у којима ће временом почети ратови због чисте пијаће воде. Те прогнозе ни на кога нису оставиле утисак, а у ствари ратови за чисту воду су вођени одавно и воде се и данас. Воде је данас мало. На пример, Африка - то је 12% становника Земље, а пијаће воде у њој има само 1%. Бивше средњеазијске републике практично воде тих рат због воде јер државе које заузимају узвишења могу себи да дозволе да граде хидроцентрале и да задржавају воду, која не долази до равнина. Раније се о свему томе одлучивало у оквиру једне државе - СССР, а какви су конфликти били између Турске и Ирака због воде Тигра и Еуфрата. То су били прави ратови, - сећа се руски хидрогеолог.


Међународна заједница одавно тражи путеве изласка из ситуације са недостатком пијаће воде. Разматрају се различите варијанте, чак и егзотичне, како синтеза воде из водорода и атмосферског гаса. Неке земље решавају питање једноставније - атомском технологијом од морске воде праве слатку. Могућности које предлажу научници је много - они могу да разговарају о томе на међународном форуму „Чиста вода - 2010" ове године у Москви. Генерална скупштина УН је декларисала право човека на пијаћу воду. Сада остаје да земље обезбеде то право и да се науче да правилно користе своје природне ресурсе, међу којима је вода најважнији.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА