BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Интервју начелнице општине Мркоњић Град Дивне Аничић за Полиграф

 Интервју начелнице општине Мркоњић Град Дивне Аничић за Полиграф
06.09.2016. год.
Дивна Аничић: Наши досадашњи резултати донијеће нам побједу! Дивна Аничић, актуелна начелница Мркоњић-Града и ове године ће у изборну трку за челну позицију ове, за Републику Српску стратешки значајне општине. Осим матичног СНСД, имаће подршку Социјалистичке партије Републике Српске и ДНС.

 Полиграф: На чело Мркоњић-Града дошли сте 2011. Уколико Вам грађани Мркоњића дају повјерење и на овим изборима, био би то, практично, Ваш трећи мандат. Који је био Ваш мотив да прихватите кандидатуру?

Аничић: Мотив су постигнути резултати и жеља да се живот грађана Мркоњића још више унаприједи.  Ја и моја партија СНСД на изборе не излазимо са обећањима као други, већ са резултатима који су видљиви у свим сферама.

Полиграф: Који су то резултати на којима базирате изборини оптимизам?

Аничић:  Протеклих година доста је урађено и свака година је завршавана са већим бројем запослених него претходна. Успјели смо да израдимо сву неопходну инфраструктуру у пословној зони. Отворена је Фабрика “РС Силикон” у Бјелајцу – друга највећа инвестиција у Републци Србској, која тренутно запошљава више од 120 радника, и још увијек запошљава људе.  Након њих, још један  италијански инвеститор  – предузеће ПРОWООД које се бави производњом дијелова за столице, отворио је погон у просторијама бившег погона Мањаче који су узели под закуп. Тренутно раде производњу од око 20 одсто капацитета, и тренутно запослено око 25 радника, углавном женске популације,  а план је да након успостављања комплетне производње тај број буде око 100 радника. Годишњи план производње је 2.500.000 дрвених елемената са тенденцијом раста. Од страних инвеститора, ту је и БЕМА, бањалучка фабрика обуће, чији су власнеци Словенци, која запошљава 300 радника, па  МАК-МЛАДОСТ-д.о.о. - македноска инвестиција у текстилној индустрији, затим Силвацо д.о.о. -фабрика пелета, која је чешка инвестиција,  запошљава  34 радника, а сву производњу извози на тржиште Словеније и Италије. Наравно, водимо рачуна и о домаћим инвеститорима, споменућу МГ Минд, који је давно превазишао оквире општине Мркоњић, затим ЗУ Црвена апотека, Дрводекс, и бројни други. Што је најважније, имамо у најави још страних инвестиција, што ће утицати на раст привреде у Мркоњићу и РС у цјелини.

Полиграф: У којој мјери инвестиције, попут привредног друштва РС Силикон, могу послужити као препорука за долазак нових инвеститора?

Аничић: РС Силикон је једна јако озбиљна инвестиција, значајна не само за општину Мркоњић Град, него и Републику Српску, која је сасвим сигурно оставила јак печат на повољно пословно окружење у нашој општини. Случајно или не, након ове инвестиције, на подручју општине Мркоњић Град су реализоване или се реализују још двије значајне италијанске инвестиције, а очекује се реализација још неких.

Полиграф: Шта је то што привлачи инвеститоре у Мркоњић? Не могу се баш све општине похвалити са толиким бројем инвестиција у производне дјелатности.

Аничић: Општина Мркоњић Град кроз разне видове помоћи пружа подршку страним, али домаћим инвеститорима. Ми кроз наш Програм привредног развоја пружамо одређене подстицаје инвеститорима, као што је кредитирање са врло повољном каматном стопом, увођење стандарда, одређени подстицаји за запошљавање и друго, а истакла бих  и могућност подршке коју општина нуди у сарадњи са ГОЛД пројектом, а која се односи на финансирање трошкова обуке радника, противпожарне заштите и др. Понудили смо врло повољне услове за улагање у Пословну зону Подбрдо, гдје, на примјер, инвеститори који уложе више од миллион КМ и запосле преко 50 радника имају право на поврат 80% уплаћених накнада за уређење грађевинског земљишта.  У овом периоду имали смо интересовање неколико инвеститора у области текстилне индустрије и још увијек се воде преговори о њиховим инвестицијама. Поред овог имали смо одређене контакте од стране озбиљних људи у вези са инвестирањем у област пољопривреде и тако даље.

Полиграф: Општина Мркоњић Град испунила је услове за одбијање сертификата о повољном пословном окружењу – БФЦ СЕЕ, а сертификат вам је свечано уручен на на Четвртом регионалном конгресу „Повољно пословно окружење у Југоисточној Европи”, који је 9. маја одржан у Подгорици. Шта то значи за даљи развој привреде?

Аничић: Прије свега, овај сертификат говори да су запослени у општинској управи, односно руководство општине,  у домену економског развоја и сарадње са инвеститорима и пословном заједницом успоставили систем рада заснован на правилима која су успостављена овим сертификатом. Ово значи да смо у свом досадашњем раду, активности које се тичу економског развоја радили  на правилан начин, прилагођен потребама инвеститора. Даље, овај сертификат ће много допринијети промоцији општине као повољне пословне средине у ширем регионалном и прекограничном контексту. 

Полиграф: Колико је тешко било реализовати захтјеве за добијање овог сертификата и шта Вам је представљало највећи изазов?

Аничић: Ми смо  већину ствари које претпоставља БФЦ СЕЕ  већ имплементирали у претходном периоду, када нисмо уопште знали да постоји овај стандард. Неке активности смо, у периоду имплементације препорука, морали прилагодити потребама БФЦ СЕЕ. Све у свему, ако се узму у обзир све околности, сматрам да су моји сарадници који су радили на овим пословима  у рекордном року, од неких 9-10 мјесеци, успјели да и пред веома ригорозном верификационом међунардном комисијом одбране извјештај евалуационе комисије са процентом од 86,14%.

Полиграф: Какву корист од овог сертификата имају привредници који већ послују у Мркоњић Граду?

Аничић: Овај сертификат је у потпуности окренут унапређењу пословања актуелних, али и потенцијалних инвеститора и пословних субјеката. Њихов највећи бенефит је у томе шта БФЦ стандарди подразумијевају укљученост пословне заједнице у доношење свих битних докумената на нивоу локалне заједнице, константан рад на унапређењу процедура које се тичу прибављања потребних дозвола за рад, грађевинских и других одобрења, подршка привредницима приликом реализације њихових пословних идеја, заступање њихових интереса пред вишим нивоима власти, укљученост привредника и планирање и имплементацију развојних пројеката и тако даље.

Полиграф: Колика је важност укључивања пословне заједнице у процес доношења одлука на локалном нивоу?

Аничић: Општина Мркоњић Град је и у претходном периоду настојала да што више привредника укључи у активности локалне управе, прије свега кроз рад у координационом тиму за израду програма капиталних инвестиција, кроз рад у општинском развојном тиму и партнерској групи у изради стратегије развоја и тако даље. Од 2014. године, општина Мркоњић Град је фромирала и Привредни савјет Општине, који тренутно представља кључну карику у сарадњи локалне власти и пословне заједнице и мислим да је то веома важно, како за нас тако и за њих. Путем Привредног савјета ми из општинске управе можемо да чујемо њихова запажања, увидимо њихове потребе и да се покушамо прилагодити томе. А они кроз Привредни савјет имају прилику да износе своје ставове у вези са свим актуелним и кандидованим темама, да изнесу проблеме и изазове са којима се сусрећу. И ево након скоро двије године рада, мислим да одржавамо задовољавајући ниво сарадње и повјерења једних у друге.

Полиграф: Какви су планови, уколико добијете сљедећи мандат?

Аничић: Осим даљег унапређивања услова за развој реалног сектора, планирамо још већа улагања у пољопривреду и туризам. Мркоњић Град има изванредне потенцијале и изузетно вриједне становнике, а СНСД и коалиција која га је и до сад водила путем развоја, има снагу да створи услове за богат и срећан живот свих људи који овдје живе, али и оних који отвореног срца дођу да овдје живе, раде и стварају.

 



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.Mrkonjic-Grad.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Кандидат за председника САД сугерисао је да је инцидент био чин рата који је инсценирао Вашингтон

Прогон новинара је освета за објављивање срамотних информација, тврди Ајтор Мартинез


Руске трупе су извеле комбиновани напад на објекте Оружаних снага Украјине на територији Украјине и део Русије под контролом ОСУ. Мете су били аеродроми и друга инфраструктура О

Пентагон не зна да ли су одбрамбени предмети „изгубљени или уништени“, показала је истрага


Бивши руски председник је такође упозорио Запад на незаконите санкције


Остале новости из рубрике »