Почетна страница > Новости
Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Српски светски конгрес дијаспоре за даљу борбу за очување Републике Српске и Косова у саставу Србије
25.07.2010. год.
Председник Српског светског конгреса који брани права четри милиона Срба ван Србије је изјавио да мишјење Међународног суда правде у Хагу има далекосежне последице у свету а посебно за српски народ на КиМ и ван Србије.
ССК је упитио писма Председнику Србије, Републике Српске, Патријарху СПЦ и другим челницима Срба ван Србије и затражио наставак заједничке борбе за КиМ у Србији и јачање Републике Српске у контексту одлуке МСП у Хагу.
Српски светски конгрес - Serbian World Congress је упутио писмо World Diaspora Organizations WDO and World Minorities Organizations WMO жалећи се на дискриминацију према српском народу на Балкану од стране држава и медјународних тела јер се истовремено подржава сепаратизам на КиМ и смањују надлежности Републике Српске.
Стога Српски светски конгрес апелује да се одржи Балканска мировна конференција попут Берлинске мировне конференције на којој би се без верске и националне дискриминације решио статус и границе на Балкану после нестанка Југославије.
Не решавање тих проблема, односе поновно дискриминисање једне нације и вере уводи поново Балкан па и свет у велику нестабилност.
ССК поново апелује на поштовање Кумановског и Дејтонског мировног споразума јер је непоштовање одлука Берлинског конгреса од стране Аустро-угарске која је противно одлука Берлинског конгреса припојила себи већински српску БиХ, довеле до првог светског рата.
Непоштовање одлука Версајског мировног споразума од стране хитлера довело је до другог светског рата.
Суштина одржавања светског мира је поштовање мировних споразума, посебно у делу када једна нација повлачи своје трупе у замену за гарантовану велику аутономију (као што је Република Српска) или међународни протекторат (као што је Косово).
Историја је показала да је јако опсно изигравање мировних споразума од стране оне стране у споразуму која добије по споразуму право да без борбе уведе своју војску али да гарантује аутономију или територијални интегритет страни која је повукла своју војску.
У оба случаја је су Срби повукли своју војску јер им је гарантовано Кумановским споразумом да је Косово део Србије ( под заститом УНМИК-а) и да је Република Српска високо аутономна држава под заштитом УН.
Дакле уместо ризика слања копнених трупа (јер су знали како су у здња два века просле све стране трупе на Балкану и Авганистану)западне силе се задовољавају са много мањим правима тј протекторатом на Косову и скоро независном Републиком Српском под протекторатом УН.
Увек је једнострано кршење одредби Мировних споразума и разгарничења доводило до ратова.
Једнострано одвајање бивших Ју република и проглашења њихове независности а противно мировним споразумима 1945 јер је дефакто наследницима НДХ (Хрватској и БИХ) дата независност упркос неописивог геноцида НДХ и победа српског народа над фашистима, је довело до ратова 1991-1999.
ССК апелујена политичке елиту матице, елиту Срба ван Србије и СПЦ да наставе порбу против дискриминације српског народа и да се боре за јединствено уредјење статуса КиМ и Републике Српске.
Такдје руководсто ССК апелуеј на све три елите Матице, дијаспоре и СПЦ да у сваком говору попут Јеврејске и јерменске елите помену геноцид нацистичке НДХ над Србима 41-45 јер без наглашавања те чињенице Срби немају легитимитет опстанка у РС, Хрватској па и на Косову.
Велика грешка лидера Србије задних пола века је што нису поуп Јевреја и Јермена нису скоро ништа учинили да помогну дијаспори да медјународна заједница прихвати размере геноцида над Србима.
Та дефанзивна политика је довела да су Срби прогласени геноцидним народом у свету шти има за резултат неповољне одлуке по наш народ у свим светским форумима.
Стога поново ССК апелује да Скупштина Србије донесе посебну и детаљну резолуцију у кој ће још у наслову истаћи да је Независна држава Хрватска извршила геноцид над Србима на територији данашње Хрватске и БиХ.
Замислимо како би Израел и Јерменија били лако прегласани у свим светским форумима да се нису јеврејска и јерменска дијаспора уз помдршку матица избориле да све јаче земље света званично признају да се нацисти и Турци извршили геноцид над Јеврејима и Турцима.
Међутим Србија треба да се угледа на Израел и Јерменију и да види са каквим се протоколарним и суштинским уважавањем односе световни и црквени лидери Израела и Јерменије према Јеврејском и јерменском светском конгресу.
Нажалост Министарсту дијаспоре Србије је главна активност да на све начине угуши Српски светски конгрес у Србији и напољу. Зато је руководство СПО-а које у два мандата влада Министарством дијаспоре је одговорно за поразну пасивизацију дијаспоре, па и за међународне резултате Србије на међународном плану.
И лаику је лако замислити за колико дана би нестао Израел када неби изграђивао добре, равноправне и партнерске односе са Јеврејским светским конгресом.
Сви светски конгреси дијаспора имају често у неким питањиам супротне ставове од лидера матице, али мудри лидери свих матица (осим српске матице) уважавају ту реалност и настављају сарадњу и уважавање те зато заједнички постижу далеко боље резултате него Србија.
Нажалос СПО примењује политику завади па владај, формирај себи омиљену опозицију дијаспоре па маргинализуј силом и милом аутентичне и независне невладине челне организације на светском нивоу.
А када ништа од тога није успело тада СПО прко Министарстав дијаспора и Скупштине дијаспоре радја наказно чудовиште јединствено у свету " Скупштину дијаспоре и Срба у региону".
То чудовиште није ни удружење градјана ,тј неможе се нигде регистровати као организација да би била члан медјународних организација као што је то случај са Српским светским конгресом и осталим светском конгресима дијаспора.
Та скупштина није ни владин саветодавни орган јер га није формално бирало ни једно владино или скупштинско тело али мали монструм ипак има адресу Министарства дијаспоре које има над њим потпуну управу као што се недавно видело на првој Скупштини.
СПО намерно није у закону предвидео ко су електори то јест ко и како бира делегате те скупшине.
Могли су да виде како се то регулише не само из предлога Српског светског конгреса и посланика опозиције већ из Закона о саветима националних мањина на који смо стално указивали.
Наравно десило се оно шта смо предвидјали и указивали а то је да је СПО тј Министарство бирало који ће скуп да прогласи изборним тј које ће делагате прихватити а кој не.
СПО је успео у својој намери да овим понизавајућим избором својих покорних делегата у Скупстину дијаспоре још више згади свако добровољно организовање српске дијаспоре.
Многи квалитетни људи који су изабрани у ту Скупшину су постидјени какав су понижавајући протоколарни и суштински третман имали од стране Министарства дијаспоре, државног протокола и медија које је организовала ПР служба Министарства дијаспоре.
Анализом текстова и снимака лако се уочава например да од почетка па до краја том Скупштином дијаспоре преседава руководство Министарства дијаспоре.
Народ је на телевизији видео да су се тој Скупшини обратили само лидери матице Председници државе ,Скупштине Србије и Министар и да су затим сви они отишли а да нису ни чули ни видели преседавајућег Скупштине Дијаспоре ,који није ни био у председништву јер су у председништву били само Министар са пет помочника и Секретаром.
Још тужније је што се види да у средини, као фактички преседавајући у председништву Скупштине дијаспоре седи Секретар Министарства дијаспоре а левом крилу до ње новоизабрани председник Скупштине дијаспоре Гвозденовић из Румуније.
Наредног дана делегати Скупштине иду на литургију у Цркву Свети Сава.
И ту се све завршава стојећи.Око Патријарха на снимцима се виде само фунционери Министарства и Владе, ни један делегат дијаспоре није мога ни прићи Патријарху. Све је строго ,чак и физички грубо контролисао ПР министарства.
Делегат скупштине дијаспоре из Шведске је изјавио на локалној телевизији да је ПР Министарства нардјивао новинарима ког делегата да интервијуишу а кога не.
Навео је да је видео да су дали Жики Шареници кога да интервијуише у својој веома гледаној емисији.
Занимљиво је да за три дана плаћеног боравка делегатима није дозвољено ни пар стаи да расправљају сво заједно о било којим темама.
Први дан је био протоколарни и избор председника.
Други дан само одлазак на литиргију.
Трећи дан су подељени по саветима и све се свело да питају чиновнике разних министарстава.
Такође био је пријем код председника владе али опет није било дискусије од стране делегата ,те је сао пренета изјава Премијера.
Сасвим друга протоколарна слика се видела када се Председник Хрватске срео са представницима невладиног сектора Србије.
Није председник стајао или председавао него је био постављен округли сто у Пресс центу.
Преседавали су заједно у челу стола Кандићка и Председник Хрватске.
Реч су узели не само Председник Хрватске него и остали лидери невладиног сектора.
Тако се према не владином сектору мањиан понаша и Министарс за људска и мањнска права проф Чиплић.
Дакле очигледна је министарска и медијска дијскриминација елите матице према елити дијаспоре.
То има за последицу лошији положај матице и дијаспоре али и стварање контра елите дијаспоре, како се то описује у социологији елита.
То се види и у саставу те Скупштине дијаспоре и Срба у региону јер са једне стране најпознатији припадници елите дијаспоре нису хтели да се кандидују ( као Никола Јанић и Зоран Јовичић, Мила Алечковић. Проф Јасмина Вујић др Милићевић...) са друге стране тако је Министарство дириговало изборима да је разним пропозицијама спречавало да неки лидери буду изабрани.
На пример и поред тога што је Зоран Јовичић као председник једине кровне организације Срба ван Србије, био најјачи јавни противник подржављења дијаспоре кроз стварање небулозне Скупштине дијаспоре, па самим тим није ни желео да се кандидује, ипак је сигурности ради , Одређено да Сиднеј даје само једног делегата (а не Аустралија три како је у закону).
Затим се уводи критеријум да кандидат мора да је провео 25 година у Аустралији а све у намери да се спречи кандидовање Зорана Јовичића челног лидера дијаспоре.
То је примењено једино у Сиднеју али је штета огромна.
Прво имигранти аустралије се боре да се укине закон по коме се мора провести 25 година у аустралији да би се могао неко вратити са пензијом у своју матичну земљу.Већина земаља је то превазишла билатералним уговорима као например Хрватска али Србија није и што је још најгоре и сама примењује дискриминаторну клаузулу која не постоји ни за премијера Аустралије.
Због те дискиминационе клаузуле ће бити тужени организатори.
Са друге стране већину живе и организоване дијаспоре чине људи избегли из бивше Југославије или незадовољни Милошевићевим режимом. Баш ту већину је дискриминисала та одредба која је довела до великих подела,што је и био допунски циљ.
И коначно, види се из резолуције Скупштине дијаспоре да је писана фразама ПР Министарства дијаспоре.
У њој се не тражи гласање поштом, не траже се посланици дијаспоре у правој Скупштинеи Србије, не тражи се хитна реституција имовине у натуралном облику, не тражи се укидање Накнаде за уредјење градјевинског земљишта и бесплатна легализација објеката изгадјених на земљишту које су стари власници изградили на својим плацевима.
Нигде у ЕУ не постоји накнада за уређење земљишта. Њу углавном плаћају избеглице и дијаспора, други граде без дозволе или су ослободјени по разним основима.
Што је најгоре, Скупштина дијаспоре не реагује на терористички наоад бомбом на Србе у Митровици поводом ког заседа и савет безбедности УН.
Такодје та такозвана Скупштина дијаспоре и Срба у региону не помиње Косово нити подржава ставове Србије везано за Међународни суд у Хагу, нити подржава насојања Републике Српске.
Да ли може неко да замисли скуп јевреја, Јермена света а да не помену у својој резолуцији питање Територијалног интегритета Израела или опстанка Нагорно карабаха и да не обидју Споменике и Музеје геноцида над Јерменима и Јеврејима.
Годинама Српска дијаспора апелује, чак нуди и средства да изгради споменике и зграду Меморијал жртвама геноцида НДХ над Србима ,али то власти не дозвољавају.
Дакле ни једно од суштинских питања које интересују Српску дијаспору није ни дискутовано нити поменуто у Резолуцији громогласно годинама најављиване Скупштине дијаспоре као највећи поклон Српске ваде Србима ван Србије.
Министар Срећковић се понаша као орган старатељства малолетној и умоболној дијаспори која ето незна да направи тело које би се борило за њена права па је себе поставио за старатеља над нашом имовином, дознакама па и представницима.
Медјутим добро је што се „преиграо„ у тој улози те је та Скупштине дијаспоре „толико очигледно доминирана, управљана и понижавана од стране Министарства дијаспоре а тиме и Владе да је бозвредна и не представља неку реалну паралелну институцију Српском светском конгресу.
Већини малих земаља света су државност донели повратници из дијаспоре. Тако је и са Србијом у деветнестом веку и почетком двадесетог.
Већина вођа, војсководја и попечитеља-министара првог српског устанка су повратници на челу са Карађорђем који је у Аустрији стекао неопходно искуство модерног ратовања,капитал и контакте.
Скоро све кључне институције Србије су основали или конципирали повратници из Аустро-угарске.
Тако је било са осталим републикама бивше Југославије осим са Србијом.
За разлику од Хрватске, Албанске, Муслиманске елите матице која равноправно сарадјује са својом дијаспором лидери Србије су се углавном, здњих двадесет година трудили да манипулишу, контролишу или ако то немогу да маргинализују или кажњавају елиту Срба ван Србије, што је између осталог довело до катастрофалног положаја српског народа.
Елита матице никада није уважила чињеницу да Срби ван Србије и поред тога што их је дуплп мање, поседују многостуко више финансијског, предузетничког, научног и политичког капитала него Срби у Србији као што је то било кроз цео седамнести век, тј јачи су били домети Срба у Аустроугарској неко у Београдском пашалуку.
Помоћ и уважавање Срба ондашње дијаспоре и матице су донеле Србији независност и тај се модел опет мора применити да Србија надокнади драматично заостајање које ми из дијаспоре боље видимо, као и ондашњи Срби из Аустроугарске.
Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »