Буди спреман за конкурс Чајковског!
То је посебно непријатно за руководство Московског конзерваторијума, које је непосредно везано и за стварање, и за одржавање овог великог стваралачког такмичења, који обухвата четири извођачке струке. Зашто да се крије: увек је био велики проценат учесника који су долазили у Москву без посебне наде у успех, али само ради тога да изађу на историјску сцену Велике сале конзерваторијума, која је у свом стогодишњем животу примала најбоље музичаре света. Сада је Велика сала затворена због реконструције. То да ће она бити успешно завршена до почетка конкурса - јуна наредне године - изазива сумњу организационог комитета и његовог председника Валерија Гергијева. Ректор конзерваторијума Александар Соколов не дели овај став, али је приморан да се потчињава решењу о подели конкурса. О томе у интервјуу за Глас Русије он је рекао:
Несумњиво, то је иницијатива Гергијева, коју подржава министар културе. Пошто се бразде управе налазе код Министарства културе, а председник Организационог комитета је Валериј Гергијев, они заједно одређују позиције конкурса. Али ми као чланови Организационог комитета природно представљамо своју тачку гледишта.
Сада је увереност конзерваторијума у спремност Велике сале за конкурс Чајковског порасла: држава је издвојила за то неопходна средства, рекао је у интервјуу за Глас Русије проректор Сергеј Розанов, који се бави управо питањима реконструкције и рестаурације.
Све одлуке су донете, и све што се тиче финансирања сасвим је нормално. Средства су довољна за то да сви задаци 2010. могу да се испуне на време - каже Сергеј Розанов. Говорећи о плану радова, он је подвукао да рестаурација Велике сале треба да се заврши до 1. маја, при томе сви инжињерски радови треба да се заврше још раније, а април и мај да се посвете уређењу.
Тачније руководство Московског конзерваторијума је уверено да ће се рестаурација завршити на време.
Ми смо уверени, потврђује Сергеј Розанов и чак без озбира на то што се Велика сала налази у горем стању него што смо очекивали. Исрксли су неки проблеми, које решавају пројектанти, може се рећи, на лицу места. Што се тиче јединствене акустике сале, такође смо сигурни да ћемо је очувати. Најкаснији рок који постављамо је 1. јуни. Све је приређено за конкурс, који започиње 14. јуна.
Велику улогу у решавању сложених питања, са којима се суочава Московски конзерваторијум, играју чланови Попечитељског савета, међу којима су такви угледни љди као што је председник Привредне коморе академик Јевгениј Примаков. Има и страних чланова. На то је скренуо пажњу у интервјуу за Глас Русије ректор Александар Соколов:
Пре годину дана члан Попељитељског савета је постала јапанска фирма Јамаха, са којом одавно сарађујемо - каже ректор. И она се сада још проширује. Јамаха нам је више пута поклањала инструменте сопствене произвдње - имамо их прилично много. Осим тога била је поклоњена одлична апаратура за снимање звука за Велику салу конзерваторијума. И још један поклон је дискклавијатура.
Објашњавајући шта је то дискклавијатура, Александар Соколов је рекао да помоћу овог јединственог инструмента, који личи на клавир, може да памти и репродукује сваки звук, професор и студенти могу да комуницирају чак ако се налазе на разним континентима. Тачније, конзерваторијум добија могућност да врши дистанциону обуку. За то су заинтересовани јапански учесници конзерваторијума: Ми желимо да овај инструмент доприноси успешном распростирању јединствене методике образовања и богатих традиција Московског конзерваторијума у читавом свету, тврде они.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »