Блог у помоћ
Патријарх Московски и све Русије позива свештенство да активно користи Интернет ради мисионарске делатности, али да чини то са високим осећањем одговорности. Не сме се једноставно брбљати на Интернету. Не сме се говорити ветропирасто. Уз то, не смеју се своје сопствене мисли често представљати тако да људи то прихватају као мисли цркве, изјавио је поглавар РПЦ уочи своје друге по реду пастирске посете Украјини.
Иницијаитва Његове Светости да појача утицај Цркве помоћу блогова и социјалних мрежа одмах је постала вест број један на Рунету. Интернет је одличан иструмент за представљање живог језика Цркве људима који траже свој пут у животу, рекао је за Глас Русије ИТ-аналитичар Александар Митрофанов.
То је исптаван став који ће бити развој онога што се већ дешава. Многи свештеници и јеромонаси воде своје странице на Интернету. Интернет представља живи језик цркве људима који траже свој пут у животу. Реч привлачи људски ум. Зато могућности које пружају савремене технологије и интернет треба активно користити ради представљања идеје Цркве људима.
Свети Патријарх Кирил говори о важној улози социјалних мрежа које пружају могућност дијалога и доприносе препороду епистоларног жанра. Његов позив свештенству да иде на блогове позив је на дијалог са интеренет-заједницом на језику јасном кориснику, рекао је за Глас Русије стручњак за информационо деловање на интернету Александар Кузин.
То не значи да свештеници блогери треба да пређу на примитивни и изопачен језик којим се користи известан део блогосфере. Цркви је неопходно да постане разумљива за већину читалаца. Популарнсот социјалних мрежа и блогова састоји се у могућности комуникације. Блогови пружају могућност да се разговара и саслуша, док интернет ресурси претходне генерације у које спада већина интернет-сајта омогућавају само да се говори. То је наравно такође много, али савремени корисник интернета жели двострану комуникацију: могућност да пита и добија одговоре, да разматра са другим читаоцима информације.
Ватикан одавно користи Интернет као средство за активно комуницирање. Порширење зоне свог утицаја нормално је стање за религизоне институције, уверен је Александар Кузин.
У јануару 2009. године Велики понтифик Бенедикт 16. отворио је своје представништво на YouTube, где се на његовом видеоканалу преносе кратки спотови о догађајима у граду-држави Ватикану и делатности Папе Римског. Исте зиме био је склопљен споразум са великим претраживачем Гугл, који је добио доступ многим фотоматеријалима и текстовима Свете столице. Секретар за штампу Ватикана, отац Федерико Ломбарди, чак је изјавио да је то нова страница у историји Ватикана.
Александар Кузин сматра да за РПЦ неће бити срамно да прихвати ове новотарије Ватикана. Зато што је продирање у сферу савремених комуникација природан услов за очување и развој религиозних система, који претендују на духовно вођство.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Остале новости из рубрике »