BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Марс-500

 Марс-500
01.07.2010. год.

Почетак трећег миленијума обележен је повећаним интересом међународне заједнице за планету Марс, што није случајно - у односу на већину других планета сунчевог система, услови на Марсу су најповољнији за његово освајање. Осим тога, постоје предели на Земљи (пешчане и арктичке пустиње, на пример) где су природни услови веома слични условима на Марсу. То значи да човек, не само што може да слети на суседну планету, већ може и да је колонизује у догледној будућности.

Још један важан фактор који у великој мери повећава могућност освајања и колонизације Марса је и доказ (који је дала, између осталих, и сонда Феникс) о постојању воде, како у залеђеној тако и у течној фази. Поред тога, недавно су на Марсу пронађене зоне повишеног садржаја метана, који обично производе живи организми. Међутим, главно питање о постојању живота на планети и даље остаје отворено - коначну пресуду још увек не може да донесе робот, већ искључиво човек и то у непосредној мисији. Припрема за евентуалну експедицију на Марс покренула је бројна питања, јер се међупланетарне мисије битно разликују од орбиталних пре свега у дужини трајања (минимално трајање међупланетарног лета је 1,5-2 године).

Одговоре на нека од тих питања моћи ће да пружи руски пројекат "Марс-500", који је део савезног свемирског програма. У експерименту се симулирају услови лета до „Црвене планете“, а спроводи га Државни научни центар Руске Федерације – Институт за биомедицинска истраживања, РАН  под покровитељством Руске свемирске агенције и Руске академије наука.

Пројекат "Марс-500" има за циљ проучавање система "човек - окружење" и добијање експерименталних података о здрављу и радној способности посаде у условима дуготрајног боравка у малом херметички затвореном простору у условима који симулирају лет на Марс (преоптерећење, изолованост, кашњење у комуникацији са Земљом, ограничени потрошни ресурси).

Међу циљевима пројекта – је и да се утрврди да ли је таква експедиција могућа са становишта психологије и физиологије, као и да се дефинишу реални захтеви које експедициони комплекс мора да испуни при лету на Марс.

Пројекат "Марс-500" чини и низ раније спроведених експеримената који симулирају поједине аспекте лета, а у основи им је утицај дуготрајне изолације на посаду. То су:

  • 14-дневна изолација (завершена у новембру 2007.)
  • 105-дневна изолација (завршена у јулу 2009.)
  • 520-дневна изолација (јуни 2010. - новембар 2011.)

Међутим, одговоре на сва питања у вези са међупланетарним летовима није могуће добити само том серијом експеримената. Зато се додатно изводи низ такозваних сателитних експеримената који треба да испитају и остале факторе, као што су утицај радијације, бестежинског стања, ватросталност свемирског брода и друго.

Русија.рс



  • Извор
  • Анна Травкина
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА