Служен помен жртвама убијеним на Миљевачком платоу
У Цркви светог Марка у Београду данас је служен помен припадницима Територијалне одбране бивше Републике Српске Крајине, које су прије 18 година хрватске снаге масакрирале на Миљевачком платоу код Дрниша, а за овај злочин још увијек нико није одговарао, па чак нема ни осумњичених.
Злочин се догодио 21. јуна 1992. године када су хрватске снаге мучки напале ружичасту зону под заштитом УН и заробиле 40 припадника ТО РСК, од којих су пред очима припадника УНПРОФОР-а масакрирана 23 заробљеника.
Предсједник Удружења породица несталих и погинулих лица у Крајини и Хрватској Чедомир Марић рекао је да је најтужније то што да ни након 18 година од злочина нико није оптужен, па чак ни осумњичен за то недјело.
"Хрватска каже да је то била њена редовна акција, па ако је била редовна, зашто су заробљени убијени и бачени у јаме. Сам тај чин убиства, масакрирања и бацања у јаме довољно јасно говори о почињеном злочину", навео је Марић, додајући да 12 породица још увијек није преузело посмртне остатке њихових најмилијих, који су сахрањени у заједничку гробницу.
Марић је истакао да "Хрватска једноставно не жели да ексхумира и идентификује настрадале" те додао да су починиоци снимили на видео касету тај злочин и да се та касета приказивала по кафићима у Шибенику, док су се починиоци хвалили шта су све починили.
"Нико до данас није за то одговарао, мада се зна која је јединица и које предводио", рекао је Марић, наводећи да су убијени српски територијалци бацани у јаме, гдје су бацани Срби још у Другом свјетском рату.
Злочин на Миљевачком платоу забиљежен је на видео касети коју су снимали сами починоци непосредно након масакра, а као својеврсни хорор филм касета је изнајмљивана за приказивање по видео клубовима широм Европе.
Умјесто да тијела убијених врате породицама, хрватски војници су српским заробљеницима, под пријетњом смрћу, наредили да их бацају у крашку јаму у предјелу Љут, недалеко од засеока Бачић.
Два мјесеца послије злочина, у присуству међународних посматрача, хрватске власти су, уз помоћ спелеолога, из јаме у извадили измасакрирана тијела српских војника.
Послије тортура у затворима "Кулине"у Шибенику, "Лора" у Сплиту и "Керестинац" у Загребу, 17 преживјелих заробљеника размијењено је у Неметину 14. августа 1992. године.
Упркос обиљу валидних доказа достављеним свим релевантним међународним и хрватским организацијама и институцијама које се баве заштитом људских права, за злочин на Миљевачком платоу још нико није оптужен, ни пред Хашким трибуналом, нити пред националним судовима.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »