Само добар човјек је добар говорник
Александар Јокић изабран је за најбољи говорника међу студентима Правног факултета Универзитета у Бањалуци на овогодишњем 11. такмичењу студената у бесједништву.
Јокић је освојио чак три награде. Био је најуспјешнији у такмичарској дисциплини говор на задату тему, а убједљивим побједником прогласила га је и публика и жири Студентске организације Правног факултета.
Према одлуци стручног жирија, најуспјешнија у дисциплини слободна тема била је Маја Јовичић, а најбољи говорник импровизатор је Вера Тодић.
Стручни жири, у чијем саставу су били предсједник Републике Српске Рајко Кузмановић, предсједник Савеза удружења правника Србије и Републике Српске Слободан Перовић, декани Правног и Филолошког факултета у Бањалуци Витомир Поповић и Младенко Санчанин, лингвиста Милорад Телебак, директор Музеја савремених умјетности Републике Српске Љиљана Лабовић-Маринковић и руководилац Центра за реторику и говорништво бањалучког Правног факултета Никола Мојовић, није имао ни мало једноставан задатак. Требало је од 16 изванредних говорника изабрати најбоље.
Студенти, говорници надметали су се у бесједништву у три дисциплине - слободна тема и говорништво на задате теме "Будућност може бити боља", "Ни по бабу ни по стричевима" и "Кривица мора бити доказана". Посљедња и најтежа такмичарска дисциплина је импровизовани говор. Такмичари су добили теме о којим су говорили на почетку такмичења тако да су имали мало времена да напишу и напамет науче говор.
Жири је за њих припремио три теме - "Свако у себи носи наду", "Име правде, људи не би познавали када не би било неправде" и трећа тема о којој су говорили импровизатори садржана је у реченици нашег нобеловца Иве Андрића "Жена стоји као капија на улазу и излазу овога свијета".
Све говоре осмислили су сами студенти говорници, а при том су се придржавали неких принципа које професор Никола Мојовић иначе свима препоручује - будите оштри, али се не подсмјевајте особинама људи којим их је природа казнила, јер је то нечовјечно и никада вам неће донијети добро, ни по коју цијену не треба користити простачке ријечи, не треба се разметати досјеткама већ их треба умјерено користити, неприкладна је шала у ситуацији пуној ужаса, чувајте се да због добре шале не изгубите доброг пријатеља, водите рачуна о противнику, ако је прејак и опасан избјегавајте изјаве које га могу разјарити и због којих ће се уствари родити трајно непријатељство...
А онда су се на сцени у амфитеатру смјењивали младићи и дјевојке, који су, како се показало, већ добро савладали принципе о којима је говорио професор Мојовић, и постали добри говорници.
Декан бањалучког Правног факултета Витомир Поповић рекао је да је на овој високошколској установи прије 11 година професор Никола Мојовић основао Центар за реторику и говорништво и од тада се студенти такмиче у бесједништву. "У почетку публика на тим такмичењима углавном је била са факултета, а већ осму годину наше студенте говорнике може да види и шира публика. Наступали су они и на такмичењима у Београду, Нишу, Крагујевцу, Врњачкој Бањи и многим другим мјестима и свагдје су остварили запажене резултате" , рекао је Поповић.
Професор Никола Мојовић рекао је да је Република Српска заједница која његује слободу мисли и слободу ријечи, а млади је промовишу јер је она будућност у којој ће они да живе.
"Ми правници и учитељи наших студената задужени смо прије свега да им као родитељи отворимо врата слободне ријечи, јер кроз историју се показало да без слободне ријечи нема ни права ни правде. Престрашени судија у неслободном друштву не може да донесе правду. И ово такмичење из реторике показало је да су се наши студенти такмичари већ изградили у добре људе, а само добар човјек, каже Квинтилијан, може бити добар говорник. Остали, могу да буду лијепи, рјечити, али и демагози а то је изузетно опасно. Јер, ријеч је изузетно моћна, љековита. Она подиже унижене и обесправљене. Ријеч, разумљиво је, може да буде и пријетња оним који су криви", рекао је Мојовић.
У музичко-забавном дијелу програма представили су се студенти Академије умјетности Универзитета у Бањалуци и ученици Средње Музичке школе "Владо Милошевић".
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја
Систем управљања биолошким ризицима Вашингтона у другим земљама тестиран је у Украјини и Грузији, саопштила је руска војска.
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Остале новости из рубрике »