BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Једино испред „мајмунчета” нема ћирилице

29.01.2016. год.
„Гугл” даје предност ћириличном писму у претрагама на нашој територији и оно, упркос многим заблудама, може да се искористи као предност


Сви народи који не пишу енглеским алфабетом труде се да развијају своје писмо и на интернету, али у случају србског језика чини се да је дигитални свет додатно ослабио не баш сјајну позицију ћирилице.

Иако је џинови попут „Гугла” и „Фејсбука” признају као званично србско писмо, корисницима није блиска. Фирме имају страх да ће их претраживач занемарити ако је користе и верује се да је ово писмо слабо заступљено на глобалној мрежи.

Регистар националност интернет домена Србије (РНИДС) организовао је скуп у среду, на четврти рођендан домена .срб, како би разбио ове и друге митове о употреби ћирилице на интернету.

Иван Речевић, стручњак за коришћење „Гуглових” алата у оглашавању, нагласио је да претрага на ћириличном писму на нашој територији има приоритет, али да би „Гугл” знао о ком језику и писму је реч, веб странице би требало у свом коду да имају посебне ознаке.

– Већина портала немају обележје на ком језику су писани и нису свесни да могу много боље да се котирају у резултатима претраге ако у матрице својих страница ставе само неколико слова – рекао је Речевић.

Према изнетим проценама, однос латинице и ћирилице у Србији је 70 према 30 одсто. Бојан Стефановић, графички дизајнер специјализован за логотипе, каже да је приближно такав однос захтева његових клијената, али охрабрује чињеница да све више њих жели да користи ћирилицу.

– Осим што се чува наше званично писмо, компаније на тај начин могу да се издвоје на тржишту из мора интернационалних брендова – рекао је Стефановић и додао да постоје одређени графички проблеми, попут неправилних курзива, али да се улажу напори да се они реше.

Одбачена је и представа да је тешко претварање текста из једног у друго писмо, јер постоје алати да се то једноставно уради.

Логиком да ћирилица може да се искористи као предност руководио се Милош Мијић, власник бренда „Домаће кифлице”, којем је све од логотипа до профила на друштвеним мрежама на ћирилици, осим сајта, који ће ускоро бити „преведен”. Купцима се, каже, то много свидело и сада негодују када је било шта написано другачије.

Мит о слабој заступљености ћирилице на интернету разбијен је званичним подацима: она је захваљујући руском језику на другом месту, иза енглеског, а испред кинеског, јапанског и осталих писама

Кад је реч о друштвеним мрежама, на њима се одавно може одабрати србски језик и подразумевано ћирилично писмо. Ипак, код корисника, осим очигледне лењости да мењају подешавања, постоји и бојазан да другачија слова дају националистички тон профилу, а искуство показује да се са ћириличних налога често деле садржаји десничарских организација.

Мит о слабој заступљености ћирилице на интернету разбијен је званичним подацима. Она је захваљујући руском језику на другом месту, иза енглеског, а испред кинеског, јапанског и осталих писама.

Предраг Милићевић, руководилац за развој пословања и маркетинг у РНИДС-у, истакао је као погрешно схватање да нас ћирилица одваја од света, јер је језик тај који други не разумеју, па једном Французу или Немцу наш сајт неће бити разумљивији ако је на латиници.

Једина „рампа” за ћирилицу тренутно је имејл адреса, јер лево од „мајмунчета” не може да стоји ниједно друго писмо осим латинице. Тренутно се ради на томе да се овај проблем реши на глобалном нивоу.

Неко из публике је прокоментарисао да визит-карта једног Кинеза на кинеском не би била од користи нашем привреднику, јер не би знао ни како да унесе та слова. Енглески остаје језик споразумевања барем у пословном свету, али то није разлог да једна страна визит-карте не буде на националном писму. За све који се обраћају локалном тржишту, употреба ћирилице у онлајн свету не представља проблем, већ може да буде предност, закључили су учесници скупа.

Јелена Каваја,
Политика



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...


Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА