На цене утиче тражња, а не курс
На цене неће утицати курс већ пад тражње, каже министарка финансија. Гувернер Јелашић очекује јачање динара.
Динар је данас прекинуо вишедневни узастопни пад према евру и ојачао за 47 пара, тако да је званични средњи курс 103,46 динара за један евро.
Грађани се, међутим, боје да би даљи пад динара могао да доведе до скока цена, док представници Владе и економисти поручују да ће се национална валута стабилизовати.
Пет корака низбрдо, па један узбрдо - тако се у последње време креће вредност национална валута.
Грађани пад динара осећају као скок цена:
“Све је скупље. И зелена пијаца је тако скупа да нам је много тога недоступно.”
“Јуче сам дигла плату и имам још две хиљаде у торби, гледам по пијаци шта да купим и немам ништа за то.”
Продавци тврде да нису подизали цене мада би, како кажу, требало јер пад вредности динара утиче и на њихове трошкове:
“Видећемо, како народ нема пара да купи ни ово, а камоли више да плати.”
“Ако народ има пара, нормално је. Ако народ нема пара, коме ћу да га продам, или ћу да га бацим у контејнер или да спуштимо цене.”
“Хербициди прскање, гориво скупо, тезга скупа, мораће то да иде. Ова веза је сада 20 динара, а мене кошта док је дотерам 20 и како могу да је дам за 20!? Морам да идем горе.”
Министарка финансија Диана Драгутиновић има речи утехе за грађане. Уз ограду да монетарна политика није у њеној надлежности, истиче да курс у будућности неће толико утицати на цене.
“Нико не воли раст цена, али у овом тренутку оно што ја могу да проценим да је фактор који ће утицати на раст цена пад тражње, односно стагнација тражње, а не курс. Курс може да утиче преко учешћа увоза, а учешће увоза се смањује”, објашњава она.
Одлазећи гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић је оптимиста. Он очекује јачање националне валуте. Тренутни падови су последица дешавања на међународним тржиштима.
“Ако би се узело у обзир искључиво оно што се догађа у Србији, динар би требало у одређеној мери да јача јер имамо договор са Међународним монетарним фондом, обезбеђена су додатна финансијска средства, зараде и пензије су замрзнуте, а цене стабилне”, сматра он.
Јелашић одлучно одбацује захтеве привредника за увођењем фиксног курса.
Ни његов потенцијални наследник, председник Савета НБС Дејан Шошкић, нема намеру да испуни тај захтев пословне заједнице.
“Ви знате да је девизни режим такав да имамо контролисани флуктуирајући девизни курс. Моје мишљење је да је то за Србију сада најмање лоше решење. Увек ће бити оних којима поједини девизни режим неће одговорати”, оцењује он.
Економисти верују да је динар дошао до свог одрживог нивоа, а да би фиксни курс само значио додатна задуживања.
Професор економског факултета у Београду Павле Петровић разумеју увознике којима оваква ситуација одговора, али истиче да нас је криза научила да се треба окренути извозу.
“Сада ће неки други имати веће шансе, они још увек нису јаки и гласни, а то су они који извозе и то су они који се на домаћем тржишту туку, конкуришу са увозним производима, а сви они који су се напољу задуживали, продавали овде, више неће моћи тако да послују”, сматра Петровић.
Сви се слажу да домаћа валута у будућности може знатно да јача једино уколико дође до раста продуктивности домаће привреде.
- Извор
- Б92
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »