“Старци” без горива
Када крајем јуна Нафтна индустрија Србије престане да производи оловни бензин, власници аутомобила старијих од 25 година можда неће имати где да сипају гориво. Залиха ове врсте деривата биће неко време, а из НИС обећавају да ће обезбедити адитиве за оне који возе старе четворотачкаше.
Једна од опција је да се на пумпама продаје безоловни бензин са већ сипаним адитивима који ће помагати “живот” старих мотора. Вероватније је да ће се продавати одвојено безоловни и да ће возачи сами, уз одређено упутство сипати.
Поједини стручњаци тврде да нема опасности да безоловни бензин претерано хаба вентиле при нормалном режиму рада и да сви мотори могу успешно користити безоловни бензин. Ипак, има и другачијих мишљења.
"Код неких типова мотора, посебно старијег типа, током дужег рада и при великом броју обртаја мотора, може доћи до већег хабања лежишта вентила", објаснио нам је један од београдских механичара. "Решење би могло да буде преправка мотора."
Неке земље су, као замену за класичне бензине, изабрале опцију увођења безоловног бензина који у себи има адитиве за заштиту седишта вентила. С годинама, ипак, број старих аутомобила се смањује и истовремено и потреба за горивом са оловом.
Према ранијим проценама, просечна старост аутомобила у Србији је око 15 година, а 2009. године је било регистрованих 1,6 милиона возила. Код комшија у Хрватској просечна старост је око 10 година, док најмлађи возни парк имају Британци.
Технички преглед
Новим законом о безбедности у саобраћају прописано је и да ће сва возила старија од 15 година морати два пута годишње да прођу технички преглед. Правилник којим се детаљније регулише ова материја није још усвојен, а очекује се да почне да важи током 2011. године. Новина је и да ће цену техничког прегледа формирати уредбом Влада Србије, а помињала се цифра од 4.000 до 4.500 динара.
- Извор
- СРНА
- Верчерње новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »