BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Први бебини дани код куће

09.05.2007. год.
Првих четрдесет дана можете очекивати разне промјене у понашању и изгледу ваше бебе. Важно је да знате да је све то природно и да вријеме за прилагођавање новим животним навикама није потребно само вама, већ и вашој беби.

Неке бебе се чешће, неке рјеђе трзају често без разлога, па и у сну. Разлог може бити реакција на снажну буку, дрмање или осјећај пада. Понекад се беба тако јако тргне да уплаши саму себе, или чак пробуди и заплаче. Ово је нормална појава и знак да нервни систем бебе добро функционише.
Дрхтање бебе се често запажа првих дана по рођењу и то најчешће када плаче. Посебно је изражен тремор браде. Ова појава је нормална и очекивана, јер је дио развојне фазе нервног система. Родитељи често помисле да беба дрхти јер јој је хладно, али умјесто да је утопљавате узмите је њежно и привијте уз себе да осјети вашу близину.
Бебе често бљуцкају послије сисања. Неке бљуцну увијек послије храњења, неке понекад. Важно је да бебу држите у правилном положају док је храните, као и да је послије сваког подоја (оброка) подигнете да подригне. Беба може да бљуцне и након подригивања, некада може повратити цијели оброк, али то не треба да вас забрињава. Али, ако повраћа константно, или у млазу, то је знак болести, па је неопходно да што прије одете код педијатра.
Без обзира да ли беба сиса или се храни на флашицу, могуће је да добије на средини горње усне плик. Он настаје као посљедица снажног сисања, беби не смета и пролази спонтано. Милије су појава промјена на бебиној кожи у виду бијелих тачкица величине главе чиоде, а најчешће се налазе на бради, носу, образима и челу. Нестају спонтано послије неколико недјеља. СООР је површна инфекција слузокоже усне дупље, најчешће језика, која се дешава код 2-5% новорођенчади. До ње долази најчешће преко мајке која је у трудноћи имала гљивицу кандиду ( у виду вагиналног секрета) и може је пренијети свом дјетету у току рађања. До испољавања бијелих наслага долази најчешће 7-10 дана послије рођења. У том случају је неопходно да дијете добија одговарајућу терапију, која се спроводи орално.
Тјемењача настаје таложењем одумрлих ћелија на кожи главе и углавном се формира на тјемену. Свакодневно прање главе дјетета одговарајућим беби шампоном и добро испирање под млазом млаке воде спречава њен настанак. Најчешћи разлог за наста јање тјемењаче је страх родитеља да не повриједе бебино тјеме (због незатворене фонтанеле), па се не испере нанијети шампон. Уколико се тјемењача појави треба добро натопити тај дио главе беби стерилнимпарафинским уљем сат –два прије купања. Затим се беби опере косица, добро испере и чешљем (који не смије бити оштар) ишчешљава у свим правцима. Мора се бити веома пажљив да се не оштети њежна кожа главе.

  • Извор
  • http://www.pobjeda.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Војни званичници саопштили су да је у понедељак у експлозији неутврђене муниције једна особа погинула, а осам повређено


Посета председника Русије Владимира Путина Северној Кореји показаће жељу Москве да води равноправан дијалог и сарадњу са свим земљама, изјавио је помоћник председника Русије за спољну политику Јуриј Ушаков....

Припрема детета за летовање на мору може бити узбудљива, али и стресна активност за родитеље, поготово ако је то прво путовање са малишаном. Кључ је у томе да се...


Одлука је уследила након оставке центристичког члана тог тела, бившег министра одбране Бенија Ганца

Бивши председник је изјавио да ће „решити” украјински сукоб и пре ступања на дужност


На запорошком правцу коначно је узето под контролу насеље Загорноје, одакле су ОСУ истеране прошле године. Руске јединице су напредовале кроз греде на југу и истоку, након чега су...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА