Енглези "опрали" 130 милиона КМ!
Лондонска компанија "Витол" преко "фирми ћерки" из Женеве и Брода и бањалучке филијале Рајфајзен банке опрала више од 130 милиона КМ; избегавањем плаћања царине буџет РС оштећен за 13.117.874 марке!
Лондонска компанија "Витол", преко својих "фирми ћерки" из Женеве и Брода, а посредством бањалучке филијале Рајфајзен банке, опрала је више од 130 милиона марака, наводи се у извештају МУП-а РС достављеном Окружном тужилаштву Добој.
У извештају који је, према тврдњама добро обавештеног извора нашег листа, недавно прослеђен Специјалном тужилаштву РС, наводи се да је са рачуна предузећа "Витол Боснија" регистрованог у Броду, на рачун компаније "Витол С. А. Женева", током 2004, 2005. и 2006. године, преко рачуна у Рајфајзен банци Бањалука пребачено 131.178.748 марака за набавку сирове нафте. При томе је је избегнуто плаћање царинских обавеза, па је буџет РС оштећен за 13.117.874 марке!
Невиђена превара
Реч је о услужној преради сирове нафте у бродској Рафинерији по Уговору између Рафинерије и "Витол С. А. Женева" од 5. децембра 2003. године. Та нафта није могла да се прода на тржишту БиХ без плаћања царинских обавеза.
Међутим, управо због тога фирма "Абројл холдинг Б. В. Ротердам" регистровала је 5. јануара 2004. године предузеће "Витол Боснија" са седиштем у Рафинерији нафте у Броду. Тиме је, истичу одлично обавештени извори Пресса РС, све било спремно за велику превару и невиђену пљачку Рафинерије и Републике Српске.
"Витол С. А. Женева" испостављао је фактуре за сирову нафту и вакуум гасно уље својој "фирми ћерки", "Витолу Боснија". Циљ те преваре, објашњавају извори Пресса РС, био је да се нафтни деривати добијени услужном прерадом прикажу као домаћи производи. Као такви, могли су да се продају на тржишту БиХ без плаћања царинских обавеза.
- На тај начин чак је и сирова нафта која је испоручена 31. децембра 2003. и 1. јануара 2004. године приказана као да ју је увезао "Витол Боснија", иако је то предузеће регистровано тек 5. јануара - каже извор Пресса РС упућен у овај случај.
Према његовим речима, све се одвијало под контролом директора "Витола Боснија" Јакобуса Џерардуса, односно Миљенка Билића, којег је он овластио за заступање тог предузећа. За прање новца били су задужени Џон Ешли Нил и Валтер Кузер који, истиче наш саговорник, ништа не би могли да ураде без помоћи директора главне филијале Рајфајзен банке у Бањалуци Славка Студена и Грозде Барош, руководиоца Одељења за подршку.
- Миљенко Билић подносио је Царинској испостави "Брод" извештаје да "Витол Боснија" обавља производну делатност и да му сирова нафта представља репроматеријал, иако се из Решења о регистрацији види да је "Витол Боснија" трговинско предузеће - тврди наш извор.
Уништаване копије, фалсиковани оригинали!
Џон Ешли Нил и Валтер Кузер, стоји у извештају МУП-а РС, као лица овлашћена за располагање новцем "Витол Боснија" на рачунима у Рајфајзен банци, знали су да је тај новац прибављен продајом нафтних деривата без плаћања царинских обавеза, али су издавали налоге за пренос тог новца на рачун "Витола С. А. Женева".
Наши саговорници истичу да је посебно занимљиво како су Славко Студен и Грозда Барош учествовали у преносу вишемилионских сума новца у иностранство.
- Унутрашњи платни промет "Витола Боснија" одвијао се према усменим налозима Студена и Барошове, тако што је Миљенко Билић налоге за пренос новца скенирао и слао на и-мејл адресе Студена и Барошове. Они су их штампали и на основу скенираних копија обављали пренос новца. Накнадно, пошто су стизали оригинални налози, наводно путем брзе поште, иако коверте или налози у којима су стизали нигде нису протоколисани, копије скенираних налога су се уништавале, а на њихово место стављани су оригинали - објашњава наш извор наводе из извештаја МУП-а РС.
Према његовим речима, исти поступак је важио и за спољни платни промет.
Одобравајући "Витолу Боснија" трансакције према иностранству у износу од 131.178.748 марака, наводи се у извештају, Студен и Барош прекршили су Закон о спречавању прања новца, а буџет РС оштећен је за 13.117.874 марке.
Осумњичени Гашпар, Вранчић, Самарџија...
Према извештају МУП-а РС, у незаконитим радњама којима је избегнуто плаћање царинских обавеза директно су учествовали шеф Царинске испоставе Брод Бранислав Недић и његов наследник Јанко Јовановић. Они су искористили службени положај и омогућили да се сирова нафта допремљена на услужну прераду прикаже као увоз од стране "Витол Боснија".
Бивши министар трговине и туризма РС Борис Гашпар, његов помоћник Брацо Вранчић, те виши стручни сарадник у Министарству Радован Самарџија, током 2004. и 2005. године издавали су решења о увозу сирове нафте супротно Одлуци о регулисању увоза и промета одређених производа.
- Извор
- pressonline.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »