Типују наследника
У Црној Гори више нико не поставља питање да ли Мило Ђукановић одлази са политичке сцене пре истека његовог премијерског мандата 2013. године, али се увелико спекулише именом његовог - наследника.
Као термин Ђукановићевог „одласка“ помиње се јесен, али „Новостима“, ни у Влади, ни у ДПС нико није могао да потврди, нити да демантује такве спекулације.
- Влада интензивно ради, нарочито по питањима ЕУ и НАТО интеграција, и одлазак премијера се не помиње - рекао нам је један од саговорника.
Министар финансија и потпредседник Владе Игор Лукшић, након што је дуго словио за премијеров „избор“ за наследника, у медијским спекулацијама добио је „конкуренцију“ у директору Агенције за националну безбедност - Душку Марковићу.
Како „Новости“ сазнају из извора блиских Марковићу, он ће до истека петогодишњег мандата у августу ове године, искористити припадајући годишњи одмор, али „не размишља о премијерској функцији“.
- Много је већа могућност да ће бити реизабран на месту директора АНБ у складу са законом, а на основу позитивних резултата у протеклом мандату - каже наш саговорник.
Он додаје и да је „питање“ хоће ли се, и када, Мило Ђукановић повући са државне функције, с обзиром на то да актуелна економска ситуација, односно криза, захтева потпуно ангажовање и јединство Владе на превазилажењу проблема у економији.
- Одлазак Ђукановића,
који је несумњив ауторитет и који све држи „под контролом“, извесно би узроковао потресе у партији и држави, без обзира колико брижљиво био припремљен - каже наш саговорник.
У Демократској партији социјалиста, међутим, нема јединственог мишљења ни око реизбора Марковића на место директора АНБ, још мање око његовог евентуалног доласка на премијерску позицију. Како по Закону о агенцији за националну безбедност, Влада, на предлог премијера, именује и разрешава директора АНБ, уз сагласност Скупштине, актуелном премијеру не би био проблем да Марковићу обезбеди још један мандат.
Такав „ослонац“ Ђукановићу у наредних пет година, и након евентуалног повлачења из политике, и могућег владања „из сенке“ значајан је готово као само премијерско место. Истина, нека будућа Влада, односно нови премијер, могао би и разрешити Марковића, али то сада остаје као теоријска могућност и зависило би од неког будућег распореда снага и расплета унутар ДПС.
Један од саговорника „Новости“ из ДПС сматра и да међународна заједница, односно европски партнери Црне Горе, не би поздравили долазак на чело извршне власти човека који је већ 12 година шеф службе државне безбедности. Он сматра да овакву идеју „не би било лако прогурати ни у самом ДПС“, чак ни Милу Ђукановићу, „под условом да је он уопште има“.
Познато је да се унутар Демократске партије социјалиста за превласт боре две струје - једна на челу са Ђукановићем, и друга окупљена око председника Филипа Вујановића и вицепремијера Светозара Маровића. Било каква значајнија одлука, а поготову евентуални предлог за новог премијера, мораће да буде ствар компромиса, како не би дошло до раскола унутар партије.
САМ НАЈАВИО СВОЈЕ ПОВЛАЧЕНјЕ
ЂУКАНОВИЋ је своје повлачење најавио децембра прошле године, и од тада се спекулише о „тајмингу“ такве одлуке црногорског премијера. Ђукановић се већ једном, октобра 2006. повукао са државних функција а за премијера је, као компромисно решење у врху ДПС, предложен Жељко Штурановић. Он је председавао Владом нешто више од годину, када је „због болести“ дао оставку, а премијерску палицу је поново преузео Ђукановић.
Опозиција је тада тврдила да се Ђукановић вратио на премијерско место због имунитета поводом оптужби за шверц цигарета, али и због
- Извор
- Вечерње новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »