BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Томислав Николић: Међународна заједница није успјела да направи БиХ државом

Томислав Николић: Међународна заједница није успјела да направи БиХ државом
06.06.2010. год.

Улога Српске напредне странке у РС је да покуша да пронађе заједнички интерес између власти и опозиције. Када је интерес државе у питању, онда је свака власт дужна да сарађује са опозицијом, а свака опозиција дужна је да помогне власти, истиче у интервјуу за "Независне" Томислав Николић, предсједник Српске напредне странке Србије.

"За Српску напредну странку РС велики је успех да постане парламентарна и да на тај начин стекне време које јој је потребно да буде конституисана, пошто је настала у веома кратком периоду прије одржавања избора, те нема изграђену инфраструктуру, коју имају друге странке", наглашава Николић.


НН: Најавили сте добре резултате на предстојећим изборима. Мислите ли да СНС РС може да угрози положај Милорада Додика, односно СНСД-а, који је на протеклим предсједничким изборима био далеко испред свих опозиционих странака и однио побједу на свим нивоима власти?

НИКОЛИЋ: Мислим да је велики успех за Српску напредну странку РС да постане парламентарна и да на тај начин стекне драгоцено време које јој је потребно да буде конституисана, пошто је настала у веома кратком периоду пре одржавања избора и нема изграђену инфраструктуру, коју имају друге странке. На тај начин би СНС стекла услове и квалификацијеје да се једног дана, а тај дан ће брзо доћи, заиста озбиљно такмичи за власт у РС, пошто уме да препозна интересе грађана и знаће сигурно много боље да их оствари од странака које су до сада биле на власти у РС.

НН: Да ли би, према Вашем мишљењу, СНС РС требало да приступи коалицији "Заједно за Српску" или сматрате да би самостално остварила боље резултат
е на изборима?

НИКОЛИЋ: Када су код мене дошли људи који су ме замолили да се, под именом Српске напредне странке, баве политиком и када смо се договорили да ће им СНС пружити сву потребну помоћ, још тада сам рекао да ће све бити у њиховим рукама и то понављам и сада. Дакле, све оно што СНС у РС жели да оствари, размишљајући о томе шта је најбоље за РС, она то може. Могао бих да расправљам о томе шта ја мислим да је најбоље, али то можда може да угрози ставове оних који воде странку у РС, а ја то не желим. Дакле, оно што они одлуче ће бити релевантно, а не оно што ја мислим да је боље.

НН: Како оцјењујете политичку ситуацију у Републици Српској?

НИКОЛИЋ: Ситуација је веома конфузна. По мом мишљењу, до сада, до појаве Српске напредне странке, странка Милорада Додика није имала адекватну, праву и реалну конкуренцију. Са друге стране, опозиција се никада није довољно јако изградила. Признајем, радила је у отежаним условима, у којима је био оспораван рад сваком појединцу који није био по вољи високог представника, тако да им предстоји мукотрпан пут. Мислим да некакво обједињавање патриотске опозиције мора да има јасан програм, чији људи не смеју да имају сујете, међусобне сукобе, а којима ће увек превасходни интерес да буде судбина Републике Српске, коју не смеју да издају, за чији опстанак и равноправност у Федерацији морају да се боре. Постоје појаве због којих у РС треба да постоје и власт и опозиција и ако то схвате људи у РС, онда ће да се искристалише та политичка сцена и да постане много јаснија. Улога СНС-а у РС је та да покуша да пронађе заједнички интерес између власти и опозиције, ми тврдимо и желимо да докажемо да можемо боље, а када је интерес државе у питању, онда је свака власт дужна да сарађује с опозицијом, а свака опозиција дужна је да помогне власти.

НН: Да ли је СНС РС припремила конкретан програм с којим ће изаћи пред изборе и, с обзиром на постојање немалог броја политичких странака у РС, на који начин се планирате издвојити од осталих партија?


НИКОЛИЋ: СНС је припремила свој програм у РС. Људи који воде СНС у РС су потпуно самостални, дакле, имају само сарадњу и подршку из Србије. Видећемо шта је СНС у РС у стању да оствари за неколико месеци по оснивању, али ја сам убеђен да такав програм мора да победи. Ми смо у РС за народ, који треба да живи с осталим народима заједнички и равноправно, али који не сме да буде подељен пред једностраним интересима РС, а судбина РС је заиста неизвесна и нити једна власт до сада није успела да гарантује грађанима Српске да ће им осигурати било какву будућност, иза којих је декларативно стајала у кампањама. Осим у Србији, мислим да Срби у другим српским државама немају много времена и простора да се између себе додатно свађају, те морају да сарађују на нечему што је њихов заједнички интерес и њихова заједничка судбина.

НН: Пошто наводите да је СНС у Српској потпуно самостална странка, сматрате ли да ће Ваша популарност допринијети успјеху СНС-а у РС?


НИКОЛИЋ: Све што буде могуће учинићу да се покаже да заиста стојим иза СНС-а у РС, иза њене популарности и успеха. Неће ми бити тешко, у случају да то буде дозвољено и изводљиво, да учествујем макар на важнијим скуповима СНС-а и мислим да то мора да буде опредељујуће за многе грађане РС. Пошто ће СНС сигурно бити на власти у Србији, дакле, то може да буде веома битан фактор и побринућу се да то СНС у Српској искористи.

НН: С обзиром на то да се странке обично опредјељују да изађу на изборе или са јаким програмом или са јаким кандидатом, за коју опцију ће се опредијелити СНС за предстојеће изборе у Српској?


НИКОЛИЋ: Увек је важнији програм од кандидата. Идеално је ако је програм повезан за лик кандидата који обећава да ће га примењивати. У РС до сада нисам видео доброг кандидата, а видео сам много добрих програма и то је једна од превара бирача, јер је лако написати добар програм, али је требало да га испуњавају они који су побеђивали. То је за мене основни постулат.

НН: Током Вашег недавног боравка у Бањалуци изјавили сте да Републику Српску видите као независну државу, због чега су Вас поједини политичари прозвали за подстицање сепаратизма и позивање на рат. Како то коментаришете?


НИКОЛИЋ: Мене је најлакше оптужити да позивам на рат, да позивам на сепаратизам, да они који остају да се политиком баве у РС буду мирни, да нико неће да угрози њихове углавном вештачке творевине и лажне позиције. Дакле, наравно да, по Дејтонском споразуму, БиХ постоји као једна држава, али за петнаест година њеног постојања међународна заједница није успела да од ње начини државу и данас као и 1995. године имате раздвојена два ентитета, чак мислим да је та подељеност много већа данас, када не прети опасност од рата, нити рата уопште може да буде у БиХ и онај ко о томе прича он лаже и обмањује да би сачувао своју позицију. Само сам рекао да РС, према Дејтонском споразуму, има права на своју аутономију и на своје мишљење које не може да буде прегласано. Ако дође у ситуацију да буде прегласавања од стране друга два народа, односно ентитета, онда има право да размисли о томе да ли јој је место у тој заједничкој држави или није. Тешко да ће да се нађе било ко у демократском свету да каже да референдум није допустив. Овог часа РС нема разлога да сумња у добре немере међународне заједнице, да она буде ентитет поштован са свим својим правима у БиХ, али ако се остваре некакве претње које се већ чују од стране људи који се политиком баве ван БиХ, да ће једног дана РС моћи да буде прегласана у БиХ, онда она има сасвим другачији пут.

НН: Више пута сте истицали да власти у Србији недовољно сарађују са РС. Да ли то тврдите само због потписивања Истамбулске декларације и Декларације о Сребреници од стране србијанског предсједника Бориса Тадића?

НИКОЛИЋ: Та индикација јесу те декларације, једна која је донета под одређеним притиском, јер се видело да је у питању притисак и уцена и која је искључила све друге злочине осим злочина у Сребреници. Она је требало да изгледа потпуно другачије, да у њој буду осуђени сви злочини, како над Србима, тако и злочини Срба, а посебно да се апострофира злочин у Сребреници, што мени није проблем да се уради. Друго је та Истамбулска декларација, у којој је Борис Тадић себи узео право да се меша у односе једне друге државе и да он решава нешто о БиХ, позивајући се на Дејтон. Био сам сведок да је РС била изиграна и када је имала своје представнике на таквим скуповима, а како тек неће да буде изиграна када нема својих представника. Зато сам и рекао да је то значило непризнавање институције РС од стране Србије.

НН: Како оцјењујете недавне тврдње Вашег бившег блиског сарадника Војислава Шешеља да сарађујете с Хашким трибуналом?


НИКОЛИЋ: Разумем ситуацију у којој се Војислав Шешељ налази. Да бих ја сарађивао са Хашким трибуналом требало би да сам било када срео било кога из Хашког трибунала. Никада ни са ким другим из Хашког трибунала нисам имао контакте, изузев једног, веома оштрог разговора, у коме сам ризиковао да будем на црној листи Карле дел Понте, односно разговора у Парламентарној скупштини Савета Европе, коме је присуствовало седам посланика из тадашње Србије и Црне Горе, у коме смо се сукобили, ја као шеф тима који предводи одбрану Војислава Шешеља, а Карла дел Понте, као шеф тима који жели да га пошаље на робију, где су изговорене тешке речи. Нека то иде на душу мом куму Војиславу Шешељу, о коме не мислим ништа лоше, али не би требало да моја породица буде нападнута од стране Шешеља због ситуације у којој се он налази. Нити сам га тамо послао, нити сам учинио било шта лоше по њега. Уосталом, сва документа којима располаже и која објављује као своје књиге, ја сам обезбедио. Потпуно мирно спавам што се тиче мог односа са Шешељом.
Косовска Митровица

НН: На који начин ћете приступити рјешавању локалних проблема у Косовској Митровици, гдје сте освојили побједу?

НИКОЛИЋ: Прво треба да видимо на који начин ће да буде формирана скупштинска већина. Мислим да у Митровици не би требало да буде српске власти и српске опозиције, него да сви преузмемо бригу о Косовској Митровици и још не могу да вам кажем хоћемо ли формирати већину у којој ће сви да учествују или ће власт из Београда да пренесе своју снагу у Митровицу. Што се СНС-а тиче, наш посао ће бити да осигурамо да се тамо боље живи и да се не свађамо око тога ко је на власти, а ко у опозицији.




  • Извор
  • Независне
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА