BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Грађани Србије ``не знају`` који су ``бенефити`` од чланства Србије у НАТО-у

Грађани Србије ``не знају`` који су ``бенефити`` од чланства Србије у НАТО-у
15.12.2015. год.


Против чланства Србије у НАТО-у је 65 одсто грађана, док је 13 одсто за, што указује на пад подршке у односу на 2009. годину, када је 20 одсто грађана подржавало атлантске интеграције Србије, речено је данас на Трећој београдској НАТО недељи.

Народни посланик Српске напредне странке и члан сталне делегације Народне скупштине у Парламентарној скупштини НАТО-а Драган Шормаз сматра да је слаба подршка србских грађана последица јаке пропаганде која се води против НАТО-а.

Он је на панелу „Дебата да, дезинформације не: чињенице вс. пропаганда“ истакао да се ниједна власт од петог октобра 2000. године није „претргла да објасни грађанима који су бенефити од чланства Србије у НАТО-у“.

Поводом отварања преговарачких поглавља Србије са ЕУ, Шормаз је поручио да има земаља које су чланице ЕУ, а нису чланице НАТО-а.

Међутим, како је навео, поглавље 31 ће доћи на ред и ми ћемо се „свакако наћи под безбедносним кишобраном НАТО-а“.

С њим је сагласан посланик и потпредседник Социјалдемократске странке Марко Ђуришић, који је рекао да ће „кишобран НАТО прекрити Србију“.

„Сви други савези су сувише далеко да бисмо о њима могли да расправљамо“, рекао је он, додајући да расположење грађана о уласку Србије у НАТО може да се промени уколико се буде радило на оквиру за разговор о значају атлантских интеграција Србије.

Председник Атлантског савеза Србије Владан Живуловић сматра да је медијска пропаганда против НАТО-а последица економског утицаја Русије у којој србски држављани раде и остварују профит и где се, како је нагласио, налази седиште појединих медија међу којима је, како тврди, и седиште „Политике“.

„Тамо се прави новац, а овде се плаћају медији, и они агресивном кампањом успевају да придобију јавност, док је држава повучена и не контролише медије“, рекао је Живуловић.

Чланство Србије у НАТО-у једна је од најважнијих геостратешких тема о којима се свакодневно расправља у стручним круговима и ван јавности, сматра спољно-политички коментатор Бошко Јакшић.

„Када та тема изађе у јавност, она је праћена анти-НАТО пропагандом“, додао је он, истакавши да је Србија данас у позицији да промовише европске интеграције и антиатлантске интеграције.

Јакшић сматра да није валидан аргумент против чланства Србије у НАТО то што ју је Алијанса бомбардовала јер, како је истакао, Србија сарађује са Немачком која ју је, такође, бомбардовала и окупирала.

Тема чланства Србије у НАТО-у, истакао је Јакшић, „избачена је из вокабулара званичне политике“, а када се појави, изазива „бујицу протеста“.

С друге стране, Бранко Рудан из Центра за развој међународне сарадње не сматра да је у србским медијима заступљена анти-НАТО пропаганда, нагласивши да је и без руског утицаја у медијима већински био присутан став против чланства Србије у НАТО-у, већином као последица бомбардовања 1999. године.

Он је додао да не само да Русији не одговара да се Србија придружи НАТО-у, већ се и Кинези противе проширењу Алијансе из, како је нагласио, економских разлога.

„Србија би уласком у НАТО изгубила два стратешка партнера — Русију и Кину, а не мислим да би добила веће инвестиције или ушла у ЕУ“, рекао је Рудан.

Он је истакао и да би придруживање Србије НАТО-у дестабилизовало политичку ситуацију у земљи јер би дошло до поларизације у мишљењу елите и јавности.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА