BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија жели да припоји Арктик

Русија жели да припоји Арктик
29.06.2007. год.

МОСКВА - Највећа земља на свијету, која се простире кроз једанаест временских зона од Европе до Далеког истока, Русија, планира да се још прошири.

Објављен је врло амбициозан план да припоје велики дио од 1.200.000 квадратних километара површине смрзнуте земље прекривене ледом на Арктику. Руски научници тврде да постоје нови докази који подржавају раније руске тврдње да је њен сјеверни арктички регион директно повезан са Сјеверним полом путем подводне плоче.

У складу са међународним законом, ниједна држава нема право да посједује Сјеверни пол. Умјесто тога, пет земаља чије територије окружују Арктик, Русија, Сједињене Америчке Државе, Канада, Норвешка и Данска (преко Гренланда), ограничене су на око 300 км економске зоне око својих обала.

Прије неколико дана, група руских геолога вратила се са шестонедјељне експедиције. Путовали су до Ломоносовог гребена, подводне плоче у руском удаљеном и неприступачном Арктичком мору.

Према писању руских медија, геолози су се вратили са "сензационалним вијестима" да је Ломоносов гребен повезан са територијом Руске Федерације, чиме се повећавају руска потраживања у нафтом и земним гасом богатом сјеверном троуглу. Подручје садржи 10 билиона тона резерви нафте и гаса, кажу научници.

Руске новине "Комсомолскаја правда" прославиле су откриће тако што су одштампале мапу Сјеверног пола која приказује нови "додатак" руској територији величине Француске, Њемачке и Италије заједно, под бијелом, плавом и црвеном бојом руске заставе.

Да би проширила своју земљу, држава мора да докаже да је структура континенталног дијела њене територије сличног геолошког састава као и плоча. Према важећим УН конвенцијама и поморским законима, нико нема територију чија плоча се протеже до Сјеверног пола.

Закон о поморској сарадњи примарни је свјетски споразум о регулисању права експлоатације и навигационих путања у међународним водама. Русија и још 152 земље ратификовале су овај УН споразум.

Али, САД су одбиле да га ратификују, сматрајући да споразум даје превише овлаштења УН-у. Ако Америка не ратификује уговор, руски приједлог за арктичко енергетско богатство проћи ће без изазова, вјерују стручњаци.



  • Извор
  • nezavisne.com
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА