BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 23.11.

24.11.2015. год.

  

Мапа ситуације у Сирији - Кликнути за увећање
Ситуација на фронту у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - 
 Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији




Преглед бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији за 23.
11.



Сиријска војска повратила хришћанска села у Хомсу - Мхин и Хауарин на југоистоку провинције Хомс ослобођени су захваљујући напорима сиријских владиних снага. Током борби је убијено на десетине терориста.

Владине снаге Сирије успоставиле су контролу над хришћанским селима Мхин и Хауарин на југоистоку провинције Хомс, саопштио је војни извор.    

„Војска је повратила контролу над Мхином и Хауарином. Јуче је била освојена висораван на западу од села. Убијено је на десетине терориста“, рекао је саговорник.

Терористичка организација Исламске државе 1. новембра је заузела село Мхин. Напади на места, где већином живе хришћани, подржале су радикалне групе које су активне у том крају.
Хришћани из суседног села Садад су напустиле своје куће, плашећи се напада терориста. На данашњи дан се у рукама терориста налази село градског типа Карјатејн.

Носач авиона „Шарл де Гол“ почиње операцију у Сирији - 
Француски носач авиона „Шарл де Гол“ који се налази на челу бродова који су стигли у недељу у рејон источног Медитерана спреман је да започне операцију против терориста у Сирији.

Како је саопштио шеф Министарства одбране Француске Жан-Ив ле Дриан, „носач авиона биће спреман за службу од понедељка 23. новембра“. Командир брода Ерик Малбруно такође је рекао да да ће од 23. новембра „Шарл де Гол“ „моћи да изводи ударе“.

Тачна позиција „Шарла де Гола“ није објављена због безбедности. Он ће прво бити дислоциран у Медитерану, а затим ће се преместити у Персијски залив.

Очекује се да ће поход носача авиона трајати најмање четири месеца, саопштили су француски медији, мада се мисија може и продужити.

На броду се налази 18 ловаца „рафал“, 8 суперсоничних авиона „Dassault Super-Etendard“, као и даба палубна авиона „Хокај“. Посада носача авиона има 1,9 хиљада морнара, пилота и механичара.

Руска авијација за викенд погодила 472 објекта терориста - За последња два дана авиони руске борбене авијације извршили су 141 налет и извели ударе по објектима терориста у провинцијама Алеп, Дамаск, Идлиб, Латакија, Хомс, Рака и Дејр ел Зор, саопштили су у Министарству одбране.

Авиони руске авијације за последња два дана извели су 141 налет и погодили 472 објекта терориста у Сирији, изјавио је званични представник Министарства одбране Русије генерал мајор Игор Конашенков. 

   


„Авиони Ваздушно-космичких снага Русије извршили су 141 борбени налет и извели ударе по 472 објекта терориста у провинцијама Алеп, Дамаск, Идлиб, Латакија, Хама, Хомс, Рака, Дејр ел Зор“, рекао је Игор Конашенков.



По његовим речима, за последња два дана руска авионска група наставила је да изводи активна извиђања циљева и изводи ударе по одређеним објектима терористичких група које су активне у Сирији.



Како је навео представник војног ресора, након извођења борбених задатака сви руски авиони су се вратили на ваздушну базу „Хмејмим“.



Руска борбена авијација уништила је за пет дана више од хиљаду цистерни које су возиле сирову нафту у фабрике Исламске државе.



„За последњих пет дана руски авиони су уништили више од хиљаду цистерни које су превозиле сирову нафту на фабрике под контролом Исламске државе“, рекао је Конашенков.



Између осталих, у рејону града Раке током ваздушног извиђања примећена је колона возила која су превозила нафту у нафтопрерађивачке фабрике под контролом ИД. У ваздушном удару авиона Су-34 било је уништено око 80 возила.








Сиријска армија води жестоке борбе на улицама Термала


Дејство стратешке авијације


Десетине америчких специјалаца ускоро стиже у Сирију - САД шаљу у Сирију до 50 специјалаца ради координације са локалним снагама за борбу са Исламском државом.

Педесет америчких специјалаца, чије слање је обећао председник Барак Обама, стићи ће ускоро у Сирију, саопштио је представник председника у коалицији против Исламске државе Брет Макгурк.    

„Они ће се убрзо придружити“, рекао је Макгурк у интервјуу телевизији Си-Би-Ес.

У овом тренутку је таква ситуација да се може изврши притисак на позиције ИД у сиријској Раки — „престоници“ Исламске државе, сматра Макгурк. Притом, оне је навео да је важна колективна борба са терористичком претњом.

„Треба да радимо као светска заједница, треба да делимо информације“, рекао је Макгурк.

Раније је објављено да САД шаљу у Сирију до 50 специјалаца ради координације са локалним силама у борби против ИД. Саопштено је да није планирано њихово учешће у борбеним акцијама.

 
Преглед политичких и других вести за 23.11.




Порошенко: Русија деловањем у Сирији одвлачи пажњу од Украјине - Председник Украјине Петро Порошенко захвалио је балтичким земљама што су одбиле да ступе у коалицију са Русијом против терористичке организације Исламске државе.

Коментаришући одлуку балтичких земаља, Порошенко је на својој страници на Фејсбуку изразио захвалност лидерима Литваније, Естоније и Летоније за „доследну подршку и солидарност са Украјином“. 

Према речима украјинског председника, у балтичким земљама су „савршено свесни да демократски свет мора опрезно да се односи у сарадњи са Русијом у вези са Сиријом“. Порошенко је такође изјавио да је циљ деловања Русије у Сирији да се међународна пажња скрене са ситуације у Украјини.

Литванија, Естонија и Летонија одбиле су да се придруже широкој коалицији против Исламске државе.

„Литванија неће учествовати ни у једној новој коалицији у којој Русија учествује или жели да учествује“, изјавила је председница те земље Даља Грибаускајте на заједничком заседању лидера балтичких земаља.

Чешка: Без Русије немогућа ефикасна коалиција против ИД - 
Без учешћа Русије немогуће је створити ефикасну међународну коалицију против Исламске државе, сматра чешки министар одбране Мартин Стропницки.

„Коалицију против Исламске државе немогуће је створити без учешћа Русије. То је већ свима постало јасно“, рекао је Стропнцки.

Министар је додао да коалиција треба да помогне локалним војним одредима, као и да треба да одустане од планирања копнене операције јер би инвазија на Сирију могла да доведе до продубљивања миграционе кризе и активирања терориста у Европи.

Бивши шеф Пентагона предлаже алтернативу против ИД, уз учешће Русије и Ирана - 
Бивши шеф Пентагона Чак Хејгел предложио је САД алтернативну стратегију борбе против Исламске државе којој је потребно привући и Русију и Иран, док оставка сиријског председника Башара ел Асада, према његовом мишљењу, може да причека.

У интервјуу Си–Ен–Ену бивши министар одбране је изјавио да Запад мора да укључи Русију у коалицију против Исламске државе:

„Сматрам да Русија мора да буде део тога. И Иран је потребно укључити“, рекао је он. 

Према Хејгеловом мишљењу, таква поставка питања одговараће „заједничким интересима“ Запада и Русије који су подједнако заинтересовани за уништење те терористичке организације. 

Хејгел је уверен да у овом случају спорна питања у односима Запада и Русије не треба да буду препрека на путу ка заједничком циљу.

„Годинама имамо несугласице са Ираном, са Русијом. Међутим, не сме се дозволити да те несугласице диктирају како да поступамо сада“, сматра бивши шеф Пентагона. 

Хејгел је нагласио да је Исламска држава у овом тренутку „заједничка претња“ — и за САД и за цивилизовани свет у целини. 

„Ако заиста тежимо да постигнемо стабилност у региону (Блиског истока), у принципу ништа није недостижно. САД могу то да учине, Руси могу то да учине, Западни Европљани и остали могу то да учине“, рекао је Хејгел. 

Према његовој оцени, ситуација на Блиском истоку је „потпуно измакла контроли“, а САД очигледно немају „јасну политичку стратегију“ за решавање кризе. 

„Залажемо се против идеологије, против реалности, против низа догађаја који раније нису виђени — сложености медија, финансирања, војне снаге, тактике и стратегије Исламске државе“, нагласио је Хејгел. 

Он је позвао да се прецизно формулишу политичка стратегија и политички приоритети:

„Асад је непријатељ? Или је Исламска држава непријатељ? Хајде да пратимо заједнички циљ. Какав је заједнички циљ? Исламска држава! Око тога треба градити сарадњу“. 

Хејгел је отишао у пензију у зиму 2014. године. На месту шефа Пентагона наследио га је Ештон Картер, који је четврти министар одбране током председничког мандата Барака Обаме. Раније су амерички медији писали о томе да су Хејгела послали у пензију управо због његове неспособности да се ефикасно супротстави Исламској држави.

Медведев: ИД ојачала због неодговорне политике САД - 
Одговорност за јачање Исламске државе сносе, поред осталих, Сједињене Америчке Државе, које су уместо да се боре против терориста почеле да се боре за одлазак председника Сирије Башара ел Асада, изјавио је премијер Русије Дмитриј Медведев.

Коментаришући оцену улоге Русије у сукобу у Сирији коју је изнео амерички председник Барак Обама, Медведев је истакао да лекције од 11. септембра 2000. године показују да је неопходно да све земље уједине напоре у борби против тероризма без поделе на „своје и туђе“. 

„Јачање Исламске државе постало је могуће и због неодговорне политике САД. Уместо да се усредсреде на опште напоре у борби против тероризма, Америка и њени савезници прионули су на борбу против легално изабраног председника Сирије Башара ел Асада“, изјавио је Медведев.

Према његовим речима, разумна политика у земљама Блиског истока, било да је реч о Сирији, Египту или Ираку, за све земље, укључујући и САД, треба да буде заснована на подршци легитимној власти која може да обезбеди целовитост државе, а не на подривању ситуације. Руски премијер је додао да о томе сведоче и најновији жалосни примери. 

„Некада су САД доприносиле јачању Ал Каиде, а то је довело до трагедије 11. септембра. Ове лекције потврђују идеју да је борба против терористичке претње могућа само уз сарадњу, без поделе савезника у тој борби на своје и туђе“, нагласио је Медведев.

Пушков: Чудно је слушати америчке савете како се борити против ИД - 
Препоруке САД како да се борите против Исламске државе звуче неубедљиво, написао је на свом твитер налогу шеф Комитета Државне думе Русије Алексеј Пушков.

Он је такође прокоментарисао изјаву Барака Обаме да САД намеравају да униште Исламске државе. Према његовим речима, САД се „спремају“ то да учине већ готово годину и по дана. 

На састанку лидера Асоцијације нација Југоисточне Азије у Куала Лумпуру Барак Обама је обећао да ће уништити терористичку организацију Исламску државу.

„Уништење Исламске државе није само реалистичан циљ, планирамо то да испунимо. Уништићемо их“, рекао је председник САД.

Он је изјавио да Русија треба да „коригује стратегију“ у Сирији и да престане да подржава председника те земље Башара ел Асада.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА