BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шелзи може да гони Мила

Шелзи може да гони Мила
29.06.2007. год.

Они нијесу обавезни да по међународним уговорима обавјештавају домицилну државу, државу грађана против којих воде кривични поступак - оцијенила је Меденица
Они нијесу обавезни да по међународним уговорима обавјештавају домицилну државу, државу грађана против којих воде кривични поступак - оцијенила је Меденица

Врховни државни тужилац Црне Горе Весна Меденица казала је јуче да није добила ниједан захтјев од италијанског тужилаштва када је у питању случај шверца цигарета, али да то тужилаштво може да води кривичне поступке у оквиру свог националног законодавства. Они нијесу, како је рекла, обавезни да по међународним уговорима обавјештавају домицилну државу, државу грађана против којих воде кривични поступак. Меденица је навела да о томе није имала никакву службену комуникацију са тужиоцем из Барија Ђузепеом Шелзијем.
- Уколико Шелзи буде у позицији или жељи да достави доказе, канцеларија врховног државног тужиоца ће то прихватити, процијенити и видјети шта даље- оцијенила је Меденица.
Сва национална законодавства, како је истакла, имају своју специфичност.
- За нека кривична дјела у Италији је запријећено одређеном казном за одређене радње, а ми га апсолутно у кривичном законодавству немамо. То је проблематика која се у непосредним сусретима разјашњава- навела је Меденица.
У њеном мандату, казала је она, тужилац Шелзи апсолутно никада ништа није тражио од канцеларије врховног државног тужиоца, нити од Министарства правде било какву правну помоћ.
Она је навела да постоји јасан систем и модел сарадње тужилаштва у региону.
- Свуда у окружењу имамо кривичне поступке који се воде против наших грађана. Тужиоци тих држава иницирају састанак са канцеларијом врховног државног тужиоца Црне Горе, доносе доказе да би ми извршили процјену њихових квалитета и на основу тога процјењујемо да ли ћемо кренути у поступак против наших грађана који су овдје - рекла је Меденица.
Црногорски врховни државни тужилац је подсјетила на неколико примјера такве сарадње.
- То је било у више случајева када је тражио њемачки државни тужилац. Имамо од тужиоца из Цириха такође захтјев који смо прихватили, доказе против Вука Вулевића, Југослава и Вјекослава Ламбулића, а прихватили смо и поступак против Смаиља Туље, након што смо добили доказе из Њујорка- навела је Меденица.
Она је истакла да је у свим тим случајевима постојао квалитет доказа који је црногорском Тужилаштву дао могућност да иде у кривичну процедуру.
- У случају италијанског тужилаштва апсолутно ништа од нас нијесу тражили. Они могу да воде кривичне поступке у оквиру свог националног законодавства и нијесу по међународним уговорима обавезни да обавјештавају домицилну државу, државу грађана против којих воде кривични поступак- казала је Меденица.
Тужиоци у Барију Еугенија Понтасуља и Ђузепе Шелзи завршили су истрагу и одлучили да покрену судски процес против бившег црногорског премијера Мила Ђукановића, некадашњег министра финансија Мирослава Иванишевића и бившег трговинског представника Црне Горе у Италији Душанке Пешић - Јекнић, због шверца цигарета од 1994. до 2002. године.
Како је јавила италијанска агенција АНСА, осим Ђукановића, Иванишевића и Пешићеве, оптужбом је обухваћено још десет особа, а осумњичени су због "мафијашког удруживање ради шверца цигарета и прања новца".
Према подацима тужилаштва прање новца од шверца цигарета обављено је преко рачуна у Швајцарској, са којих је новац упућиван у Црну Гору, а затим на Кипар, одакле је прослеђиван у кнежевину Лихтенштајн.
На рачуну 03854109703948 у Кипаркој банци откривено је 500 милиона еура, а тај новац је наводно коришћен за инвестирање у Црној ори. Помиње се и сума од још 100 милиона еура, колико је прикупљено од 1997. до 2000. године од кријумчарења цигарета, што је такође, како се наводи, пласирано за инвестиције у Црној Гори.
Ђукановић се терети да је био "вођа мафијашког удружења, које су чинили и чланови мафије из Пуље и двојица бизнисмена Франко дела Торе и Ђерардо Куомо, против којих се води одвојен процес". Он се сумњичи и да је Дела Тореу дао дозволу да мјесечно у Црну Гору увози хиљаду тона цигарета , које су касније кријумчарским каналима, односно глисерима уношене у Италију. Бивши црногорски премијер је, како се наводи, помагао илегалну продају преко предузећа "Зетатранс", да је преко врха црногорске полиције омогућио да кријумчари глисерима упловљавају у луке Зеленику и Бар, као и да је обезбиједио заштиту италијанским бјегунцима, односно криминалцима који су се крили у Црној Гори.



  • Извор
  • dan.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА