СПЦ: Поверење се гради делима, а не речима
Србска православна црква поздравља одлуку Унеска којом је одбијен предлог за пријем Косова у ту организацију. Игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић поручује да није време за емоције већ за дијалог.
Србија и Србска православна црква су све време тражили одлагање расправе о пријему Косова у Унеско, како би се избегла непотребна политичка конфронтација, али пошто захтев Србије није усвојен, приступило се гласању које је показало да у Унеску ипак не постоји спремност да се доносе исхитрене политичке одлуке које угрожавају безбедност културне баштине и дијалог који Београд већ води са Приштином, саопштено је из Српске православне цркве.
Очигледно је да се питање духовне и културне баштине не може решавати политизацијом, посебно у ситуацији где је након рата на Косову и Метохији уништено толико много хришћанских православних светиња и гробаља.
Поверење се мора градити делима, а не речима, а понајмање негирањем веома тешке ситуације у којој већ годинама после рата живи наш верни народ и наше светиње на Косову и Метохији.
Зато и овом приликом Србска православна црква позива на дијалог и изградњу поверења као једини пут за решавање свих проблема и захваљује свим оним земљама које су дале подршку путу дијалога и разумевања, наводи се у саопштењу СПЦ.
Игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава Јањић изјавио је да, без обзира на резултат гласања у Унеску, није време за емоције већ за озбиљан рад на дијалогу.
„Победила је шанса за фер дијалог и изградњу поверења која је пред свима нама и показало се да се политизацијом и политичким притисцима не могу остварити конструктивни циљеви“, изјавио је Јањић за РТВ КиМ у Чаглавици.
Зато наша црква активно подржава наставак дијалога и изградњу поверења, додао је Јањић.
Косово није примљено у Унеско, пошто за пријем није добило потребну двотрећинску већину на Генералној конференцији те организације која је одржана у Паризу.
- Извор
- / vostok.rs
- Повезане теме
- Србија
- Косово
- УНЕСКО
- православље
- религија
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »