BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Несмјењива власт не може бити добра

Несмјењива власт не може бити добра
11.05.2010. год.

Чињеница да је у Црној Гори двије деценије на власти иста политичка структура-Демократска партија социјалиста, није добра за друштво у цјелини и демократске процесе у држави, оцијенио је професор Светозар Јовићевић. Сматра да власт која не осјети "пријетњу" смјењивости, не може бити добра.
- Таква власт, ко год да је чини, постаје временом бахата, осиона и превише самоувјерена, што није добро-упозорава он у разговору за "Дан".
Подсјетио је да представници црногорске власти често говоре да Црна Гора није јединствен случај у свијету по дугом трајању владавине исте политичке структуре, те да постоје земље у којима су деценијама владале исте партије. То је, по његовом мишљењу, само дјелимично тачно. Као примјер за овакву тврдњу наводи скандинавске земље, првенствено Шведску.
- Тачно је да је у Шведској Социјалдемократска партија била деценијама на власти. Не заборавимо да је Шведска земља која вјековима ужива стабилност, просперитет и да је друштво социјалне правде, коју је у великој мјери утемељила управо та Социјалдемократска партија. Логично је да се онда не осјећа потреба за смјењивањем такве власти-каже Јовићевић.
Напомиње да је до смјене власти у Шведској ипак дошло, и то у моменту када су почеле економске тешкоће и када се схватило да социјална сигурност много кошта.
Јовићевић истиче да представници црногорског режима као други примјер наводе дугогодишњу несмјењивост власти у Јапану. Напомиње, међутим, да је та дугогодишња несмјењивост власти у Јапану била у периоду у којем је та земља постала практично највећа техноекономска сила у свијету.
- Нормално је да се у таквим околностима не осјећа потреба грађана да мијењају власт. Када је дошло до тешкоћа, догодила се смјена власти и у Јапану-појашњава Јовићевић.
Трећи примјер који је навео, а који црногорска власт користи правдајући своју дугогодишњу владавину, јесте Западна Њемачка. Подвукао је да је Демохришћанска партија преузела власт у порушеној Њемачкој.
- Они су Њемачку из пепела довели до демократичности и самоосвјешћења и што је најважније економског просперитета и високог стандарда грађана. Потпуно је природно имајући то у виду да су дуго били на власти-мишљења је професор Јовићевић, истичући да су и у тој земљи економске тешкоће довеле до смјене власти, која је након тога релативно честа у тој стабилној демократији.
Специфичност Црне Горе, како напомиње, јесте у томе што у најтежим економским политичким и сваким другим условима, у доба ратних дешавања, дивље транзиције, сурове капитализације и криминализације друштва једна те иста власт стоји стабилно.
- Ни ја ову црногорску власт не бих смјењивао када би довела до просперитета попут оног до којег је дошло у Јапану, Шведској или Њемачкој-закључио је Јовићевић.

Мијењали име и државе


За двије деценије владавине ДПС је једном промијенила име али и четири државе. Почели су да владају у вријеме СФРЈ, наставили у СРЈ, затим СЦГ, све их здушно подржавајући, да би сада владали у независној држави.
Демократска партија социјалиста на власт је дошла као Савез комуниста Црне Горе на изборима одржаним 9.децембра 1990.године, када су освојили 83 од 125 мандата у Скупштини. Под новим именом-ДПС, наступили су на изборима 1992.године и поново побиједили, освојивши 46 од 85 мандата. Очували су власт и након избора 1996.године када су освојили 45 од 71 посланичког мјеста. Њихову владавину није прекинуо ни раскол у странци 1997.године, који је резултирао расцјепом и формирањем Социјалистичке народне партије. У коалицији са СДП-ом и Народном странком 1998.године ДПС је освојила 42 од укупно 72 мандата. Доминација ДПС-а наставила се и након избора 2001.године када су освојили 36 од 77 посланичких мандата. Исто се поновили о на изборима 2002. и 2006. године. На прошлогодишњим парламентарним изборима ДПС је освојила апсолутну власт заједно са СДП-ом и Бошњачком странком.

Италија промијенила 50 Влада

За разлику од Црне Горе, смјењивост власти у Италији је поодавно постала уобичејена појава. Та земља је у послијератном периоду, од 1945. године, промијенила педесетак влада, и по том параметру може се сматрати примјером у развијеним европским и свјетским демократијама. Почетком деведесетих година прошлог вијека пропаст комунизма у Италији погодила је најприје Комунистичу партију која се 1991.године трансформисала у Демократску странку љевице. и постала окосница коалиције лијевог центра Маслина - Уливо. Тада су се у кризи наше и партије које су биле идеолошки утемељене на антикомунизму, посебно Демохришћанска странка. нестанком са политичке сцене Комунистичке и демохришћанске странке отворио се простор за формирање других странака. Међу њима се посебно издвојила Напријед Италијо - Форза Италиа Силвиа Берлусконија, која је већ 1994.године постала појединачно најјача партија у Италији.

ГРАЂАНИ СМАТРАЈУ ДА НАУЧНИЦИ ТРЕБА ДА УРАДЕ ИСТРАЖИВАНјЕ О НЕСМЈЕНјИВОСТИ ВЛАСТИ У ЦРНОЈ ГОРИ

Много јада, ни да су од злата


Светозар БРАЈОВИЋ, Даниловград - Не знам шта то треба да се више деси, па да грађани коначно смијене актуелну власт у нашем граду, али и у Црној Гори. Па да су све од злата 20 година је и превише и ваљда је то свима јасно. Посебно пензионери немају ниједан разлог да гласају за владајућу коалицију. Од пензија данас једва преживљавамо, па се питамо шта смо то читавог живота радили да бисмо данас овако живјели. Грађани морају коначно да схвате да се ништа посебно неће десити ако садашња власт буде у опозицији и да ће се и тада живјети као и до сада, а ваљда и боље.

Жељко САВЕЛјИЋ, Даниловград - Смјењивост власти је, претпостављам, један од основних демократских постулата. По томе би се рекло да смо у Црној Гори далеко од свега тога и по томе се разликујемо од свих земаља бивше Југославије. Зашто се и код нас не дешава оно што је свуда у свијету уобичајено, вјероватно је захвална тема за неког научника. Ваљда ће и томе доћи крај.

Јован МАРКОВИЋ, Подгорица - Партије ме не интересују превише. Битније је побољшати економско стање, власт треба да се окрене народу и створи му боље услове за живот. Мијењање партија на власти зарад бољег државног уређења је мало дискутабилно пошто су сви скочили да макну Савез комуниста јер су мислили да ће ови бити бољи а они су испали гори пошто су све оно што је до тада рађено срушили. Погасили су све, ето народ се тада преварио.

Вељко КРИВОКАПИЋ, Подгорица - Видим стална превирања у Скупштини и препуцавања а све иде по леђима народа. Власт би требало мијењати како код нас, тако и свуда све док не дође она што ваља ако је уопште има.

Мишо ПОПОВИЋ, Пљевља - Власт у Црној Гори није могуће смијенити из разлога што је штити мафија. Иначе када бих се ја питао било би као у свим европским земљама, власт би се мјењала често и када то народ жели. Нажалост то никада није била пракса у Црној Гори.

Миливоје ПАЛИБРК, Пљевља - Власт бих мијењао сваких три мјесеца, пола године или девет мјесеци. Мислим да би то било корисно и никако не би требало дозволити да власт дуго траје. Ипак очигледно је да је у Црној Гори све другачије, што свакако није добро
.



  • Извор
  • ДАН
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...

Тлингитско село уништено 1882. године прихватило је „одавно закаснели” гест



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА