Историјско отварање амбасаде САД на Куби
Над амбасадом Сједињених Америчких Држава на Куби подигнута је америчка застава након успостављањa дипломатских односа између две земље.
По први пут после 70 година, државни секретар борави на Куби. Џон Кери је званично отворио данас америчку амбасаду у овој земљи, чиме чини кључни корак да се стави тачка на хладноратовске односе двеју земаља, преноси Раша тудеј.
Амбасада је де факто отворена у јулу прошле године, када су формално обновљени дипломатски односи двеју земља.
САД још није именовала амбасадора на Куби, а након успоставаљања 50 до 75 људи за обављање дипломатских мисија америчке дипломате више неће имати дозволу да путују на Кубу.
Стејт департмент је открио да се Кери током посете, која траје само један дан, састаје са својим кубанским колегом Бруном Родригесом на заједничкој конференцији за штампу. Није предвиђенио да се амерички секретар састане са кубанским председником Раулом Кастром, нити са Фиделом Кастром.
Земље се надају да продубе ниво сарадње у борби против тероризма и трговине дрогом и да се баве питањем миграција.
Међутим, број нерешених проблема чини крхким процес нормализације односа између две земље. Економски ембарго штети Куби више од пола века, без чијег укидања Хавана не жели да заврши процес.
Американци желе да реше питање имовине конфисковане после Кубанске револуције, док Куба има сопствене захтеве.
У међувремену, још један суштински проблем треба да реше САД. То је снажна опозиција дисидената и кубанских емиграната, који се традиционално противе било каквом покушају сарадње са Кубом. Они оптужују Кубу за кршење људских права и противе се одлуци САД да се Куба уклони из „црне листе“ земаља које спонзоришу тероризам и трговину људима.
Приликом отварања амбасаде Кубе у САД, 20. јула, кубански министар спољних послова поменуо је проблем Гвантанама, злогласне америчке војне базе коју и даље контролишу на кубанској територији. Исто тако, министар иностраних послова осудио је „империјалистичке“ акције САД у Латинској Америци.
Бивши кубански лидер Фидел Кастро јуче је написао у колумни објављеној на његов рођендан да САД дугују острвској земљи „милионе долара“ због штете причињене ембаргом.
Амерички председник Барак Обама и његов кубански колега Раул Кастро објавили су 17. децембра да ће поново успоставити дипломатске односе. Обама је је рекао да ће ублажити амерички трговински ембарго против Кубе низом извршних акција које ће Американцима омогућити да лакше путују на Кубу и тргују са све бројнијом класом приватних бизнисмена у тој земљи.
Куба данас тражи потпуно укидање ембарга и, како оцењује АП, није одговорила на Обамине акције мерама које би донеле добробит обичним Кубанцима, попут дозвола за јефтин увоз или извоз производа кубанских предузећа која хоће да послују са САД.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Остале новости из рубрике »