Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
“Српска власт брише Јасеновац”
08.04.2010. год.
Да ли заиста садашња Србија и њена демократска власт, а због грађења нових добросуседских односа не само прећуткује
+++
већ прави и стратегију за брисање најтрагичнијег дела сопствене историје? Гура ли у заборав злочине Хрвата у Другом светском рату над Србима, Јеврејима и Ромима, а због оживљавања концепције братства-јединства?
Логор у Јасеновцу
Ове дилеме су оживеле након покренуте иницијативе Удружења логораша из НДХ о формирању Музеја геноцида на Старом сајмишту у згради где се налазио логор од 1941. до 1944. године.
Оваквог мишљења је и 78-годишња београдска пензионерка Смиља Тишма која је као деветогодишња девојчица са две млађе сестре и братом стигла почетком маја у Јасеновац, прошла логоре Бјеловара, Сиска и Јастребарског, а преживела све те страхоте захваљујући једној хрватској породици.
- Досадашњи српски неподношљиви заборав јасеновачких најстравичнијих злочина даје нам за право да верујемо у постојање плана за потискивање из сећања тих злочина.
Због тога на предлог Јаше Алмулија покренута је иницијатива за оснивање Музеја геноцида који би био брана том несрећном урођеном “затурању” наше прошлости - почиње причу Смиља Тишма.
Иначе, Удружење логораша основано је 2003. године и није настављач оне асоцијације из шездесетих година 20. века. Од тада оно непрестано покушава да отргне од заборава све логоре “јасеновачког система сабирних центара за уништавање трију народа”.
- Од 2001. године демократска власт не крије алергичност при помињању Јасеновца. Чинила је то и влада Војислава Коштунице, што потврђује континуитет те српске унакажене спољне политике. Чини то и председник Борис Тадић који никада није хтео да нас прими.
Никада нам није ни његов кабинет писмено одговорио. Једино нам је отписала државна Комисија за споменике и промену назива улица, обавестивши нас како су укинуте хрватске визе па свако може да посети Јасеновац и запали свећу.
Шокирани Пољаци
Крајем деведесетих година 20. века на иницијативу професора др Милана Булајића основан је у Београду Музеј за истраживање геноцида у НДХ. Две године након октобарских промена Булајић је смењен, Музеј расформиран, а сви изложени експонати бачени су у подрум.
Једна делегација из Пољске која је желела да види Музеј геноцида у Београду била је згранута сазнањем да музеја уопште нема, а у Пољској се чак учи у школама како су у Другом светском рату процентуално највише убијани Јевреји па Срби у НДХ.
Овај ужасни цинизам државне власти повредио је све оне убијене у Јасеновцу, сву нашу преклану децу, све бачене живе у ужарене пећи, све оне убијене маљевима.
А да је реч о концепту спољне српске несхватљиве политике, Смиља Тишма наводи пример понашања скупштине Београда и његовог градоначелника.
- Градоначелник Драган Ђилас не само што не жели да нас прими већ је Удружењу логораша укинуо сваку врсту помоћи. Од прошле године скупштина Београда укинула нам је и аутобус за посете Јасеновцу, што није чинила ни ондашња Титова Југославија.
А док је била Радмила Хрустановић, све је функционисало. Нисмо морали ни да јој се јављамо ни да јој пишемо, али 22. априла сваке године имали смо и новац и аутобусе.
Пошто је Хрустановићеву сменио, укидањем ове помоћи Ђилас покушава да укине и посете Јасеновцу како би што лакше избледела наша болна сећања на та незапамћена зверства у НДХ.
Невладине организације
Пошто нас је званична власт одбацила, покушали смо да за нашу иницијативу придобијемо и невладине организације. Кад тамо још гора ситуација. До “Жена у црном” нисмо могли да стигнемо, примила нас је Биљана Вучо, председница Комитета правника за људска права и рекла да се та организација не бави Јасеновцем.
Понижења смо доживели и у разговору са Војином Димитријевићем, председником Београдског центра за људска права. А тек како би прошли код Наташе Кандић која само тражи злочинце у српском народу - вајкала се Смиља.
- Извор
- Новинар.де
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »