Токачин тим пронашао 500 живих Сребреничана
БАЊАЛУКА - На разним списковима Сребреничана страдалих у љето 1995. године Истраживачко-документациони центар (ИДЦ) до сада је пронашао 500 живих људи, које су водили као страдале.
Ово је јуче у Бањалуци на представљању "Босанског атласа ратних злочина" ИДЦ-а рекао Мирсад Токача, предсједник ИДЦ-а, током вербалног сукоба са Браниславом Дукићем, предсједником Удружења логораша РС, који је, изреволтиран Токачиним наступом, напустио презентацију.
Осим овог податка, за око 70 лица која се налазе на тим списковима Токачин тим је утврдио да су погинули или убијени на другим мјестима и у друго вријеме.
Дукић је оптужио Токачу да је у "Атласу" игнорисан низ стратишта српског народа и навео да је на подручју под контролом Армије БиХ и ХВО-а током рата било 536 логора за Србе које су држали Бошњаци и 222 које су држали Хрвати.
"Нажалост, тога код Токаче нема. У Меморијалном центру Поточари стоји 8.326 имена, а сам Токача је признао да их је 500 нађено живо. У Сребреници су страдала 3.562 Србина, али ни тих података Токача нема, нити има логоре у којима су држали Србе", каже Дукић.
Он наводи да је Токачин пројект "смишљена активност бошњачке политике и међународне заједнице да се Србима стегне оковратник", иако се, како каже, сада показује да Сребреница није оно што се мислило, а да су они на то указивали и раније.
Недељко Митровић, предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС, рекао је да су за њега у "Атласу" проблематични извори који углавном проистичу из судских пресуда.
"Знамо да је више од 90 одсто пресуда Србима, па је из тога јасно одакле потичу Токачине информације", наводи он. Осим тога, њему је спорно и то што, како каже, Токача класификује војнике, цивиле и остале "како му одговара".
Митровић сматра да се истина о рату неће утврдити док не буде урађена централна евиденција података, те да у ИДЦ-у раде само Бошњаци.
"Крња институција попут ове не може довести тај посао до краја. Ми имамо 1.777 несталих с именом и презименом, 1.400 појединачних масовних гробница, те податке смо им уступили, а од тога нису унијели ни 10 одсто. Велике паре су потрошене, а нема правих резултата", сматра он.
Токача је на презентацији овог атласа злочина рекао да је до сада урађено тек 20 одсто посла и да ће посао евидентирања свих потрајати још неколико година.
"Ако било ко има податке, нека нам их донесу и ми ћемо ставити све оне за које се утврди да су страдали. Морамо документовати ствари, а не причати о бројевима, него о идентитету људи. Остао је огроман посао пред нама", рекао је он.
Токача је током презентације књиге рекао да је до сада унесено око 2.500 локација, а да очекује да ће до краја посла бити барем 10.000 локација злочина.
"Свјесни смо могућих грешака и свјесни смо да ће поједине локације требати допуњавати. Зато нам је потребна помоћ да се унесу све локације", рекао је Токача.
Он је такође истакао да је проблем на који су наилазили током прављења "Атласа" што су, како је рекао, бројне организације на перфидан начин криле своје спискове и нису им их хтјели уступити.
"У овој земљи се често лицитирало бројевима, па се говорило да је убијено 200, 300 или више хиљада људи, али хвала богу дошли смо до приближног броја од око 100.000 људи", рекао је Токача.
Подаци "Босанског атласа ратних злочина" налазе се на интернет страници www.идц.org.ба, а за њихово листање потребно је, осим активне интернет конекције, инсталирати програм Гоогле Еартх.
"Повлачење донатора не оспорава резултате"
Иако су организације и институције које су финансирале Токачин пројекат обуставиле своју финансијску помоћ, он тврди да то не доводи у питање резултате које је ИДЦ до сада постигао.
"Поступак је у току у вези са наводним финансијским слабостима у нашем раду које мени нису познате. Финансијска полиција је била у ИДЦ-у, али одговорно тврдим да нико није довео резултате истраживања у питање", навео је Токача и рекао да је спреман и да лично одговара ако се утврди да је било неправилности.
Главни финансијери пројекта прије суспензије су били норвешка и швајцарска влада, шведска државна организација за помоћ СИДА, те Фондација "Чарлс Стјуарт".
https://www.независне.com/догадјаји/вијести/56600/Токацин-тим-пронасао-500-зивих-Сребреницана.хтмл
- Извор
- Независне
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Немојте од Вучића правити ентитет који персонификује Србију, нити изједначавати србски народ са оним што Вучић ради, кога су Запад и НАТО поставили да нама влада, поручио Гајић у...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »