BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Велики прасак” у 12.59

„Велики прасак” у 12.59
31.03.2010. год.

– Моје колеге и ја смо чекали 13 година на овај тренутак, колико наши научници учествују у овом експерименту. Ово може да промени физику какву знамо, јер је овај уређај конструисан као машина за открића, да нам помогне да одговоримо на питања попут „Како смо настали?”, „Зашто не видимо антиматерију?”, „У колико димензија живимо?”, „Које је порекло звезда?” – рекао је руководилац групе професор др Петар Аџић.

Онима који су очекивали да ће у 13 часова нестати свет, да ће планету усисати црна рупа или да ће бар престати да раде мобилни телефони, професор Аџић је са стрпљењем објашњавао да ово није „биг бенг”, мада је признао и да сваки судар оваквог типа носи обрисе великог праска. „Идеја је да се приближимо моменту када је настао универзум, мада смо још далеко, далеко од тога”, казао је професор Аџић, додајући да је судар изведен при рекордној енергији од 7.000 милијарди електрон-волти (седам тераволти).

Како смо сазнали, од 12 чланова нашег тима, у ЦЕРН-у је у овом тренутку њих петоро, а неколико њих су могли да виде и окупљени у амфитеатру Физичког факултета, којима се пола сата након првог „судара” видно узбуђен обратио Предраг Миленовић:

– Вредело је бити овде, јер овакви догађаји у науци су ретки. Снопови су стабилни, судари и даље трају и очекујемо да ће се наставити наредних неколико сати.

Шеф нашег тима професор Аџић је саветовао младог колегу да оде на спавање, јер је будан већ два дана, а биће опет дежуран, на шта је Пеђа одговорио: „Тешко након оволиког адреналина”. Отворен је и шампањац, али тек пошто се стишало узбуђење.

Почетак експеримента је иначе био заказан за девет часова, али је одложен на неколико сати због „штеловања магнета”.

– Ја сам се јуче вратио из ЦЕРН-а и све је функционисало како треба. У току ноћи су успешно прошли тестови. То се, међутим, често дешава – објаснио нам је професор Аџић, илуструјући комплексност процеса следећом сликом: „То је као да неко испали једну иглу из Европе, а другу из Америке и сада треба очекивати да се сударе негде изнад Атлантика”.

Када је минут пре 13 часова успешно изведен експеримент, ЦЕРН-ом се пронео аплауз и одушевљени узвици научника, као и 165 новинара и сниматеља, који су посматрали један од најзначајнијих догађаја у историји науке.

Видео конференција на Физичком факултету БУ Фото Д. Јевремовић

Велики хадронски сударач, по објашњењу наших научника, спада у највеће и најсложеније научно-технолошке пројекте предузете у науци. Акцелераторски прстен ЛХЦ (обима 27 километара), пуштен је у рад крајем 2009. године, а налази се 100 метара под земљом на територији Француске и Швајцарске. Међу активним учесницима у градњи, а сада и у експлоатацији ове сложене машине, налазе се и истраживачи „Винче”, Физичког факултета Универзитета у Београду и Института за физику у Земуну, који у име Србије наступају под именом „Београдска ЦМС група експерата”.

Од овог тренутка, наредних 18 до 24 месеца експерименти у ЛХЦ ће се одвијати непрекидно, а онда следи пауза од око годину дана за редован сервис, унапређење делова акцелераторског прстена и припрему за рад на вишим енергијама од по 7 ТеВ или 14 ТеВ у месту судара. Након тога је план да машина ради 10, а можда и 15 година. За то време, на истраживањима би требало да буде ангажовано више од 8.000 истраживача, што је више од 60 одсто од укупног броја истраживача из физике високих енергија у свету.

Тренутно, број научника и специјалиста ангажованих у ЦЕРН-у је око 5.000 из држава чланица, 2.050 из држава које имају посматрачки статус и 470 из осталих држава (међу којима је и Србија). Бивша Југославија била је једна од дванаест европских држава које су основале ЦЕРН 29. септембра 1954. године. Србија је званично у марту 2009. године поднела захтев за кандидата за чланство у ЦЕРН-у, а одлука о тој молби биће донета најкасније до краја 2010. године.

 Ово може да промени физику какву знамо, јер је велики хадронски сударач конструисан као машина за открића, рекао након успешног изведеног експеримента др Петар Аџић, шеф нашег тима експерата у ЦЕРН-у
Научници Европског центра за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) близу Женеве, обавили су јуче у 12 часова и 59 минута први успешан судар снопова протона при рекордној енергији на Великом хадронском сударачу (Large Hadron Collider – ЛХЦ), што је део јавности окарактерисао као мини верзију „великог праска” који је пре 14 милијарди година довео до настанка свемира. Читав догађај праћен је посредством видео-линка у амфитеатру београдског Физичког факултета, с коментарима наших научника из „Београдске ЦМС групе” који учествују у овом највећем, најскупљем и најкомплекснијем научно-технолошком пројекту започетом пре 20 година.
 



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА