Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Суд у Лондону одбио да пусти Ганића
04.03.2010. год.
Британски суд одбацио је јуче захтев да члан ратног Председништва БиХ Ејуп Ганић, осумњичен за ратни злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву, буде пуштен на слободу уз кауцију. Судија Основног суда у Вестминстеру Квентин Перди продужио је притвор Ганићу до новог саслушања пред судом у Лондону.
Ганићу, који је у понедељак ухапшен на аеродрому Хитроу у Лондону по захтеву Србије, одређен је притвор до 29. марта, а његово изручење траже и Србија и БиХ. Према нашим сазнањима, Србија ће највероватније у петак упутити захтев Великој Британији за изручење Ејупа Ганића.
Поводом хапшења Ејупа Ганића, лондонски дневник „Дејли телеграф” пише да је Британија „пион у хапшењу” некадашњег лидера босанских муслимана у дипломатском сукобу Србије и Босне и Херцеговине.
Лист пише да је Ганић ухапшен на захтев Србије, на основу Европске конвенције из 1957. године, која предвиђа процедуру да судије не разматрају доказе већ само релевантне информације о идентитету и кредибилности оптужбе о наводном злочину. У ту процедуру надлежни министар може да се умеша тек при крају, и то на веома ограничен начин. „Дејли телеграф” пише да је влада у Лондону пре само неколико недеља била умешана у сличан спор када није могла да гарантује бившој министарки иностраних послова Израела Ципи Ливни да неће бити ухапшена ако дође у Лондон због палестинских оптужби о ратним злочинима.
Ганићев случај је, пак, пише лист, обновио захтеве за промену постојећег закона за који је чак и бивши британски премијер Маргарет Тачер, иначе близак пријатељ Ејупа Ганића, јуче рекла да поставља опасан преседан за стране државнике који долазе у Лондон.
Спољнополитички дописник „Дејли телеграфа”, у засебном чланку, тврди да Ганић „није убица, већ човек који је зауздавао убице”. По оцени већине стручњака за Балкан, наводи се у чланку, „Ганић је последњи човек који треба да буде ухапшен за убијање Срба”. „Иронија његовог хапшења у Лондону је та што се повукао из политичког живота због оптужби својих бивших савезника у Сарајеву да је сувише просрпски оријентисан”, чему „Дејли телеграф” додаје да, не само да никакви докази против Ганића нису нађени, већ да је насупрот томе „он увек покушавао да заузда своје сународнике у њиховим убилачким намерама”.
С друге стране, Ганић је сметао Србима јер је, као „образован и на енглеском језику веома елоквентан представник свог народа, рушио њихову тезу да је рат у Босни био последица муслиманске завере против јединствене хришћанске Европе”, пише „Дејли телеграф”, преноси Би-Би-Си.
Д. Чарнић
-----------------------------------------------------------
Кауцију за Ганића положила Сарајка Џенкинс
Сарајево, 3. марта – Новац за уплату кауције од 200.000 фунти, односно више од 430.000 конвертибилних марака за пуштање на слободу бошњачког високопозиционираног ратног лидера Ејупа Ганића, који је пре три дана ухапшен у Великој Британији и налази се у затвору у Лондону, обезбедила је Сарајка Санела Џенкинс која тренутно живи у САД и удата је за богатог британског банкара– потврдила је јуче новинарима Ганићева кћерка Емина.Према њеним тврдњама, „кауција је већ положена захваљујући Џенкинсовој, јер према прописима Велике Британије новац је морао обезбедити неко ко је британски држављанин”.
Санела Џенкинс са редитељем Гајем Ричијем и лондонском "џетсетерком" Тамаром Мелон (фотодокументација)
Ганићев адвокат из БиХ Дамир Арнаут који се налази у Лондону и који је, иначе, саветник бошњачког члана Председништва БиХ Хариса Силајџића, потврдио је такође за сарајевске медије да је „кауција осигурана и да ће Ганић врло брзо бити пуштен из затвора.Он је најавио да ће „Ганића бранити тврдњама да је реч о политички мотивираном процесу” и оптужио је Србију да је овим случајем „директно напала сувереност Босне и Херцеговине”.Према медијским извештајима рочиште на којем ће Основни суд Вестминстер одлучивати хоће ли Ганића пустити на условну слободу требало је да буде одржано јуче у 14 часова по средњоевропском, односно у 15 по британском времену.
На спекулације да ће кауција за Ганића бити обезбеђена из буџета БиХ уследиле су жестоке реакције из Републике Српске. Премијер РС Милорад Додик одбацио је такву могућност, сугеришући да „уплитање институција БиХ у случај Ганић може драматично да погорша ситуацију у земљи”.
Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић потврдио је јуче да је ово тужилаштво упутилоправосудним органима Велике Британије захтев за изручење члана ратног Председништва РБиХ Ејупа Ганића БиХ на даље процесуирање.
„Став Тужилаштва БиХ је да нашеправосуђе има приоритет у кривичном гоњењу, уколико је осумњичени држављанин БиХ”, рекао је Грубешић и додао да је уз „захтев за екстрадицију прослеђена и комплетна документација, и докази, која се у ’случају’ Добровољачка води у Тужилаштву БиХ, а у вези с којим правосуђе Србије, између осталих, терети и Ганића”.
Министар правде БиХ Бариша Чолак сматра да је Тужилаштво БиХ требало да ради брже и ефикасније у „случају” Добровољачка.
„Мислим да је Тужилаштво БиХ морало радити брже и ефикасније, без обзира на то што су затрпани и имају пуно предмета”, оценио је он, изразивши наду да ће вишегодишња истрага у овом случају бити врло брзо окончана.
Бошњачки политичари, као и сви грађани бошњачке националности осуђују хапшење „доказаног патриоте и великог борца против агресије” и траже да он одмах буде ослобођен и да се врати у БиХ”. Студенти са Ганићевог факултета најављују и протесте пред амбасадом Србије у Сарајеву.
Д. Станишић
-----------------------------------------------------------
Ко је Санела Џенкинс?
Санела Дајана Џенкинс (37), пословна жена и филантроп, рођена је у Сарајеву, а данас живи на две адресе – у Калифорнији, на Малибуу и у Лондону. Родни град напустила је за време рата у Босни и отишла у Лондон где је студирала на Лондонском градском универзитету.
Још као студенткиња откупила је модну линију купаћих костима Мелиса Одабаш. Године 2002. основала је Фондацију Ирнис Ћатић, у знак сећања на брата који је погинуо у рату у Босни, која финансира медицинске установе Сарајевског универзитета.
Неколико година касније, у августу 2008, формира Санела Дaјана Џенкинс саветовалиште за међународно право на Универзитету Калифорнија, у оквиру Међународног програма Лос Анђелеса за људска права. Ово саветовалиште бави се правном и политичком адвокатуром и документацијом. Ово је први програм који се на једном правном факултету у западном делу Сједињених Држава бави међународном правдом и људским правима.
У књизи фотографија „Соба 23”, које је снимила Дебора Андерсон, представљени су Санелини пријатељи, међу којима су и Џорџ Клуни и Елтон Џон. Приход од њене продаје одлази у неколико филантропских програма.
Године 2009. Санела Дајана Џенкинс основала је компанију функционалних напитка, NeuroDrinks. Са глумцем Шоном Пеном 2010. оснивач је организације за пружање помоћи унесрећенима после земљотреса на Хаитију.
О овој жени, која доводи звезде приватним авионом на ћевапе у родни град, мало се знало све до пре пар година када је у Сарајеву одржан концерт Џејмса Бланта, управо захваљујући њеном познанству са овим поп-певачем. На тај догађај у пратњи Санеле Џенкинс стигао је и модни креатор Роберто Кавали.
Комшије у Сарајеву памте је као Санелу Ћатић, како се презивала пре удаје за Роџера Џенкинса, једног од најбоље плаћених британских банкара. Данас је у Лондону и Малибуу знају и као Дајану Џенкинс, а британски магазин „Татлер” ставио је брачни пар Џенкинс на 50. место листе стотину особа које су незаобилазне на друштвеним догађајима. Поред њих ту су и бивши британски премијер Тони Блер са супругом, глумица Елизабет Харли, Пол Мекартни и други.
Санела Дајана Џенкинс дружи се са богатима и славнима. Када говори о Стингу, Синди Крафорд, Кид Року или Џорџу Клунију, увек каже „мој јако добар пријатељ”. За Елтона Џона и његовог партнера Дејвида Фурниша, као венчана кума, организовала је момачко вече.
Британски „Телеграф“ је својевремено писао о томе како је управо Санела Џенкинс спасла мужевљеву „Барклис“ банку од продаје тако што је убедила шеика Хамад бин Јасим бин Јабор ал Танија из Катара, кога је "случајно упознала на плажи на Сардинији" да у одсутном тренутку у ту банку уложи 8 милијарди фунти.
Агенције/Политика ONLINE
------------------------------------------------------
Арнаут: Ганићева одбрана сутра подноси жалбу
БАЊАЛУКА – Саветник бошњачког члана Председништву БиХ Дамир Арнаут изјавио је данас да је суд у Лондону одбио кауцију од 200.000 фунти за привредмено пуштање на слобуду ратног члана Председништва БиХ Ејупа Ганића и најавио да ће његова одбрана већ сутра уложити жалбу на ту одлуку.
Арнаут је Телевизији Федерације БиХ рекао да су британске власти наставиле да крше Бечку конвенцију, јер не дозвољавају Ганићу контакте са породицом, адвокатима, нити амбасадорком БиХ у Лондону.
Према његовим речима, на данашњем рочишту требало је да се појави Ганић, али су затворске власти довеле погрешног човека.
Он је навео да је судија био изненађен што Србија није доставила валидну документацију у вези случаја Ганић, наводећи да није достављена одлука Хашког суда који је разматрао случај Добровољачке улице и није могао утврдити, како је рекао, Ганићеву одговорност за то.
Арнаут је рекао да ће одбрана на томе заснивати своје аргументе за пуштање Ганића на слободу.
Министарка правде Србије Снежана Маловић најавила да ће надлежним органима Велике Британије молба за изручење Ганића бити достављена у најкраћем могућем року, пошто су британски органи затражили достављање додатне документације.
-----------------------------------------------------------
Случај Ганић претња за и онако крхке односе
Показује се колико су међусобни односи држава на овом простору оптерећени прошлошћу, каже Александар Попов
Случај Ганић угрожава и онако крхке односе Србије и Босне и Херцеговине, иако то не би смело да се догоди, упозоравају овдашњи посматрачи спора око изручења некадашњег члана ратног Председништва БиХ.
Владимир Тодорић, директор „Правног форума” наглашава да је за развој добросуседских односа кључно обнављање поверења између грађана држава бивше СФРЈ.
Ако дође до изручења Србији, што би требало да се, према његовом мишљењу, деси, вероватно ће, како каже, доћи до проблема између Србије и БиХ. „Али, тај проблем није на нашој страни, већ на страни БиХ, која ће, вероватно бурно реаговати”, каже Владимир Тодорић.
Тужилаштво у Сарајеву је, према његовим речима, имало и више него довољно времена и више него довољно доказа за раније подношење оптужнице против Ганића, али они то нису урадили, већ су то учинили тек кад је Ганић ухапшен у Лондону, желећи да спрече његово изручење Србији.
Ганићу, који је у понедељак ухапшен на аеродрому Хитроу у Лондону по захтеву Србије, одређен је притвор до 29. марта, а његово изручење траже и Србија и БиХ. Према нашим сазнањима, Србија ће највероватније у петак упутити захтев Великој Британији за изручење Ејупа Ганића.
Поводом хапшења Ејупа Ганића, лондонски дневник „Дејли телеграф” пише да је Британија „пион у хапшењу” некадашњег лидера босанских муслимана у дипломатском сукобу Србије и Босне и Херцеговине.
Лист пише да је Ганић ухапшен на захтев Србије, на основу Европске конвенције из 1957. године, која предвиђа процедуру да судије не разматрају доказе већ само релевантне информације о идентитету и кредибилности оптужбе о наводном злочину. У ту процедуру надлежни министар може да се умеша тек при крају, и то на веома ограничен начин. „Дејли телеграф” пише да је влада у Лондону пре само неколико недеља била умешана у сличан спор када није могла да гарантује бившој министарки иностраних послова Израела Ципи Ливни да неће бити ухапшена ако дође у Лондон због палестинских оптужби о ратним злочинима.
Ганићев случај је, пак, пише лист, обновио захтеве за промену постојећег закона за који је чак и бивши британски премијер Маргарет Тачер, иначе близак пријатељ Ејупа Ганића, јуче рекла да поставља опасан преседан за стране државнике који долазе у Лондон.
Спољнополитички дописник „Дејли телеграфа”, у засебном чланку, тврди да Ганић „није убица, већ човек који је зауздавао убице”. По оцени већине стручњака за Балкан, наводи се у чланку, „Ганић је последњи човек који треба да буде ухапшен за убијање Срба”. „Иронија његовог хапшења у Лондону је та што се повукао из политичког живота због оптужби својих бивших савезника у Сарајеву да је сувише просрпски оријентисан”, чему „Дејли телеграф” додаје да, не само да никакви докази против Ганића нису нађени, већ да је насупрот томе „он увек покушавао да заузда своје сународнике у њиховим убилачким намерама”.
С друге стране, Ганић је сметао Србима јер је, као „образован и на енглеском језику веома елоквентан представник свог народа, рушио њихову тезу да је рат у Босни био последица муслиманске завере против јединствене хришћанске Европе”, пише „Дејли телеграф”, преноси Би-Би-Си.
Д. Чарнић
-----------------------------------------------------------
Кауцију за Ганића положила Сарајка Џенкинс
Сарајево, 3. марта – Новац за уплату кауције од 200.000 фунти, односно више од 430.000 конвертибилних марака за пуштање на слободу бошњачког високопозиционираног ратног лидера Ејупа Ганића, који је пре три дана ухапшен у Великој Британији и налази се у затвору у Лондону, обезбедила је Сарајка Санела Џенкинс која тренутно живи у САД и удата је за богатог британског банкара– потврдила је јуче новинарима Ганићева кћерка Емина.Према њеним тврдњама, „кауција је већ положена захваљујући Џенкинсовој, јер према прописима Велике Британије новац је морао обезбедити неко ко је британски држављанин”.
Санела Џенкинс са редитељем Гајем Ричијем и лондонском "џетсетерком" Тамаром Мелон (фотодокументација)
Ганићев адвокат из БиХ Дамир Арнаут који се налази у Лондону и који је, иначе, саветник бошњачког члана Председништва БиХ Хариса Силајџића, потврдио је такође за сарајевске медије да је „кауција осигурана и да ће Ганић врло брзо бити пуштен из затвора.Он је најавио да ће „Ганића бранити тврдњама да је реч о политички мотивираном процесу” и оптужио је Србију да је овим случајем „директно напала сувереност Босне и Херцеговине”.Према медијским извештајима рочиште на којем ће Основни суд Вестминстер одлучивати хоће ли Ганића пустити на условну слободу требало је да буде одржано јуче у 14 часова по средњоевропском, односно у 15 по британском времену.
На спекулације да ће кауција за Ганића бити обезбеђена из буџета БиХ уследиле су жестоке реакције из Републике Српске. Премијер РС Милорад Додик одбацио је такву могућност, сугеришући да „уплитање институција БиХ у случај Ганић може драматично да погорша ситуацију у земљи”.
Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић потврдио је јуче да је ово тужилаштво упутилоправосудним органима Велике Британије захтев за изручење члана ратног Председништва РБиХ Ејупа Ганића БиХ на даље процесуирање.
„Став Тужилаштва БиХ је да нашеправосуђе има приоритет у кривичном гоњењу, уколико је осумњичени држављанин БиХ”, рекао је Грубешић и додао да је уз „захтев за екстрадицију прослеђена и комплетна документација, и докази, која се у ’случају’ Добровољачка води у Тужилаштву БиХ, а у вези с којим правосуђе Србије, између осталих, терети и Ганића”.
Министар правде БиХ Бариша Чолак сматра да је Тужилаштво БиХ требало да ради брже и ефикасније у „случају” Добровољачка.
„Мислим да је Тужилаштво БиХ морало радити брже и ефикасније, без обзира на то што су затрпани и имају пуно предмета”, оценио је он, изразивши наду да ће вишегодишња истрага у овом случају бити врло брзо окончана.
Бошњачки политичари, као и сви грађани бошњачке националности осуђују хапшење „доказаног патриоте и великог борца против агресије” и траже да он одмах буде ослобођен и да се врати у БиХ”. Студенти са Ганићевог факултета најављују и протесте пред амбасадом Србије у Сарајеву.
Д. Станишић
-----------------------------------------------------------
Ко је Санела Џенкинс?
Санела Дајана Џенкинс (37), пословна жена и филантроп, рођена је у Сарајеву, а данас живи на две адресе – у Калифорнији, на Малибуу и у Лондону. Родни град напустила је за време рата у Босни и отишла у Лондон где је студирала на Лондонском градском универзитету.
Још као студенткиња откупила је модну линију купаћих костима Мелиса Одабаш. Године 2002. основала је Фондацију Ирнис Ћатић, у знак сећања на брата који је погинуо у рату у Босни, која финансира медицинске установе Сарајевског универзитета.
Неколико година касније, у августу 2008, формира Санела Дaјана Џенкинс саветовалиште за међународно право на Универзитету Калифорнија, у оквиру Међународног програма Лос Анђелеса за људска права. Ово саветовалиште бави се правном и политичком адвокатуром и документацијом. Ово је први програм који се на једном правном факултету у западном делу Сједињених Држава бави међународном правдом и људским правима.
У књизи фотографија „Соба 23”, које је снимила Дебора Андерсон, представљени су Санелини пријатељи, међу којима су и Џорџ Клуни и Елтон Џон. Приход од њене продаје одлази у неколико филантропских програма.
Године 2009. Санела Дајана Џенкинс основала је компанију функционалних напитка, NeuroDrinks. Са глумцем Шоном Пеном 2010. оснивач је организације за пружање помоћи унесрећенима после земљотреса на Хаитију.
О овој жени, која доводи звезде приватним авионом на ћевапе у родни град, мало се знало све до пре пар година када је у Сарајеву одржан концерт Џејмса Бланта, управо захваљујући њеном познанству са овим поп-певачем. На тај догађај у пратњи Санеле Џенкинс стигао је и модни креатор Роберто Кавали.
Комшије у Сарајеву памте је као Санелу Ћатић, како се презивала пре удаје за Роџера Џенкинса, једног од најбоље плаћених британских банкара. Данас је у Лондону и Малибуу знају и као Дајану Џенкинс, а британски магазин „Татлер” ставио је брачни пар Џенкинс на 50. место листе стотину особа које су незаобилазне на друштвеним догађајима. Поред њих ту су и бивши британски премијер Тони Блер са супругом, глумица Елизабет Харли, Пол Мекартни и други.
Санела Дајана Џенкинс дружи се са богатима и славнима. Када говори о Стингу, Синди Крафорд, Кид Року или Џорџу Клунију, увек каже „мој јако добар пријатељ”. За Елтона Џона и његовог партнера Дејвида Фурниша, као венчана кума, организовала је момачко вече.
Британски „Телеграф“ је својевремено писао о томе како је управо Санела Џенкинс спасла мужевљеву „Барклис“ банку од продаје тако што је убедила шеика Хамад бин Јасим бин Јабор ал Танија из Катара, кога је "случајно упознала на плажи на Сардинији" да у одсутном тренутку у ту банку уложи 8 милијарди фунти.
Агенције/Политика ONLINE
------------------------------------------------------
Арнаут: Ганићева одбрана сутра подноси жалбу
БАЊАЛУКА – Саветник бошњачког члана Председништву БиХ Дамир Арнаут изјавио је данас да је суд у Лондону одбио кауцију од 200.000 фунти за привредмено пуштање на слобуду ратног члана Председништва БиХ Ејупа Ганића и најавио да ће његова одбрана већ сутра уложити жалбу на ту одлуку.
Арнаут је Телевизији Федерације БиХ рекао да су британске власти наставиле да крше Бечку конвенцију, јер не дозвољавају Ганићу контакте са породицом, адвокатима, нити амбасадорком БиХ у Лондону.
Према његовим речима, на данашњем рочишту требало је да се појави Ганић, али су затворске власти довеле погрешног човека.
Он је навео да је судија био изненађен што Србија није доставила валидну документацију у вези случаја Ганић, наводећи да није достављена одлука Хашког суда који је разматрао случај Добровољачке улице и није могао утврдити, како је рекао, Ганићеву одговорност за то.
Арнаут је рекао да ће одбрана на томе заснивати своје аргументе за пуштање Ганића на слободу.
Министарка правде Србије Снежана Маловић најавила да ће надлежним органима Велике Британије молба за изручење Ганића бити достављена у најкраћем могућем року, пошто су британски органи затражили достављање додатне документације.
-----------------------------------------------------------
Случај Ганић претња за и онако крхке односе
Показује се колико су међусобни односи држава на овом простору оптерећени прошлошћу, каже Александар Попов
Случај Ганић угрожава и онако крхке односе Србије и Босне и Херцеговине, иако то не би смело да се догоди, упозоравају овдашњи посматрачи спора око изручења некадашњег члана ратног Председништва БиХ.
Владимир Тодорић, директор „Правног форума” наглашава да је за развој добросуседских односа кључно обнављање поверења између грађана држава бивше СФРЈ.
Ако дође до изручења Србији, што би требало да се, према његовом мишљењу, деси, вероватно ће, како каже, доћи до проблема између Србије и БиХ. „Али, тај проблем није на нашој страни, већ на страни БиХ, која ће, вероватно бурно реаговати”, каже Владимир Тодорић.
Тужилаштво у Сарајеву је, према његовим речима, имало и више него довољно времена и више него довољно доказа за раније подношење оптужнице против Ганића, али они то нису урадили, већ су то учинили тек кад је Ганић ухапшен у Лондону, желећи да спрече његово изручење Србији.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто позвао је на заштиту безбедног функционисања гасовода Турски ток
Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији
Руске снаге су изводиле ударе на објекте украјинских формација у централном и западном делу тзв. Украјине. Украјинске формације су нападале дроновима регион Црног мора и позадинске регионе: у Котовску...
Србија и Сједињене Америчке Државе званично су започеле стратешки дијалог. О томе шта ће тај облик партнерства значити у пракси, како ће утицати на односе Београда и Вашингтона, између...
Остале новости из рубрике »