Кијев и Москва се договорили око гаса
"После интензивних преговора успешно су усаглашени услови уговора о транзиту, а компаније су углавном приближиле ставове и у принципу формулисале споразум о дугорочним испорукама европским потрошачцима", рекла је она, пренео је Итар-Тас.
"Очекујемо да ће руска и украјинска страна у најскорије време потписати уговор" додала је Јосипова, перцизирајући да се то може десити већ сутра.
Она је такође рекла да "руско министарство енергетике рачуна да ће усаглашени напори обезбедити стабилне и поуздане испоруке нафте и да ће Нова година протећи без прекида и било каквих непријатности".
Украјински и руски министри енергетике Јуриј Продан и Сергеј Шматко су вечерас, у телефонском разговору, размотрили испоруке нафте и транзит преко украјинске територије, пошто су се данас појавиле информације да је Русија упозорила Словачку на могуће прекиде испорука нафте цевоводом "Дружба" којим се допрема сирова нафта из сибирских налазишта у Европску унију, пре свега у Словачку, Мађарску и Чешку.
После тога је представник украјинске државне компаније "Укратранснафт" Сергеј Зинкевич изјавио да Украјина жели да измени услове актуелног уговора о транзиту руске нафте.
"Актуелни уговор је потписан још 2004. године и Украјина жели да га промени", рекао је Зинкевич, прецизирајући да Кијев захтева да Русија гарантује количине које ће транспортовати европским потрошачима преко украјинске територије.
Извор у украјинској влади је за Итар-Тас изјавио да "између Русије и Украјине неће бити нафтног рата", сличног прошлогодишњем "гасном рату".
"Преговори о условима испроука нафте преко Украјине биће завшени у наредна два дана", прецизирао је извор, додајући да Украјина предлаже да се уговор допуни чланом о гарантованим количинама нафте и да се повећа такса за транзит.
- Извор
- МОНДО
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »