ФЕДЕРАЛИЗАМ
prota49@yahoo.com
У дефинисању уређења које би требало да функционише у БиХ има много отворених питања, да не кажемо проблема, а један од њих је употреба и злоупотреба термина федерација и федерализам, посебно у сарајевским политичким круговима познатијим као чаршијска политика.
Ако кренемо од почетка видећемо да је реч федерализам грчког порекла (фоедус) и значи удруживање и сарадњу ради постизања заједничких циљева, иначе самосталних и аутономних субјеката и индивидуалитета.
Садржина и виталност федерализма је изражена у тежњи да сарадња замени заповест, координација субординацију, као и принудност одозго – реципрочно разумевање. Реципрочно разумевање свих субјеката у федералним процесима има непревазиђен значај и представља један од основних елемената функционисања било ког облика Федерације.
Основа федерализма се заснива на ПРИСТАНКУ народа на одређене облике организовања што је у својој суштини израз политичке воље и предуслов за креацију, развој и опстанак било ког политичког система, па и БиХ али и Републике Срспке као потпуно равноправног елемента у организацији система.
Ниједан политички систем сам за себе и по себи није ни добар ни лош. Он је то у односу на историјску, друштвену и политичку стварност и реалност у процени политичке воље и определења. Федерални систем оплемењен са конфедералним елементима може да обезбеди да БиХ функционише али у мери колико то чини и РС.
Савко наметање, унитаризам, централизам а уз то и звецкање силом, било из Сарајева, било преко океана не може да допринесе функционисању система већ само његовој дисхармонизацији. Напори Српске да одржи федерализам те да га и развија су на путу блиском демократским определењима и представљају значајан допринос демократизацији.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »