BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Опрезно с картицама у свет

Опрезно с картицама у свет
28.12.2009. год.
Укидањем виза за већину земаља Европске уније и увођењем јефтинијих карата за пут у те земље, очекује се знатно повећање броја путника, а тиме и коришћења платних картица у иностранству. Порталkamatica.com прибавио је готово све најважније информације које је добро знати пре поласка на пут. Зато преносимо најважнија упутства и упозорења.

Осим платних картица из DinaCard програма, готово све платне картице које су издале пословне банке у Србији могу се користити у иностранству. Од картица које се издају у Србији, то су Visa, MasterCard, Maestro, American Express и Diners Club. Треба имати у виду да такозване кобрендинг картице углавном нису предвиђене за коришћење ван наше земље.

Код појединих банака је потребно и посебно активирати картицу за коришћење у иностранству, а код већине картица постоје дневни и месечни лимит за потрошњу. Врло је важно, такође, знати да се до картице, ако је банкомат „прогута”, може поново доћи тек по повратку у Србију и то само у експозитури своје банке. Уколико ипак останете без картице (изгубљена, украдена или „заробљена” у банкомату), врло је важно да то одмах пријавите својој банци. Због тога пре одласка у иностранство понесите све телефоне банке за не дај боже, како бисте то благовремено пријавили.

За разлику од коришћења платних картица у земљи, у иностранству пословне банке наплаћују више провизије за све врсте коришћења. Тако је провизија за подизање готовине на банкоматима од један до три одсто или се наплаћују фиксне накнаде од три до пет евра по трансакцији. За исту услугу на шалтеру банке у иностранству наплаћује се провизија од три до пет одсто, односно од три до пет евра. Чак и приликом куповине робе у трговинама у иностранству плаћа се провизија око један одсто.

Шта треба посебно знати?

Увек имајте у виду да је за коришћење картице на шалтерима банака у иностранству или приликом куповине неопходно да имате и личну исправу (пасош). Пре поласка, проверите стање на рачунима са којих ће се плаћати или подизати готовина ван граница. Препоручљиво је и да пре одласка укључите СМС обавештавање о обављеним трансакцијама, уколико га већ немате, ради контроле потрошње и спречавања злоупотребе. Такође, са мобилним оператером проверите да ли је укључен роминг за конкретну земљу, како бисте могли благовремено да примате обавештења о трансакцијама.
Пре одласка, обавезно се у својој банци информишите да ли је могуће користити картицу и да ли је активирана за коришћење у иностранству, како пријавити уколико је изгубите или вам је украду, колики је дневни и месечни лимит, да ли се може користити на банкоматима, на шалтерима банака и за куповину или за само неке од наведених могућности. Затим, колике су провизије за коришћење банкомата, за подизање готовине на шалтерима банака и за плаћање у трговинама у иностранству и који курс примењује банка за конверзију трансакција обављених ван наше земље.
Током боравка у иностранству, никада немојте дозволити продавцу да картицу „провлачи” кроз ПОС терминал а да ви то не видите. По завршеној трансакцији сачувајте исечак о плаћању и рачун (у трговини) или потврду (при подизању готовине на шалтеру или банкомату и уколико имате СМС обавештавање о обављеним трансакцијама, проверите да ли је трансакција добро „прокњижена”).

По повратку проверите да ли су све трансакције ваљано прокњижене на рачуну и док год све не буду евидентиране на рачуну чувајте исечке, рачуне и потврде о плаћању или подигнутој готовини.
С. К.

--------------------------------------------------------
Популарни банкомати
Платним картицама издатим од стране пословних банака у Србији у претходних пет година извршено је више од 5,5 милиона трансакција у иностранству, а остварени промет премашио је 600 милиона евра. Износ просечне трансакције „српским картицама” био је око 90 евра. Највећим делом платне картице се користе на продајним местима и банкоматима, док је коришћење за подизање готовине на шалтерима банака занемарљиво. С друге стране, вредност просечне трансакције картицом је највећа на шалтерима банака у иностранству, а најмања на продајним местима.

  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...


Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА