Револуционарне промене у финском образовном систему
Математика, физика и хемија биће „искључене“ из основне школе
Финска, која се с правом сматра за светског лидера у ефикасности наставног процеса, ускоро почиње један од најрадикалнијих експеримената у систему образовања. Од 2020. године из наставног плана и програма ове високо развијене нордијске земље „испадају“ један за другим појединачни наставни предмети: математика, физика и хемија, а уместо њих уечници ће наставну материју која је њима обухваћена изучавати по темама.
Како пише Sciencealert. com, то практично значи да уместо два одвојена часа из историје и географије која су досада била утврђена наставним планом, ученици ће од сад, како се предвиђа, изучавати тему на пример о Европској унији (ЕУ) која ће бити комплексна и обухватаће језике, економију, историју, географију.
Укида се традоционални разредно-часовни систем
Овом реформом у финским школама заправо се укида традиционални разредно-часовни систем на којему је заснована и даље се одвија настава у свим земљама света ево већ два века у континуитету.
Тако ће, на пример, уместо изучавања хемије и математике фински школарци похађати тематске курсеве из „Услуживања у кафићу“ или „Еврпопске уније“.
Свaки курс ће бити посвећен некој конкретеној теми из свакодневног живота - организацији јавног превоза, филмској индустрији, итд.
Ђаци ће истовремено комплексно изучавати неколико предмета. На пример, у време изучавања течаја „Услуживање у кафићу“, ученици ће стицати знања из математике, финског и шведског језика (који у овој земљи имају равнправни третман и оба се паралелно изучавају), енгелског као обавезног страног језика, а стицаће и обуку о начинима комуникације. У оквиру течаја „Европска унија“ обрађиваће се теме из економије и историје.
Финска се није успавала на ловорикама
Познато је да је Финска једна од најбољих земаља на целом свету за живот. Стога није чудо што хиљаде наставника из других земаља хрле у ову језерску земљу да раде у овдашњим школама.
Али Финска се није успавала на ловорикама, него предвиђа да изврши револуцију у области основног образовања.
Тако ће на пример страну књижевност и физику ученици изучавати тек са 16-годишњим узрастом, а хемија ће се свести у почетку реформе на свега један час седмично, док математику ђаци у основној школи уопште неће учити. Пажња ће бити усмерана на изучавање језика и географије.
На чему се заснива нова стандардизација финског образовног система?
Експерти су уверени да ће деца умети да уоче везе међу разним дисциплинама и оспособити се како да их примењују у пракси. Како сматрају у Влади, нови школски систем ће помоћи ученицима да се и за време школовања подробније упознају с потребама савременог друштва и што раније опрделе за будуће занимање.
Због експанзије високих технологија многе од старих наставних метода лишене сваког смисла
Бритаснки Индепндент (The Indenpendent) цитира речи Пасиа Силандера, менаџера за развој образовних услуга Хелинскија:
„Наш свет се веома брзо мења због ширења високих технологија. Стога су многе од старих наставних метода одавно лишене сваког смисла. Сад нам је важно образовање на разним нивоима како бисмо могли припремити људе за рад и живот. Млади људи се користе најновијом генерацијом компјутера. Они су у стању да знају шта треба урадити, где то треба учинитим и како се треба служити компјутером. Потребно је да их обучимо не самим наукама, него где могу наћи информацију. Раније је у банкама радио велики број банкарских службеника који су непрестано рачунали, али се данас све кардинално променило. Дужни смо да те измене унесемо у систем образовања које су неопходне савременој производњи и друштву у целини.“
Кристијна Волмари, саветник за образовање, је рекла да ће ове јесени ступити на снагу нови нациоални наставни план и програм.
„У њему је акценат стављен на стицање и примену личних навика и прагматичних умења деце. Тако је у стандардима за енглески језик пиоритет дат учењу и пракси свакодневне конверзације.“
Нов систем стимулише решавање интерактивних проблма или сарадничкх односа у мањим групама
Нови систем треба да подстиче и стимулише решавање интерактивних проблема или сарадничких односа у мањим групама, како би помого развијању навика неопходних за успешан посао и каријеру.
Марија Килоненен, руковдилац Хелсиншког депатртмента образовања задужена за рефрому, истиче да се школама још и данас учи по старомодним програмима који су били актуленин још поетком ХХ века, ако не и раније, а потребе друштва су се одавно измениле.
„Обавезни смо да поново преиспитамо свој образовни систем како би он могао да васпитава навике деце које ће им бити неопходне за данас и сутра“.
Најнепријатније питање упућено на адресу образовања:“ „А зашто сам увек то морао знати?“
Финци су се овом свеобухватном реформом образовног ситема у најави осмелили да упуте једно од најнепријатнијих питања на адресу образовања: „А зашто сам то увек морао знати“?
Представници Министарства просвете Финске сада говоре у један глас како хоће „да припремају децу за реалан живот, а не за испите.“
Подсећамо, да је и садашњи просветини систем у Финској један од најбољих и најефикаснијих на свету. Ова земља је увек бал међу најбољима на престижним рејтинзима Programme for International Student Assessment.
Још пре две године поједини прдмети у школама у Хелсинскију избрисани из наставног плана
Поједини прдемти у школама у Хелсинкију су „избрисани“ из наставног плана још пре две године, а 70% наставника средњих школа у главном граду Финске већ је обучено за примену нових наставних програма.
Сасвим је разумљиво што има и отпора од не тако малог броја наставника који су цео свој радни век провели у школама држећи наставу из поједниначних предмета.
Они једноставно не желе никакво скраћивање и сажимање наставних предмта, наставних области и тема. Посебно и због тога што у новом настаном плану и прграму морају тежиште ставити не на методику, него на живо општење са ученицима које се не сме прекидати током целог часа.
Повишица плата наставницима који буду радили по новом националном наставноим плану
Власти су обећале веће плате оним наставницма који су се сагласили са новим плановима и сремни су да их остварују.
Сада финске просветне власти позивају наставнике различитих стручних профила да заједнички раде на сачињавању нових тематских настваних програма.
У почетку ће нови образовни сиетм бити примењиван само у Хелсинкију, а од 2020. ће обухватити све основе школе у целој Финској.
Професионална оријентација почиње од VI разреда
Сада у финским школама професионална оријентација почиње од VI разреда. Школе сарађују са непрофитабилним пројетом Me&My City. Ученици су обавезни да заврше течај о друштевном уређењу и његовом функционисању и основинм начелима економије. А затим сви разреди обавезно пролазе кроз практичну обуку током које посећују едукативни трг на коме су распоређене макете града са целом његовом инфраструктуром у коме свако дете може извесно време провести радећи као „запослени“ у банци, продавници или музеју.
Руководилац пројекта Me&My City Томи Алакоски каже:
„Дневно се на нашем едукативном тргу представи 18 до 20 градских предузећа и установа. Сваком детету се одређује сопствено ’радно место’. Ко ће бити дизајенер, а ко поштар, одређује наставник. “
Сама пракса од редовне наставе одузима само један радни дан током наставне године и кроз њу пролази сваки ученик у Финској. А све трошкове сноси држава.
Бранко Ракочевић
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...
Кијевске снаге изгубиле два тенка и седам оклопних возила, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Kolektivna izložba 'UMETNIČKI IZRAZ ZA DRUŠTVENI SVET' , biće otvorena 10. januara u galeriji Medina Roma u samom srcu Rima, u Galeriji 'Medina Roma' (na adresi
Остале новости из рубрике »