BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Неустрашиво Петрово крило

Неустрашиво Петрово крило
30.03.2015. год.
На гробу Петра Пјера Мариновића, заборављеног србско-француског аса авијације из Велике Војне. Био је потомак Јована Мариновића, првог конзула Кнежевине Србије у Француској


Закопчао је свој комбинезон марке "лемерсије", навукао кожне рукавице с карактеристична три кућишта за веште летачке прсте, рутински дотегао кацигу преко које су се цаклиле пажљиво очишћене округле наочари, пришао свом легендарном "спаду" и преко кожног обруба, лаким, увежбаним покретом, као безброј пута до тада, ускочио у кабину.

Додао је мало гаса, повукао стартер и дао сигнал техничару да заврти црвену елису. Спустио је наочари, подигао палац. У пилотском жаргону оног доба, дизање палца значила је и, можда, дефинитивно опраштање с овим светом. Зарулао је моћну машину травнатом пистом Евереа и за тили час се створио над Бриселом.

Време тог 2. септембра 1919. године било је идеално за аеро-митинг: 25 степени у хладу, без облачка, у осунчаном дану, док су образе хладили благи, готово неприметни репови ваздушних струја с океана. Краљ Албер Први и краљица Елизабета, с нестрпљењем су, из публике, очекивали његове лупинге од којих застаје дах.

Рутински је достигао жељену висину, а онда окренуо управљач и започео обрушавање. Компас је подрхтавао. Авион се нагнуо, а онда узјогунио. "Спад" инжењера Луја Бешроа био је чудо технике за оно доба, развијао је преко 200 километара на сат, а могао да стигне и до 300, када би из виса пикирао на трупове противничких ловаца. Омиљен међу пилотима, у исти мах елегантан и робустан, с новим системом мотора, с редуктором и на водено хлађење, али још увек не баш сасвим поуздан.

Небо над Бриселом се одједном окренуло. Свод је муњевито бежао у свемир, а мирис свеже летње шуме око Завентема постајао све ближи. Калеидоскоп се наједном отворио, а бела светлост се распршила у рој лептирова дугиних боја. Био је то последњи лет Петра Пјера Мариновића, најмлађег аса француске авијације и најбољег србског пилота у првој половини 20. века.

Петра су одмах превезли у бриселску болницу у којој је дан касније подлегао повредама. Имао је 21 годину.

Легенда каже да је његов деда Јован, рођени Сарајлија, из познате и богате породице Мариновића, једном, са десетак година, био за неки несташлук, по његовом мишљењу, престрого кажњен. Увређен, отишао је на Башчаршију и замолио кириџије који су на коњима преносили робу из Дубровника до Београда и даље, на исток, да га поведу, у сепету. Отишао је право кнезу Милошу да се пожали на поступак оца. Кнезу се допао отресити дечак, па је наредио да му се обезбеди школовање у лицеју у Крагујевцу, а касније и на Сорбони. Био је први конзул кнежевине Србије у Француској, министар спољних послова и председник владе, а када су Турци дефинитивно напуштали Београд, преузео је кључеве града.

Касније је живео у Француској, где му се родио син Велизар, који се затим школовао у Русији, а онда и унук Петар Пјер Мариновић, одгајан у србском националном духу. Јован је био ожењен Персидом, кћерком капетана Мише Анастасијевића, па је, тако, Петар био капетанов праунук.

Петар Пјер Мариновић се ангажовао у француској војсци пре пунолетства, брзо прошао обуку и од 1917. године до краја рата, као члан 38. а затим 94. ескадриле, остварио невероватних 25 великих ваздушних победа. Први тријумф је постигао 8. септембра 1917, а последњи 3. новембра следеће године. Док су око његове главе и испод пазуха зујала противничка танад, он је као снопље обарао "албатросе", "румплере" и "фокере" с немачком посадом.

НАЈМЛАЂИ АС ВЕЛИКОГ РАТА

Летачки херој сахрањен је, с десетак чланова породице Мариновић, у гробници у првом бочном реду 92. парцеле на париском гробљу Пер Лашез, на ком почивају и Оскар Вајлд, Марсел Пруст, Ив Монтан, Молијер, Балзак, Лафонтен, редитељ Александар Саша Петровић".

На гробу србског поноса француске авијације пише:

"Потпоручник Пјер Мариновић, авијатичар, најмлађи ас Великог рата, 25 званичних победа, Легија части, Војна медаља, Ратни крст са 14 палми, рођен 1. 8. 1898. у Паризу, погинуо 2. 9. 1919. у Бриселу. Жртва храбрости и љубави за отаџбину."



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА