Интернет утиче и на мозак
Сати проведени на Интернету не само да мењају начин рада, куповине или дружења људи и контаката са другима, већ и постепено утичу на мишљење и понашање корисника глобалне информативне мреже, тврди водећи неуролог Универзитета Калифорнија у Лос Анђелесу Гари Смол.
Угледни неуролог је у књизи „иМозак: Како преживети технолошку промену савременог мишљења” описао утицај нових технологија на наш мозак и понашање.
„Поступци који се свакодневно понављају, као што је тражење информација на Интернету, утичу на раст неурона и узајамне везе у мозгу, што мења начин мишљења и понашања корисника светске информативне мреже”, указао је Смол.
Иако коришћење Интернета на неки начин побољшава функције мозга, оно такође може довести до њиховог слабљења.
Нека испитивања су показала да постоји узајамна повезаност између прекомерног коришћења компјутера и синдрома поремећаја пажње, депресије и узнемирености.
Постоје, међутим, такође и добре стране навике вишечасовног седења за компјутером. Истраживања америчких научника су показала да свакодневно коришћење Интернета може битно побољшати функције мозга.
„Ако никада нисте користили компјутер, време је да почнете”, препоручује Смол.
Према његовим речима, током трагања за потребним садржајима активира се више центара мозга него за време читања књиге. Такође, док читамо, на пример електронску пошту дешава се да нам стигне порука и тај прелаз са рачунара на мобилни телефон такође активира различите делове мозга.
„Како смо открили, чак и пола сата дневно могу снажно побољшати систем обраде информација, чак и међу особама старим 55 до 60 година”, истакао је професор Смол.
- Извор
- РТС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »