BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Отворено писмо NATO-у

Отворено писмо NATO-у
24.11.2009. год.
Јуче, 23.11.2009.године, СНП "Избор је нас" и Српски сабор Двери одржали су конференцију за медије у Београду, у просторијама Удружења новинара Србије и обавијестили медије да су послали отворено писмо Генералном секретару НАТО-а, које су прослиједили и на адресу е-поште НАТО-а у Бриселу, НАТО штаба у Сарајеву - Бутмиру
и НАТО канцеларије за везу у Београду.


ОТВОРЕНО ПИСМО ГЕНЕРАЛНОМ СЕКРЕТАРУ НАТО-А

Господине Anders Fogh Rasmussen,

Пишемо Вам у име Покрета који је поднио захтјев Народној скупштини Републике Српске да распише референдум о уласку у НАТО, и молимо за Вашу подршку како би се ентитети у БиХ изјаснили о овом суштинском питању. Сматрамо да се чланство у НАТО савезу остварује на бази добровољности и уз обостран интерес и НАТО-а и нове чланице.

С обзиром да је НАТО и политички и војни савез, а начин одлучивања у њему ефикасан, демократски и уз консензус, не можемо очекивати да евентуално нова чланица НАТО-а, БиХ, задовољи такве принципе, напротив, била би реметилачки фактор у том савезу. Зашто?

Зато што је БиХ компликована творевина са два политичка ентитета, Републиком Српском и Федерацијом БиХ, и три конститутивна народа: српским, хрватским и бошњачким – муслиманским. Свједоци смо да се у БиХ важне одлуке тешко, споро или никако не доносе, а тако би било и са одлукама које би БиХ доносила у оквиру НАТО-а, као евентуална његова чланица. Уколико би се инсистирало да се БиХ направи као јединствена држава, са једним предсједником – Србином, Хрватом или Бошњаком, који би креирао спољну политику, па и ефикасно гласао за одлуке унутар НАТО-а, дошло би до занемаривања интереса најмање једног народа, па чак могућег и сукоба. Ово због тога што су интереси три народа до те мјере различити да у јединственој држави БиХ они постају супротстављени и могу поново одвести у сукобе. Различитост се огледа од њиховог идентитета, преко економских, политичких и војних рјешења за сваки народ понаособ.

Овом приликом Вас обавјештавамо да се боримо и да државотворни народи остваре право на самоопредјељење и да се на референдуму изјасне у којој и каквој држави желе да живе. Прикупили смо и 50.000 потписа грађана Републике Српске који траже да Народна скупштина Републике Српске распише референдум на којем би се грађани РС изјаснили да ли су за њено издвајање из, за нас наметнуте, БиХ. Moжда Ви сматрате да је НАТО агресија на српски народ 1995. и 1999. године била потребна, па можда чак и нешто добро, као и то што сте обезбедили проглашење такозване државе Косово, што је отимање историјске српске земље. Српски народ не може, а да не протумачи да је то најдиректније сврставање на једну страну и то ону која атакује на виталне интересе српског народа. Сматрамо да, уколико и сви народи у окружењу уђу у НАТО, српски то не треба да уради, и да због тога неће бити у опасности, јер се надамо да је НАТО миротворна организација која неће угрожавати српски народ.

Сигурни смо да разумијете дубоко незадовољство српског народа својим статусом на Балкану и његову потребу да се тај статус промијени. Мањи народи на Балкану створили су националне државе, па и на српској земљи, а српски, државотворни народ, који је дао печат и времену и овом простору и био на страни побједника у Првом и Другом свјетском рату, нема ријешено национално питање.

У жељи да помогнете у остваривању права српског народа, при чему се не чини штета никоме, ми Вам се захваљујемо и узносимо молитву Богу да буде мир на земљи и добра воља међу људима.

С поштовањем,

Предсједник Покрета
Дане Чанковић

----------------------

AN OPEN LETTER TO NATO SECRETARY GENERAL


Mr. Anders Fogh Rasmussen,

We are writing you on behalf of Movement that submitted request to the Republic of Srpska National Parliament in order to announce a referendum on entering in NATO, and we are asking Your support in order to enable entities in BiH to express themselves on this crucial question. We are considering that NATO alliance membership is achieved on voluntaries’ basis and mutual interest of NATO and new member.

Having in mind that NATO is political and military alliance, and that the way of decision making is efficient, democratic and achieved with consensus, we cannot expect that BiH, as eventual new member, is able to meet such principles; on the contrary, it would be a disarrange factor in that alliance. Why?

It is because BiH is complicated body with two political entities: Republic of Srpska and Federation of Bosnia and Herzegovina, and with three constitutive nations: Serbian, Croatian and Bosniacs/Muslim. We are witnessing the fact that in BiH decisions are made very difficult, slow or not taken at all, and this would be the case with decisions that BiH should take within NATO as its eventual member. If insisting on BiH to be created to as unique state continues, with one president – Serb, Croat or Bosniac that will create foreign policy and even efficiently vote for NATO’s internal decisions, we will face with the situation of ignoring and disregarding interest of at least one constitutive nation, and even to a possible conflict. This is possible due to the fact that interest of these three constitutive nations are so different that in unique BiH they even become oppose and can again cause conflicts. The difference is observed from their identity, via economic, political and military solutions for each nation individually.

We are using this opportunity to inform You that we are fighting that constitutive nations achieve their right to self commitment, and that they express their wish in which country they would like to live through referendum. We have collected 50.000 signatures from Republic of Srpska’s citizens that are asking from National Assembly of Republic of Srpska to announce referendum where citizens of Republic of Srpska would decide if they are for secession from BiH that is, by our opinion, imposed to us. Maybe You are considering that NATO aggression on Serbs in period 1995-1999 was necessary, even something good, as well as Your assistance in securing proclamation of so called state Kosovo, which is by the way, dispossession and robbery of historical Serbian ground. Serbian people cannot understand it but as most direct alignment on one side and the side that attacks on vital interests of Serbian people. We are considering that, if all other nations enter NATO, Serbian people should not do it, and that because of that will not be in danger or jeopardized, because we do hope that NATO is a peacemaking organization that will not jeopardize Serbian people.

We are sure that You understand deep dissatisfaction of Serbian people with their status at Balkan and need for change of that status. Minor nations have created national states on Balkan, even on Serbian’s land, and Serbs, as constitutive nation that gave a stamp to this time and this space and was on the side of winners in First and Second World War, do not have resolved national question.

With a wish of Your assistance in achievements of Serbian people rights, with no damage to others, we are sincerely thanking You and bring our prayers to the God to have a peace on Earth and good will among people.



Respectfully,
President
Dane Čanković







  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА