BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Х1Н1 као оружје

Х1Н1 као оружје
06.11.2009. год.
Др Џефри К. Таубенбергер из америчког Војног института за патологију упозорио је још пре 11 година да генетски код шпанског грипа не личи ни на један други грип, али је блиско повезан са свињским

На питање које данас мучи цео свет захваћен пандемијом Х1Н1 - одакле долази свињски, мексички, нови грип убица, могао би да се налази у чланцима које су британски медији објавили 1998. и 2005. Ево шта је открила лондонска штампа.


Њујорк тајмс, 8. фебруар 1998.

Узорак вируса грипа који је убио 21 милион људи 1918. године, у епидемији познатој као шпанска грозница, добијен је из замрзнутих остатака жртве закопане на Аљасци.

Истраживачи на Војном институту за патологију објавили су у четвртак да примерци на којима је вршена биопсија, узети са леша ископаног из гроба у градићу Бревиг Мишн на Аљасци, садрже генетски материјал вируса.

Стручњаци тврде да ће анализирање генског узорка вируса из 1918. године помоћи научницима да установе како је могуће да је убио толико људи и да припреме вакцине против вируса ако би се он опет појавио.

Прошле године истраживачи америчке војске идентификовали су вирус шпанског грипа у сачуваним остацима плућног ткива узетих са војника које је болест покосила 1918. у војним базама Форд Џексон у Јужној Каролини и Кемп Аптон у Њујорку (где се данас налази Национална лабораторија Брукхејвен).
Патолог из Сан Франциска Јохан Халтин испитао је четири леша ископана из масовне гробнице настале током епидемије и утврдио је да је један од лешева добро очуван. Ткиво из њених плућа садржало је гене вируса-убице.

Доктор Џефри К. Таубенбергер из Војног института за патологију рекао је прошле године да генетски код вируса шпанског грипа није налик ниједном познатом грипу, али да је блиско повезан са тзв. свињским грипом. Он је рекао да је, иако је епидемија из 1918. године названа шпанска грозница, вирус по свему судећи био мутација која је еволуирала у свињама у САД, а коју су рашириле америчке трупе мобилисане за Први светски рат.

Ово откриће подржава раширену теорију да су вируси грипа који потичу од свиња највирулентнији за људе. И вирус азијског грипа 1957. године и вирус хонгконшког грипа из 1968. мутирали су у свињама.

Гени вируса шпанског грипа први пут су изоловани прошле године из плућног ткива војника који је умро у Форт Џексону. Војни доктори су 1918. сачували узорке неких од 43.000 војника које је усмртио грип у формалдехиду и воску.


Гардијен, 6. октобар 2005.

Научници су створили вирус шпанског грипа из 1918. године, један од најсмртоноснијих вируса који се икад појавио, што је узнемирило многе стручњаке који сматрају да он представља озбиљан сигурносни ризик.

Одређена количина вируса се држи у лабораторији Владе САД у Атланти у Џорџији. Војним научницима требало је осам година да реконструишу и створе вирус који је за рекордно кратко време протутњао планетом и однео животе, процењује се, 50 милиона људи.

Генетски код вируса је, такође, доступан и на Интернету, свим заинтересованим научницима. Ово је још више забринуло стручњаке, будући да постоји реална опасност да се вирус синтетизује и у другим лабораторијама.

Вирус је поново створен како би научници покушали да разумеју зашто је пандемија 1918. била тако разорна. По извештају у магазину Сајенс, тим на челу са доктором Џефријем Таубенбергером из Војног института за патологију у Мериленду је показао да је поново створени вирус изузетно „ефективан“. Када је убризган у мишеве, брзо је почео да делује и они су за два дана изгубили 13 одсто своје тежине. У року од шест дана сви мишеви у које је вирус убризган умрли су.
У експерименту који је служио за поређење групи мишева је убризган вирус сезонског грипа и, мада су мишеви у почетку губили тежину, сви су се опоравили. Тестови су показали да се вирус шпанског грипа размножавао толико брзо да су мишеви којима је он убризган после четири дана имали 39.000 пута више вируса грипа у организму од оних којима је убризган вирус сезонског грипа.

Владини и војни истраживачи који су реконструисали вирус тврде да је њихов рад већ донео непроцењиву корист, пошто увид у јединствени генетски код овог вируса помаже да се објасни његова смртоносност. Други истраживачи, међутим, упозорили су јуче да би вирус могао да „побегне“ из лабораторије. „Ово ће међу многима изазвати јасно питање - да ли су они у ствари створили биолошко оружје“, каже професор Роналд Атлас из Центра за избегавање биолошког рата и биотероризма са Универзитета у Луивилу у држави Кентаки.

Објављивање рада и генетског кода вируса на Интернету уследили су после хитног састанка националног Научног саветодавног комитета за биолошку сигурност, на којем је закључено да корист од објављивања рада надмашује ризик. Многи научници, међутим, скептични су. „Када генетски код постане доступан јавности, постоји ризик да било који молекуларни биолог са адекватним знањем може да створи овај вирус“, рекао је Џон Вуд, виролог са Националног института за биолошке стандарде и контролу.


  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА