Х1Н1 – предострожност за грип
Док сте још увек здрави и немате никакве симптоме Х1Н1 инфекције, у циљу превенције ширења, ублажавања симптома и развоја секундарних инфекција, неки врло једноставни кораци, који нису довољно истакнути у званичним комуникацијама, могу бити предузети (уместо да се усредсредите на то како да себи направите залихе Н95 или Тамифлуа):
1. Често прање руку (добро је наглашено у свим званичним комуникацијама).
2. Приступ "Руке склањати са лица". Одолети свим покушајима додиривања делова лица (осим ако желите да једете, да се купате или ошамарите).
3. *Два пута дневно испирајте грло сланом водом (користите Листерине ако не верујете соли)... *Вирусу Х1Н1 треба 2-3 дана након иницијалне инфекције у грлу/носним шупљинама да се размножи и покаже карактеристичне симптоме. Једноставно испирање спречава ширење. На неки начин, испирање сланом водом има исти ефекат на здраву индивидуу, коју Тамифлу има на инфицирану. Немојте потцењивати ову једноставну, моћну и не скупу превентивну методу.
4. Слично са 3 горе наведена, *чистите ноздрве најмање једном сваког дана топлом сланом водом. Јако дување носа једном дневно и брисање обе носне шупљине ватом добро натопљеном топлом сланом водом врло је делотворно у снижавању вирусне популације.*
5. *Ојачајте свој природни имунитет храном која је богата витамином Ц (Амла и остали агруми). *Ако имате додатке у виду таблета витамина Ц, уверите се да оне такође имају и цинк, како би се појачала апсорпција.
6. *Пијте што више можете топле течности (чај, кафа и остало) *Узимање топле течности има исти ефекат као и испирање, али у супротном правцу. Ове тецности спирају размножене вирусе из грла у стомак, где они не могу преживети, размножавати се или начинити било шта лоше.
Предлажем вам да ово проследите на вашу целу е-маил листу.Никада не знате којих 20 може обратити пажњу на то - и ОСТАТИ ЖИВИ због тога…..
Како се заштитити
Редовно прање руку, покривање уста и носа марамицом приликом кијања и кашљања, избегавање директног контакта, останак код куће у случају да је особа болесна и обавезна консулатција са лекаром опште праксе, најбоље превентивне мере грипа.
Опште мере превенције, као што су држање одстојања од најмање 1 м од других особа, хигијена дисајних путева (покривање носа и уста приликом кашљања и кијања папирнатом марамицом коју одмах након употребе треба бацити, а руке опрати текућом водом и сапуном), хигијена руку и проветравање просторија су најефикасније мере превенције и сузбијања грипа изазваног новим вирусом инфлуенце.
Основне мере
Основне мере превенције су одстојање од најмање метар од других особа, проветравање просторија, редовно прање руку сапуном и топлом водом.
Хигијена дисајних путева подразумева покривање носа и уста приликом кашљања марамицом коју после употребе треба бацити.
- редовно перите руке текућом водом и сапуном
- покријте уста и нос марамицом када кијате и кашљете
- одмах баците употребљену марамицу у канту за отпатке
- уколико немате марамицу покријте уста и нос надлактицом, а ако кинете у длан одмах оперите руке
- избегавајте руковање, грљење и љубљење ако кијате и кашљете
- останите код куће када сте болесни и позовите лекара
Маска за заштиту од грипа
СЗО препоручује употребу заштитних маски код учесталих и блиских контаката са оболелим особама.
По препоруци СЗО треба дозволити ношење заштитиних маски на јавним местима, иако ова мера нема готово никаквог утицаја на превенцију грипа изазваног новим сојем вируса.
Студије о мерама за спречавање ширења респираторних вируса које су спроведене у здравственим установама указују на то да се ширење грипа ипак може умањити употребом маски.
Уз препоруке о начину коришћења маски у здравственим установама налазе се и информације о додатним мерама које могу имати утицај на њихову делотворност, као што је правилник о употреби, залихама и начину уклањања.
С друге стране, у друштвеном окружењу, посебно на отвореном простору (за разлику од затвореног простора, у близини особа са симптомима грипа) делотворност ношења маски није потврђена.
Упркос томе, много људи може пожелети да носи маску у свом дому или друштвеном окружењу, посебно уколико су у близини особа са симптомима грипа (на пример, уколико негују чланове породице).
Уз то, ношење маске може помоћи особи са симптомима грипа да покрије уста и нос како би спречила ширење респираторних капљица, мера која је саставни део етикеције кашљања.
С друге стране, неправилна употреба маски може повећати ризик од преношења заразе.
Уколико се маске употребљавају, требало би да та мера иде под руку са другим општим мерама заштите против ширења грипа међу људима, као што је обука о правилној употреби маски, културној, као и личној увиђавности.
Препоруке за сузбијање ширења грипа у школама
Ученици/родитељи
Ради спречавања уноса и ширења овог обољења у школу, потребно је да поступате на следећи начин:
Уколико имате симптоме и знаке болести потребно је да останете код куће и јавите се телефоном свом лекару и обавестите учитеља/разредног старешину.
Уз савет лекара боравите у кући до престанка симптома, односно до краја периода заразности, и ограничите - избегавајте контакте са другим особама.
Уредно узимајте препоручену терапију, у случају погоршања здравственог стања одмах се јавите свом лекару.
Обавестите о својој болести и све особе које су биле у контакту са вама унутар седам дана.
Уколико сте били у контакту са особама оболелим од ове болести пратите своје здравствено стање током седам дана од контакта.
У случају појаве симптома остати код куће, јавити се свом лекару и обавестите учитеља/разредног старешину.
Примењивати опште мере превенције у спречавању и сузбијању ширења грипа.
Учитељи/наставници/професори
Уколико имате симптоме и знаке болести потребно је да останете код куће и јавите се телефоном свом лекару и обавестите колегијум/директора установе.
Обавестите о својој болести и све особе које су биле у контакту са вама унутар седам дана (колеге на послу, одељење - ученике).
Уз савет лекара боравите у кући до престанка симптома, односно до краја периода заразности (око седам дана), и дистанцирајте се од социјалних контаката.
Уредно узимајте препоручену терапију, у случају погоршања здравственог стања одмах се јавите свом лекару.
Уколико сте били у контакту са особама оболелим од ове болести пратите своје здравствено стање током седам дана од контакта. У случају појаве симптома остати код куће, јавити се свом лекару и обавестите колегијум/директора установе.
Свако одсуство ђака у одељењу чији сте учитељ/разредни старешина пријавите раднику школе који ће бити од стране колегијума/директора одређен да води евиденцију о одсуствовању са наставе пре свих ђака и наставног особља, а потом и других запослених у установи (недељна или дневна евиденција о здравственом стању у одељењу, која се у писаној форми изјаве/информације доставља особи која води евиденцију и комуницира са надлежном здравственом/епидемиолошком службом).
Често током дана проветравати просторије у којима се спроводи настава.
Организовати здравственоваспитни рад о општим мерама превенције грипа примерено узрасту, у сарадњи са домом здравља.
Обољење слично грипу (ОСГ) је оно код којег постоји изненадна појава температуре, праћена боловима у мишићима и зглобовима, сувим кашљем и симптомима од стране горњих дисајних путева.
Сходно препорукама СЗО опште мере превенције, као што су држање одстојања од најмање 1 м од других особа, хигијена дисајних путева (покривање носа и уста приликом кашљања и кијања папирнатом марамицом коју одмах треба након употребе бацити, а руке опрати текућом водом и сапуном), хигијена руку и проветравање просторија у којима се борави, су ефикасне мере превенције и сузбијања грипа изазваног новим типом вируса А (Х1Н1).
Поступак са оболелима од грипа
- Оболеле особе са благом симптоматологијом треба упутити на кућно лечење и изолацију, уз спровођење хигијене дисајних путева и хигијене руку и максимално ограничавање свих кућних и других контаката.
- Пожељно је одредити једну особу, најбоље члана породице, да негује оболелу особу код куће, како би се могућност даљег ширења новог вируса грипа свела на најмању меру.
- Оболеле особе и особе које негују оболеле треба обучити како да носе и да одлажу заштитне маске током периода када је болесник заразан за околину. Уколико маске нису доступне у довољној количини, важније је да заштитну маску носи оболела особа. Заштитну маску треба носити само у случају блиског контакта са особом која пружа негу. Заштитне маске треба безбедно одложити, бацити уколико се овлаже.
- Особе које негују оболеле од грипа изазваног новим вирусом инфлуенце треба да перу руке након сваког контакта са њима.
- Особама које негују оболеле треба дати инструкције како поступити у случају погоршања клиничке слике пацијента.
- Седам дана након појаве симптома оболеле особе нису више заразне за своју околину.
- Сви чланови домаћинства морају да спроводе хигијену дисајних путева и хигијену руку.
- Редовно проветравати просторије.
- Редовно чистити просторије водом и средствима за чишћење или дезинфекцију.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »