BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ПРАВО НА самоодређење основни је део Дејтонског устава БиХ!

ПРАВО НА самоодређење основни је део Дејтонског устава БиХ!
30.10.2009. год.
ЛИВНО - Господин Стјепан Јуркић, иницијатор петиције за бх хрватски ТВ канал, упутио је у среду 28. октобар Отворено писмо хрватским странкама потписницама Крешевске декларације. Пинцом.инфо први објављује садржај овог врло занимљивог документа:

Након протеклих неуспјешних преговора у Бутмиру евидентна је чињеница да домаћи актери и међународни медијатори не знају и неће идентификовати ни отклонити узроке неравноправности између три конститутивна народа у даытонској БиХ. Стога се неће ни договорити о мирољубивим принципима успостављања неопходне равноправности три конститутивна народа ни о једнакоправно институционалном организацији мултинационалне БиХ.


Елементарна правна чињеница

Тим поводом је напокон неминовно констатовати елементарну правну чињеницу: Једини узрок свих облика неравноправности између три конститутивна народа у даытонској БиХ је очигледно присилно наметнута неједнакоправна, асиметрична и дискриминаторска институционална примена права три конститутивна народа на самоопредељење у двоинституционално и двоентитетско организованој тронационалној БиХ.

Стога је истим поводом неопходно и легитимно да управо ЕУ и државе Супотписници и сукреатори принудно наметнутог дејтонског Устава напокон на институционални устрој тронационалне БиХ и сва три конститутивна народа доследно, једнакоправно и симетрично примијене једино легитимно и обавезујуће међународно правно начело УН о равноправности и самоопредељењу (самоопредељење ) народа.

Барем из разлога јер је право народа на самоопредељење успешно институционално примењено у стабилним мултинационалним државама ЕУ, Европе и света.

Наиме, супротно у БиХ проширеним унитаристичке и утопистичким обманама о "одцјепљењу", УН су право народа на самоопредељење установили искључиво у циљу развијања равноправности и мирних и пријатељских односа међу народима (члан 1. и члан 55. Повеље УН), као и одржању територијалне целовитости управо оних држава које се доследно понашају у складу са начелом равноправности и самоодређења народа (Декларација о принципима међународног права о пријатељским односима и сарадњи између држава у складу са Повељом УН (1970.)).

Штавише, у погледу права и обавеза БиХ и држава Супотписници принудно наметнутог дејтонског Устава БиХ у наведеној Декларацији стриктно је утврђено: "Свака држава је дужна да, заједничком или појединачном акцијом, промовише оживотворења начела равноправности и самоодређења народа у складу са одредбама Повеље УН, ..." .


Уставноправне аргументација

Поврх свега, у истој Декларацији је децидирано утврђено да сваки народ којему је принудно ускраћено остваривање права народа на самоопредељење има право тражити и добити подршку од УН и држава чланица УН у настојањима и борби за остваривање равноправности и права на самоопредељење!

Управо стога је право народа на самоопредељење као обавезујућа правна норма егзактно утврђено у одредбама члана 1. Међународног пакта о грађанским и политичким правима (УН, 1966.) и члана 1. Међународног пакта о економским, социјалним и културним правима (УН, 1966.), а које је морала да ратификује и БиХ.

Дапаче, управо из наведених разлога право народа на самоопредељење је путем оба наведена Пакта инкорпорирано у преамбулу дејтонског Устава БиХ као темељно полазиште успоставе и устроја БиХ, али такође и путем Повеље УН у преамбулу Устава Федерације БиХ.

Међутим, основни разлог и уставноправне основе за обвезатну и једнакоправно институционалну примену и спровођење права народа на самоопредељење у БиХ заправо је чињеница да су то право и чланци 1. и 2. оба наведена Пакта, путем одредби члана II / 4., члана II / 7., члана III/3.б) важећег дејтонског Устава БиХ и члана II.А.2. важећег Устава Федерације БиХ, вишеструко и изричито уграђени у уставноправни систем и БиХ и Федерације БиХ као обавезујуће и правоснажне уставне одредбе. И то без алтернативе.

Тим више јер је стриктним и идентичним уставним одредбама члана Кс / 2. Устава БиХ и члана ВИИИ. 2. Устава Федерације БиХ императивно одређено да то право ни у којем случају не може бити ни умањено ни укинуто чак ни уставним амандманима.

Према томе, као легитимисан потписници Крешевске декларације и преговарачи испред деинституционализираног, деконституираног, дискриминираног, прегласаваног и угњетаванога хрватскога конститутивног народа у БиХ, др Драган Човић и др Божо Љубић имају на располагању неоспорива и легитимну уставноправни аргументацију за остваривање стварне и институционалне равноправности хрватскога конститутивног народа у БиХ.

Међутим, у сваком случају остаје чињеница да су Хрвати у БиХ у погледу уставног и институционалног (пре) устроја БиХ пред пресудном одлуком пре свега о самима себи: Или добровољно самоуништење у БиХ или добровољно самоодређења у БиХ!

  • Извор
  • Пинком
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА