BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ухапшен Раја Родић!

Ухапшен Раја Родић!
28.10.2009. год.
БЕОГРАД - Покретач дневних новина Глас јавности и Курир и недељника Гром и Стил Радисав Родић ухапшен је синоћ око 19 часова у ресторану "Спорт" на Аутокоманди у Београду. Родићу је одређена мера задржавању у трајању од 48 сати, а током дуготрајног саслушања, због драстичног погоршања здравственог стања, пребачен је у затворску болницу.

Разлози због којих је Родић ухапшен нису саопштени, али је јасно да је ово само још један у низу напада дела власти на Курир због критичког писања. Према информацијама којима располажемо, Родића су привели припадници Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) по налогу Окружног јавног тужилаштва. Како сазнајемо од добро обавештених извора, ово је само наставак акције гашења Курира. Према том сценарију, Родић ће током данашњег дана бити приведен истражном судији, који ће му одредити притвор од 30 дана.

Ко је Радисав Родић
Покретач Гласа јавности и Курира на удару свих режима од 1999. године
БЕОГРАД - Покретач дневних новина Глас јавности и Курир Радисав Родић рођен је у Рипњу 1947. године. Завршио је Војноиндустријску школу "21. мај", Техничку школу "Радоје Дакић" и касније Вишу економску школу. Приватним послом почео је да се бави 1964. године. Ожењен је, отац је три сина и једне ћерке, и засад има петоро унучади.

Почетком марта 1968. године регистровао је самосталну занатску радњу, имао је своју алатницу за производњу пластичних производа, металне галантерије и пластифицирање метала, а највише се бавио грађевином.

Родић 1998. године покреће дневне новине Глас јавности, а годину дана раније, због штампања листа Демократске странке Демократија (1996-1997), постаје непријатељ број један тадашњег режима. Затим, према одредбама тадашњег Закона о информисању, следи му 51 казна, укључујући и пленидбу имовине.
Средином 2001. године нова власт враћа само један промил отетог Родићевим фирмама у борби за демократске промене. Судски спорови још су у току, а вредност отетог мери се милијардама динара.

Зоран Ђинђић, крајем августа 2001. године, приликом посете редакцији Гласа јавности обећава Родићу надокнаду речима: "Рајо, дошло је време да ти се и ми одужимо." Нажалост, то обећање никада није испуњено.
На Ђурђевдан 2003. године Родић покреће дневни лист Курир. Средином јуна исте године обавештава дужнике из ДС да доставе ново обезбеђење плаћања дуга, јер ће у супротном морати да пусти акцептни налог у наплату. Чедомир Јовановић му тада поручује: "Нека Родићу плати потписник налога", а потписник је био покојни премијер Зоран Ђинђић.

Шест дана после пуштања акцептног налога Родићев аутомобил, паркиран испред ресторана "Авала", бомба диже у ваздух. Починиоци ни до данас нису пронађени.

Глас јавности 2005. године најављује књигу "Демократска пљачка Србије", у којој је истраживачки тим Гласа објавио документа о српским парама на Кипру и учешћу министра Млађана Динкића у свему томе, с његовим изјавама кипарским медијима да су паре пронађене. Али, Србија до данас није видела те паре.
Динкић тада прети Родићу да ће га уништити ако објави ту књигу...

(Е. Г.)

- Реч је о сценарију примењеном у случају Драгана Џајића, који је у притвору провео неколико месеци без икаквих објашњења. У међувремену, наставиће се економски удари на Курир, како би на крају новине престале да излазе. Пошто Законом о информисању нису зауставили критичко писање Курира и Гласа јавности, део власти наставио је финансијско гушење - каже наш извор.

Терор над покретачем дневних новина Глас јавности и Курир, који се већ 10 година спроводи континуирано, без обзира на гарнитуру која је на власти, кулминирао је синоћњим привођењем Родића у полицију.

Родић се пре неколико дана вратио с тешког и компликованог хируршког захвата у Швајцарској и са чињеницом колико је нарушено његово здравље било је упознато и Тужилаштво.
Хапшењем Радисава Родића кулминирао је терор над редакцијама Курира, Гласа јавности, Грома и Стила, који је без прекида трајао 142 дана. Подсећамо да је пореска полиција после 12-дневне опсаде наших редакција без пописа однела комплетну пословну документацију компаније која издаје наше новине.

Први отворени обрачун власти с Радисавом Родићем, покретачем тада јединих опозиционих новина, почео је 30. септембра 1999. године. Тада су финансијска полиција и београдски Одсек за привредни криминал МУП Србије забранили штампање и продавање Гласа јавности. Образложења за овакву одлуку није било.

Већ 1. октобра, финансијска полиција запечатила је редакцију Гласа јавности и све штампарске машине ''АБЦ Графике". Осим штампања Гласа јавности, од тог часа обустављено је издавање још многих листова, међу којима су НИН, Време, Лид, Српска реч, Велика Србија и Православље.

Крајем јуна 2000. године, у редакцију листа у Влајковићевој 8 стиже одлука Привредног суда по којој једина приватна штампарија у земљи, "АБЦ Графика", прелази у руке државе Србије, а том одлуком поништавају се и сви уговори и брише власништво у земљишним књигама.

Држава тужи штампарију за издавање сваког билтена упереног против власти. За опомену, уследило је 38 тужби, а свака је у просеку била "тешка" око 150.000 динара. Почетком јануара 2000. године у Влајковићеву 8 ушао је стечајни управник, који је изнова, новим привременим мерама, отимао приватно власништво. Тадашњи режим рачунао је да ће на овај начин онемогућити свим невладиним листовима да се појаве на тржишту.
На Ђурђевдан 2003. године, Родић покреће и Курир. Од првог дана смо обелодањивали афере у државном врху и износили на видело махинације људи на државним функцијама. Курир је брзо постао трн у оку државним функционерима, који, као и њихови претходници, нису презали ни од чега како би га угасили.

Пореска управа у редакцију Курира први пут упада јуна 2005. године, по налогу Министарства финансија, односно тадашњег ресорног министра Млађана Динкића. Са објашњењем да овај лист на име пореза дугује шест милиона динара, финансијски полицајци из редакције износе рачунаре и другу техничку опрему.

У септембру ове године почиње вишедневна опсада редакција Курира и Гласа јавности. Порески инспектори уз подршку неколико десетина наоружаних полицајаца из Влајковићеве 8 неовлашћено износе пословну документацију фирми издавача наших листова. Када се нови Закон о информисању показао као неефикасан за гашење Курира, почиње вишедневни терор над запосленима. На овај начин тортура и застрашивање новинара, као и брзопотезно и незаконито изношење документације, постају већ уходани шаблон "обрачуна'' власти са слободним медијима.


  • Извор
  • Глас јавности
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА