BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стигла Биљана Плавшић

Стигла Биљана Плавшић
27.10.2009. год.
БЕОГРAД - Бивши предсједник Републике Српске Биљана Плавшић око 14 часова слетјела је авионом "цесна" са ознакама Републике Српске на београдски аеродром "Никола Тесла" и кренула према свом стану у Београду.
Бивши предсједник РС ослобођена је јутрос из шведског затвора Хилсенберг.

Кући стиже на православни празник Свете Петке, заштитнице жена, а послије готово осам година проведених у затвору живот на слободи наставиће у Београду гдје има стан и гдје живе чланови њене породице.

Породица Плавшић, брат Здравко и снаха Васка, друга родбина и пријатељи чекају је од јутрос у њеном стану.

Како су казали "Гласу Српске" јутрос је успјела да их позове телефоном и много је узбуђена.

- Било је 10.35 сати по шведском времену када су троја полицијска возила довезла бившу затвореницу Биљану Плавшић на аеродром, након чега је ушла у авион "цесна 525" паркиран на његовом одвојеном дијелу, пише шведска штампа.

Једна особа дочекала је Плавшићеву загрљајем након што се попела у авион, док је убациван њен пртљаг, а четрдесет минута послије авион је полетио према Београду.

Шведско Министарство правде одобрило је пријевремено пуштање на слободу Биљане Плавшић. Према шведским законима, затвореник може бити ослобођен због доброг владања пошто одслужи најмање двије трећине казне.

Хашки трибунал је 15. септембра дао сагласност за њено пријевремено пуштање на слободу, пошто јој је 24. октобра истицало двије трећине казне.

У извјештају Тужилаштва, који је разматран приликом одлучивања у МКСЈ о давању сагласности да Плавшићева буде ослобођена, наводи се да она "није била од велике помоћи нити је имала неку жељу да сарађује са Тужилаштвом".
*********************

Бивша предсједница РС, према о споразуму о признању кривице, иначе, није имала обавезу да свједочи у другим предметима - што је у случају других оптужених који су признавали кривицу било готово правило, али се ипак појавила у процесу против Момчила Крајишника.

Негативну оцјену Тужилаштва, коју предсједник МКСЈ Патрик Робинсон није уважио, Плавшићева је "заслужила" у случају Милошевић.

Наиме, она је требало да се појави као свједок тужбе почетком 2004. године, чак је била пребачена из шведског затвора у Хаг, али "дил" са тимом Карле дел Понте није постигнут.

Из МКСЈ тада је процурило да је Плавшићева, усљед нових сазнања, радикално промијенила мишљење и о свом признању и дијелу српске кривице за рат у Босни па је пријетила опасност да се од свједока тужбе претвори у свједока одбране, односно да говори у корист Милошевића - са којим је за вријеме рата била у лошим односима.

Такав сценарио се није допао тужиоцу Yефри Најсу и Плавшићева је враћена у Шведску гдје је морала да сачека формално испуњавање услова за пријевремено ослобађање.

Трибунал је Плавшићеву у фебруару 2003. године осудио на 11 година затвора.

Претходно, Плавшићева се 10. јануара 2001. године добровољно предала Хашком трибуналу.

Биљана Плавшић је једина жена осуђена у Хашком трибуналу, због злочина против човјечности.
*****************

Биљана Плавшић рођена је 1930. године у Тузли, одрасла је у Сарајеву, дипломирала биологију на Природно-математичком факултету у Загребу, гдје је и докторирала ботанику, а специјалистичке студије завршила је у Aмерици.

До рата је била професор и декан Природно-математичког факултета у Сарајеву.

Била је члан Предсједништва СРБиХ, потом потпредсједник па предсједник Републике Српске.


  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА